Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska

I. w zakresie gospodarki wodnej
1. Ustalenie linii brzegu dla wód innych niż morskie wody wewnętrzne, wody graniczne i śródlądowe drogi wodne.
2. Podział kosztów utrzymania budowli lub murów tworzących brzeg wody proporcjonalnie do odnoszonych korzyści.
3. Podział zwiększonych kosztów utrzymania wód lub urządzeń wodnych na skutek wprowadzania ścieków do wód lub urządzeń wodnych.
4. Wprowadzanie powszechnego korzystania z wód.
5. Ustanowienie na wniosek i koszt właściciela ujęcia wody strefy ochronnej obejmującej wyłącznie teren ochrony bezpośredniej.
6. Ustalenie proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntów, szczegółowych zakresów i terminów wykonania obowiązku utrzymywania urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, stosownie do pozwolenia wodnoprawnego lub instrukcji utrzymania systemu urządzeń wodnych.
7. Nakazanie usunięcia drzew lub krzewów z wałów przeciwpowodziowych.
8. Nakazanie przywrócenia stanu poprzedniego, w przypadku wykonania na wale przeciwpowodziowym lub w jego pobliżu robót lub innych czynności utrudniających ochronę przeciwpowodziową.
9. Ustanowienie strefy ochronnej urządzeń pomiarowych służb państwowych.
10. Podawanie do publicznej wiadomości informacji o wszczęciu postępowania wodnoprawnego.
11. Zatwierdzanie instrukcji gospodarowania wodą przez kilka zakładów korzystających z wód powierzchniowych, za pomocą urządzeń do piętrzenia lub na zależne od siebie korzystanie z wód poprzez kilka zakładów.
12. Zatwierdzanie instrukcji utrzymywania systemu urządzeń melioracji wodnych.
13. Podział kosztów zmiany pozwolenia wodnoprawnego stosownie do uzyskanych korzyści.
14. Dokonywanie (raz na 4 lata) przeglądu ustaleń pozwoleń wodnoprawnych.
15. Orzekanie o odszkodowaniu za cofniecie lub ograniczenie pozwolenia wodnoprawnego, jeżeli jest to uzasadnione interesem ludności.
16. Wydawanie pozwoleń wodnoprawnych.
17. Stwierdzanie wygaśnięcia, cofnięcia lub ograniczenia pozwolenia wodnoprawnego oraz przeniesienia prawa własności urządzenia wodnego na własność właściciela wody.
18. Wzywanie do usunięcia zaniedbań w zakresie gospodarki wodnej, w wyniku których może powstać stan zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi albo zwierząt bądź środowisku.
19. Przygotowanie decyzji o unieruchomieniu zakładu lub jego części, do czasu usunięcia zaniedbań.
20. Zatwierdzanie statutu spółki wodnej.
21. Włączanie zakładu do spółki na wniosek zainteresowanego zakładu lub spółki wodnej.
22. Zwracanie uwagi na konieczność podwyższenia wysokości składek lub innych świadczeń na rzecz spółki.
23. Ustalanie wysokości i rodzaju świadczeń do ponoszenia przez osoby nie będące członkami spółki.
24. Nadzór i kontrola nad działalnością spółek wodnych.
25. Orzekanie o nieważności uchwał organów spółki oraz wstrzymania ich wykonania.
26. Rozwiązanie zarządu spółki wodnej, w przypadku naruszeń prawa.
27. Ustanowienie zarządu komisarycznego spółki wodnej.
28. Rozwiązanie spółki wodnej.
29. Wyznaczanie oraz ustalanie wynagrodzenia likwidatora spółki wodnej.
30. Występowanie z wnioskiem o wykreślenie spółki wodnej z katastru wodnego.
31. Orzekanie o wygaśnięciu pozwoleń wodnoprawnych na pobór wody lub wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi.
32. Nakładanie do zakład obowiązku dostosowania urządzeń wodnych do przepisów ustawy.

II. w zakresie rybactwa śródlądowego
1. Wydawanie kart wędkarskich i kart łowiectwa podwodnego.
2. Prowadzenie spraw związanych z utworzeniem i funkcjonowaniem Społecznej Straży Rybackiej, opracowanie regulaminu jej działania oraz wystawianie dla SSR.
3. Rejestracja sprzętu pływającego, służącego do połowu ryb.
4. Przygotowywanie zezwoleń na przegradzanie sieciowymi rybackimi narzędziami połowowymi więcej niż połowy szerokości łożyska wody płynącej nie zaliczanej do śródlądowych wód żeglownych.
5. Wyrażanie zgody na ustawianie sieciowych rybackich narzędzi połowowych na wodach śródlądowych żeglownych na szlaku żeglownym lub w bezpośrednim jego sąsiedztwie.

III. w zakresie gospodarki leśnej
1. Sprawowanie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa i w przypadkach nie wywiązywania się przez właścicieli z obowiązków wynikających z ustawy o lasach, inwentaryzacji lub uproszczonych planów urządzenia lasu, wydawanie decyzji nakazujących wypełnienie tych obowiązków.
2. Określanie w drodze decyzji zadań w zakresie kształtowania równowagi w ekosystemach leśnych oraz podnoszenia naturalnej odporności drzewostanów.
3. Zarządzanie - w razie wystąpienia organizmów szkodliwych w stopniu zagrażającym trwałości lasów - z urzędu lub na wniosek nadleśniczego wykonania zabiegów zwalczających i ochronnych w lasach zagrożonych, nie stanowiących własności Skarbu Państwa na koszt właściwych nadleśnictw.
4. Wydawanie na wniosek właściciela lasu decyzji o przyznaniu środków z budżetu państwa na pokrycie kosztów zagospodarowania i ochrony związanych z przebudową i odnowieniem lasów nie stanowiących własności Skarbu Państwa, w których wystąpiły szkody (bez możliwości ustalenia winnego) w wyniku oddziaływania gazów i pyłów przemysłowych oraz w przypadku pożarów i innych klęsk żywiołowych spowodowanych czynnikami biotycznymi albo abiotycznymi zagrażających trwałości lasu,
5. Wydawanie decyzji zezwalających na zmianę lasu nie stanowiącego własności Skarbu Państwa o pow. do 10 ha na użytek rolny.
6. Przyznawanie dotacji z budżetu Państwa na całkowite lub częściowe pokrycie kosztów zalesienia gruntów porolnych nie stanowiących własności Skarbu Państwa.
7. Cechowanie drewna pozyskiwanego w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa oraz wystawianie dokumentu stwierdzającego legalność pozyskania drewna
8. Wnioskowanie do wojewody o uznanie lasu za ochronny lub pozbawianie go tego charakteru.
9. Zlecanie wykonania uproszczonych planów urządzenia lasów nie stanowiących własności Skarbu Państwa i rozpatrywanie zastrzeżeń i wniosków wnoszonych w stosunku do tych planów po ich wykonaniu.
10. Zlecanie wykonania inwentaryzacji stanu lasów rozdrobnionych o pow. do 10 ha.
11. Nadzorowanie wykonania zatwierdzonych uproszczonych planów urządzenia lasów nie stanowiących własności Skarbu Państwa.
12. Wydawanie na wniosek właściciela decyzji na zwiększenie rozmiaru pozyskania drewna w przypadkach losowych niezgodnie z uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją ustalającą zadania na podstawie inwentaryzacji w lasach rozdrobnionych do 10 ha.
13. Opiniowanie rocznych planów zalesienia gruntów nie stanowiących własności Skarbu Państwa ze środków Funduszu Leśnego.
14. Sporządzania sprawozdań z zakresu gospodarki leśnej w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa.

IV. w zakresie przeznaczania gruntów rolnych do zalesienia
1. Ustalanie - po uzyskaniu niezbędnych uzgodnień i opinii - rocznego limitu zalesienia.
2. Prowadzenie rejestru wniosków o zalesienie.
3. Informowanie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o otrzymanych wnioskach i występowanie z prośbą o opinię przez radę gminy zmiany charakteru użytkowania gruntu.
4. Występowanie do urzędów gmin o potwierdzenie prowadzenia gospodarstwa rolnego.
5. Wydawanie decyzji o przeznaczenie gruntu rolnego do zalesienia.
6. Informowanie wnioskodawców, których wnioski przekraczają roczny limit zalesienia o rozpatrzeniu ich wniosków oraz planowanym rozpoczęciu zalesiania w kolejnych latach.
7. Sprawdzanie wykonania zalesienia i wydawanie decyzji o stwierdzeniu prowadzenia uprawy leśnej.
8. Wydawanie decyzji o przekazaniu praw i obowiązków nabywcy gruntu zalesionego w ramach ustawy.
9. Wstrzymywanie wypłaty ekwiwalentu w przypadku prowadzenia uprawy leśnej niezgodnie z planem zalesienia lub uproszczonym planem urządzenia lasu.
10. Nakazywanie zwrotu pobranego ekwiwalentu, kosztów sadzonek, kosztów sporządzenia planu zalesienia wraz z odsetkami ustawowymi w przypadku zniszczenia uprawy.
11. Dokonywanie oceny udatności uprawy leśnej.

V. w zakresie prawa łowieckiego
1. Wydawanie zezwoleń, w szczególnych przypadkach, na odstępstwa od zakazu chwytania, i przetrzymywania zwierzyny.
2. Wydawanie zezwoleń na posiadanie i hodowlę chartów rasowych lub ich mieszańców.
3. Wydzierżawianie polnych obwodów łowieckich na wniosek Polskiego Związku Łowieckiego i po zasięgnięciu opinii zarządu gminy.
4. Ustalanie dzierżawcom obwodów polnych wysokości należnego czynszu dzierżawnego oraz rozliczanie otrzymanych czynszów dzierżawnych między nadleśnictwami i gminami.
5. Wydawanie decyzji o odłowie lub odstrzale redukcyjnym zwierzyny w przypadkach zagrożenia prawidłowego funkcjonowania obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej.

VI. w zakresie ochrony przyrody
1. Popularyzowanie ochrony środowiska w społeczeństwie.
2. Opiniowanie zamierzeń utworzenia parku krajobrazowego.
3. Prowadzenie rejestru pomników przyrody, stanowisk dokumentacyjnych. użytków ekologicznych oraz zespołów przyrodniczo-krajobrazowych.
4. Prowadzenie rejestru roślin lub zwierząt, ich części i produktów pochodnych , których zabrania się przez granicę państwa na podstawie umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną, znajdujących się na terenie powiatu.
5. Opiniowanie zmian przeznaczenia terenów, na których znajduje się starodrzew.
6. Sprawowanie kontroli nad przestrzeganiem przepisów o ochronie przyrody w trakcie gospodarczego wykorzystywania jej zasobów.
7. Nadawanie osobom uprawnień społecznych opiekunów przyrody.

VI. w zakresie ustawy o odpadach
1. Wydawanie lub odmowa decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi.
2. Wydawanie lub odmowa wydania pozwolenia na wytwarzanie odpadów.
3. Przyjmowanie informacji o wytwarzanych odpadach i zobowiązanie w drodze decyzji wytwórcy odpadów do przedłożenia wniosku o zatwierdzenie programu gospodarki odpadami niebezpiecznymi.
4. Wezwanie wytwórcy odpadów niebezpiecznych do niezwłocznego zaniechania naruszeń ustawy i wstrzymania decyzją działalności wytwórcy odpadów.
5. Wydawanie lub odmowa zezwoleń na prowadzenie działalności w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania oraz zbierania i transportu odpadów.
6. Wezwanie do zaniechania naruszeń ustawy lub działalności niezgodnej z zezwoleniem prowadzącego działalność w zakresie odzysku, unieszkodliwiania, zbierania lub transportu odpadów.
7. Wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów lub decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi łącznie z zezwoleniem na prowadzenie działalności w zakresie odzysku, unieszkodliwiania, zbierania lub transportu odpadów.
8. Wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów łącznie z zezwoleniem na prowadzenie działalności w zakresie zbierania lub transportu odpadów.
9. Udział w pracach związanych z opiniowaniem projektu gminnego planu gospodarki odpadami.
10. Prowadzenie rejestru posiadaczy odpadów, którzy są zwolnieni z obowiązku uzyskiwania zezwoleń na prowadzenie działalności w zakresie zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.
11. Zatwierdzanie lub odmowa w drodze decyzji instrukcji eksploatacji składowisk odpadów.
12. Wydawanie zgody w drodze decyzji na zamknięcie składowiska odpadów lub jego wydzielonej części.
13. Zobowiązywanie w drodze decyzji zarządzającego składowiskiem do dostosowania składowiska odpadów do wymogów obowiązujących przepisów lub do wystąpienia z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę lub jego zmianę.
14. Wydawanie z urzędu decyzji o zamknięciu składowiska na podstawie przeglądu ekologicznego lub monitoringu składowiska odpadów.

VII. w zakresie wynikającym z ustawy Prawo ochrony środowiska
1. Wykonywanie prac związanych z utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowaniem dla przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko.
2. Opiniowanie programu ochrony powietrza i planu działań krótkoterminowych mających na celu zmniejszenia ryzyka i ograniczenie skutków występowania przekroczeń dopuszczalnych lub alarmowych poziomów substancji w powietrzu.
3. Sporządzanie map akustycznych na potrzeby oceny stanu akustycznego środowiska.
4. Wykonywanie prac związanych z przygotowaniem programu działań dostosowujących poziom hałasu do poziomów dopuszczalnych.
5. Wykonywanie prac związanych z utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowaniem dla przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko.
6. Ustalanie w drodze decyzji wysokości odszkodowania w razie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości.
7. Nakładanie w drodze decyzji na prowadzącego instalację lub użytkownika urządzenia obowiązku prowadzenia pomiarów wielkości emisji i dodatkowych wymagań.
8. Przyjmowanie zgłoszeń instalacji, z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogące negatywnie oddziaływać na środowisko.
9. Ustalanie, w drodze decyzji, wymagań w zakresie ochrony środowiska dotyczących eksploatacji instalacji, z której emisja nie wymaga pozwolenia.
10. Nakładanie, w drodze decyzji, na zarządzającego drogą, linią kolejową, obowiązku prowadzenia pomiarów poziomu substancji lub energii wprowadzanych do środowiska.
11. Udzielanie pozwolenia: zintegrowanego, na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, na wytwarzanie odpadów, na emitowanie hałasu do środowiska, na emitowanie pól elektromagnetycznych.
12. Orzekanie o wygaśnięciu, cofnięciu oraz ograniczeniu pozwoleń.
13. Odmawianie wydania pozwolenia emisyjnego.
14.Wydawanie decyzji w sprawie przeniesienia lub odmowa przeniesienia praw i obowiązków wynikających z pozwoleń dotyczących całej instalacji.
15. Orzekanie o przeznaczeniu zabezpieczenia w wysokości niezbędnej do usunięcia negatywnych skutków w środowisku powstałych w wyniku prowadzonej działalności lub o zwrocie ustanowionego zabezpieczenia.
16. Przedkładanie ministrowi właściwemu do spraw środowiska kopii wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego oraz oceny zgodności z minimalnymi wymaganiami wynikającymi z najlepszej dostępnej techniki.
17. Zobowiązanie prowadzącego instalację do złożenia wniosku o zmianę wydanego pozwolenia zintegrowanego.
18. Dokonywanie co najmniej raz na 5 lat analizy wydanego pozwolenia zintegrowanego.
19. Przeprowadzenie postępowania kompensacyjnego prowadzącego do wydania pozwolenia na wprowadzenie gazów lub pyłów do powietrza na obszarze, na którym zostały przekroczone standardy jakości powietrza.
20.Wezwanie prowadzącego zakład do przedłożenia wniosku o wydanie pozwolenia na emisję hałasu w przypadku stwierdzenia, iż poza zakładem przekroczone są dopuszczalne poziomy hałasu.
21. Zobowiązywanie prowadzącego instalację do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego.
22. Nakładanie obowiązków na podmiot negatywnie oddziałujący na środowisko.
23. Zobowiązywanie podmiotu korzystającego ze środowiska do uiszczenia kwoty pieniężnej na rzecz właściwego funduszu ochrony środowiska.
24. Sprawowanie kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska i występowanie w charakterze oskarżyciela publicznego.
25. Udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie oraz prowadzenie publicznie dostępnych wykazów danych o dokumentach.
26. Dostarczanie posiadanych na stanowisku pracy danych niezbędnych przy opracowaniu powiatowego programu ochrony środowiska i powiatowego planu gospodarki odpadami.
27. Dostarczanie danych i informacji posiadanych na stanowisku pracy niezbędnych do sporządzenia raportu z wykonania powiatowego programu ochrony środowiska.
28. Opiniowanie planu działań krótkoterminowych mających na celu zmniejszenie ryzyka i ograniczenie skutków występowania przekroczeń dopuszczalnych lub alarmowych poziomów substancji w powietrzu.
29. Określenie w drodze decyzji zakresu, sposobu oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekultywacji.
30. Określenie w drodze decyzji obowiązku poniesienia kosztów rekultywacji, ich wysokości oraz sposobu uiszczenia.
31. Nakładanie na władający powierzchnią ziemi podmiot obowiązku prowadzenia pomiarów zawartości substancji w glebie lub ziemi.
32. Prowadzenie okresowych badań jakości gleby i ziemi.
33. Prowadzenie rejestru informacji o terenach na których stwierdzono przekroczenie standardów jakości gleby lub ziemi.

VIII. w zakresie prawa geologicznego i górniczego
1. Udzielanie koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin pospolitych.
2. Zobowiązanie do przedstawienia danych określających stan prawny nieruchomości objętych wpływami zamierzonej działalności.
3. Przeniesienie koncesji, za zgodą przedsiębiorcy na rzecz innego podmiotu.
4. Odmawianie udzielenia koncesji.
5. Cofanie koncesji w razie ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy.
6. Zezwolenie, w drodze decyzji na zmianę kryteriów bilansowości.
7. Zmienianie koncesji bez odszkodowania.
8. Udzielanie zgody na przeklasyfikowanie geologicznych zasobów bilansowych.
9. Nadzór i kontrola nad sporządzaniem lub uzupełnianiem pomiarów lub dokumentacji mierniczo - geologicznej.
10. Określanie, w drodze decyzji, wysokości należnej opłaty eksploatacyjnej.
11. Ustalanie, w drodze decyzji, opłaty eksploatacyjnej w razie wydobywania kopaliny bez wymaganej koncesji lub z rażącym naruszeniem jej warunków.
12. Wstrzymywanie działalności zakładu ( brak koncesji ) .
13. Zawiadomienie o przyjęciu dokumentacji geologicznej lub żądanie jej uzupełnienia oraz gromadzenie informacji uzyskiwanych w wyniku prowadzenia prac geologicznych.
14. Przygotowywanie decyzji zatwierdzających projekty prac geologicznych, które nie wymagają uzyskania koncesji.
15. Wykonywanie zadań administracji geologicznej określoną ustawą prawa geologiczne i górnicze.

 

Metryka strony

Udostępniający: Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach

Wytwarzający/odpowiadający: Radosław Jaszczołt

Wprowadzający: Radosław Jaszczołt

Data wprowadzenia: 2003-10-07

Data modyfikacji: 2010-02-24

Opublikował: Radosław Jaszczołt

Data publikacji: 2003-10-07