Sesja_Nr_IV_11

Protokół Nr IV/11

z sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego, która odbyła się w dniu 16 lutego 2011r. w Starostwie Powiatowym w Siemiatyczach i trwała od godz. 1200 do godz. 1510.

 

W sesji uczestniczyło 17 radnych według załączonej listy obecności.

 

W sesji uczestniczyli również kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu, kierownicy powiatowych służb, inspekcji i straży, naczelnicy Wydziałów Starostwa Powiatowego według załączonej listy obecności a także przedstawiciele mediów.

 

W sesji uczestniczyli również:

  1. Wiesława Ćwiklińska Wicekurator Oświaty w Białymstoku – biorąca udział

w realizacji pkt 3 porządku obrad

  1. Walentyna Kwiatkowska Skarbnik Powiatu

  2. Jerzy Woźniak Sekretarz Powiatu

 

Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego – Bogusław Zduniewicz.

 

P – kt 1.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz otwierając IV sesję IV kadencji Rady Powiatu Siemiatyckiego serdecznie powitał panów radnych, Starostę, członków Zarządu, przedstawicieli instytucji działających na terenie powiatu, kierowników jednostek organizacyjnych powiatu, kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży, naczelników Wydziałów , przedstawicieli mediów oraz mieszkańców jeżeli przybyli na dzisiejszą sesję. Przewodniczący Rady powitał przedstawicielkę Biura Poselskiego pana Posła Krzysztofa Tołwińskiego. Szczególnie serdecznie Przewodniczący Rady powitał panią Wiesławę Ćwiklińską Wicekuratora Oświaty w Białymstoku, która uczestniczy w dzisiejszej sesji.

Na podstawie listy obecności Przewodniczący Rady stwierdził, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 17 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz przypomniał, że porządek obrad panowie radni otrzymali wraz z zaproszeniem na dzisiejszą sesję. Czy w sprawie porządku obrad ktoś zechce zabrać głos?

Głos zabrał Starosta Mikołaj Mantur, który stwierdził, że ponieważ jest z nami pani kurator, która zabierze głos w punkcie „Rozwój kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy w Powiecie Siemiatyckim”, pani kurator troszeczkę się śpieszy w związku z tym Starosta Mikołaj Mantur zaproponował aby pkt 5 przenieść na miejsce pkt 3, po pkt 2 – Przyjecie protokołu z poprzedniej sesji byłby punkt dotyczący rozwoju kształcenia zawodowego, pkt 4 byłoby to sprawozdanie Starosty i pkt 5 byłyby interpelacje i zapytania radnych.

Radny Marek Bobel stwierdził, że w związku z tym, że radni nie dostali w materiałach na 7 dni przed sesją załączników do prac komisji, wnosi o wykreślenie z porządku obrad pkt 6 h, 6 i, 6j, 6 h ponieważ jest to naruszenie par. 14 ust 3 Statutu Powiatu Siemiatyckiego.

Przewodniczący Rady poinformował, że wniosek radnego Marka Bobla polega na wykreśleniu z porządku obrad projektów uchwał dotyczących przyjęcia planów pracy poszczególnych komisji. Zwracając się do Sekretarza Jerzego Woźniaka Przewodniczący Rady zapytał, czy wniosek radnego Marka Bobla jest zasadny z tego względu że jeżeli nie odbyło się posiedzenie komisji to jak można dostarczyć materiały?

Sekretarz Powiatu Jerzy Woźniak stwierdził, że wysyła się materiały, chodzi głównie o projekty uchwał, projekty uchwał zostały wysłane, to są załączniki do projektów uchwał. Nie ma określonego zdefiniowania, mówi się o materiałach na sesję, najważniejszymi materiałami na sesję są projekty uchwał. Nie można było wysłać projektów planów pracy komisji ponieważ tych planów pracy jeszcze nie było. Oczywiście, można przyjmować plany pracy komisji nawet w czerwcu tylko istotą pracy Rady jest to, aby jak najszybciej zaczęła wypełniać swoje ustawowe obowiązki. Sekretarz Jerzy Woźniak stwierdził, że nie potrafi odpowiedzieć, czy jest to naruszenie czy nie.

Radny Czesław Żero podkreślił, że par. 14 pkt 3 Statutu Powiatu wyraźnie mówi: „materiały na sesje a w szczególności projekty uchwał doręcza się na 7 dni przed rozpoczęciem sesji”. Materiały wiążą się z uchwałami, jest to złamanie statutu.

Radny Marek Bobel stwierdził, że na komisjach komisje też mają problem

z uzyskaniem planów pracy poszczególnych komisji , wczoraj Komisja Oświaty i Zdrowia również nie otrzymała planu pracy Komisji Rozwoju więc trudno, aby nad tym planem się pochylała.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zarządził głosowanie dotyczące dwóch wniosków formalnych zgłoszonych do porządku obrad. Pierwszy wniosek polega na zamianie kolejności rozpatrywania punktów porządku obrad polegający na tym, że pkt 5 - „Rozwój kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy w Powiecie Siemiatyckim” omówilibyśmy jako pkt 3, kolejne punkty przesunęłyby się o 1.

Za przyjęciem zmiany porządku obrad zaproponowanej przez Starostę Mikołaja Mantura głosowało 17 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że porządek obrad dzisiejszej sesji uwzględnia zaproponowaną przez Starostę Mikołaja Mantura zmianę kolejności rozpatrywania.

 

Następny wniosek formalny dotyczył usunięcia z porządku obrad punktów dotyczących przyjęcia planów pracy komisji. Za przyjęciem wniosku radnego Marka Bobla polegającego na usunięciu z porządku obrad punktów dotyczących zatwierdzenia planów pracy komisji głosowało 5 radnych, 12 było przeciw.

Przewodniczący Rady stwierdził, że wniosek radnego marka Bobla został odrzucony.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że porządek obrad dzisiejszej sesji z uwzględnieniem głosowanych poprawek został przyjęty.

 

Porządek obrad IV sesji Rady Powiatu przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie obrad

  2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji

  3. Rozwój kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy w Powiecie Siemiatyckim

  4. Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz pracy Zarządu Powiatu między sesjami

  5. Interpelacje i zapytania radnych

  6. Podjęcie uchwał w sprawach:

a/ wprowadzenia zmian w uchwale Rady Powiatu Siemiatyckiego Nr III/12/10

z dnia 29 grudnia 2010 roku w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu

Siemiatyckiego na rok 2011

b/ powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki

Zdrowotnej w Siemiatyczach

c/ wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości

d/ zmiany Uchwały Nr VIII/23/99 Rady Powiatu Siemiatyckiego z dnia 24 lutego

1999 roku

e/ założenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej wchodzącej w skład Zespołu Szkół

w Siemiatyczach

f/ nadania statutu Zespołowi Szkół w Siemiatyczach

g/ ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych, specjalnych oraz

innych szkół prowadzonych przez Powiat Siemiatycki

h/ zatwierdzenia rocznego planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu

Siemiatyckiego na 2011 rok

i/ zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Finansowo – Budżetowej Rady Powiatu

Siemiatyckiego na 2011 rok

j/ zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku

Publicznego Rady Powiatu Siemiatyckiego na 2011 rok

k/ zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw

Socjalnych Rady Powiatu Siemiatyckiego na 2011 rok

l/ odwołania przewodniczącego Komisji Finansowo – Budżetowej Rady Powiatu

Siemiatyckiego

ł/ powołania przewodniczącego Komisji Finansowo – Budżetowej Rady Powiatu

Siemiatyckiego

7. Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych

8. Sprawy różne, wolne wnioski i oświadczenia radnych

9. Zamknięcie obrad.

 

P – kt 2.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zapytał, czy ktoś z panów radnych chciałby wnieść uwagi do protokołu z poprzedniej sesji?

Nikt z radnych nie zgłosił uwag do protokołu.

Za przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji głosowało 17 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że protokół z poprzedniej sesji przyjęty został przy 17 głosach “za”.

 

P – kt 3.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że w obradach uczestniczy pani Wiesława Ćwiklińska Wicekurator Oświaty w Białymstoku. Przewodniczący Rady poprosił panią Wicekurator o wprowadzenie do tematu.

Głos zabrała Wiesława Ćwiklińska Wicekurator Oświaty w Białymstoku, która podziękowała za zaproszenie na sesję. Ważne powody powodowały nami gdy zgłosiliśmy się do pana Starosty w sprawie tak ważnego spotkania. Wicekurator Wiesława Ćwiklińska poinformowała że chciałaby w kilku zdaniach przybliżyć głównie proces reformy systemu edukacji, który docelowo zmierza do reformy szkolnictwa zawodowego. Od czego można by zacząć? Może od faktu że od roku 2009 do szkół weszła nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego. Rozpoczęliśmy tą reformę od wychowania przedszkolnego i wprowadzenia nowej podstawy programowej do klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjów w roku ubiegłym a w roku bieżącym nowa podstawa programowa obowiązuje w klasach pierwszych i drugich. Priorytetem i bardzo ważnym założeniem reformy systemu edukacji jest upowszechnienie wychowania przedszkolnego, na ten temat odbywa się wiele spotkań, konferencji, seminariów, w trakcie których bardzo szeroko omawiana jest ta tematyka, w trakcie których informujemy w szerokim zakresie o potrzebie kształcenia od najmłodszych lat. Posyłając dziecko do przedszkola chcemy zapewnić mu dobry start na kolejnych etapach edukacji. Ważne jest, aby to wychowanie przedszkolne się rozwijało i aby w szerokim zakresie uświadamiać rodziców o potrzebie uczęszczania dzieci do przedszkola. Powinno to być bardzo ważnym priorytetem stąd też prośba aby o tym pamiętać.

Reforma wchodząca do gimnazjum powoli zmierza do szkół ponadgimnazjalnych. Co się tu będzie zmieniało? Powinna zmieniać się przede wszystkim mentalność młodych ludzi, chodzi o to, aby młody człowiek kończąc szkołę ponadgimnazjalną był przygotowany do ustawicznego kształcenia się. Co to oznacza? Oznacza to że zdobywając konkretny zawód musi być jednocześnie przygotowany do zmiany tego zawodu. XXI wiek to nowe potrzeby , rozwój cywilizacji prowadzi do tego, że nie wiemy, jaki młody człowiek będzie nam potrzebny za 5 – 10 albo 15 lat, nie wiemy, jakie zawody będą potrzebne stąd też potrzeba zmiany przede wszystkim mentalności i potrzeba podejmowania odważnych decyzji przez władze, potrzeba dokładnej analizy potrzeb rynku pracy i dobrej współpracy w środowisku. Ogromną rolę powinien odgrywać Powiatowy Urząd Pracy bo to tam zbierane są informacje dotyczące potrzeb lokalnego rynku pracy. Ogromną rolę odgrywają również pracodawcy. Na tym terenie zapewne również są specyficzne zakłady i instytucje, które dzisiaj bądź w niedalekiej przyszłości będą potrzebowały pracowników. O tym trzeba rozmawiać już dziś aby przygotować młodych ludzi do podjęcia pracy za kilka lat. Wicekurator Wiesława Ćwiklińska stwierdziła że wie, iż pan Starosta mocno pochyla się nad różnymi kierunkami, które dawałyby młodym ludziom możliwość podjęcia potem pracy na tym terenie więc taka analiza i spotkanie z rodzicami z uczniami i dyrektorami gimnazjów i poszukiwanie tych kierunków, które są potrzebne na tym terenie to jest priorytet w polityce oświatowej na danym terenie.

W szkolnictwie zawodowym zmienia się struktura kształcenia, będzie zmiana systemu egzaminów zewnętrznych, ważnym szczegółem będzie możliwość zdobywania kwalifikacji w ramach poszczególnych zawodów. Zmiany idą w kierunku tworzenia ośrodków egzaminacyjnych które funkcjonowałyby przez cały rok szkolny i w ciągu tego roku każdy młody człowiek który nabyłby jakieś umiejętności i chciałby zdobyć kwalifikacje cząstkowe w ramach poszczególnych zawodów mógłby do takich egzaminów przystępować. Jest to zadaniem starostw, tworzenie centrów kształcenia ustawicznego, zawodowego , tworzenie centrów egzaminacyjnych, które umożliwiałyby młodym ludziom zdobywanie poszczególnych kwalifikacji w ciągu całego roku szkolnego. Reforma idzie w tym kierunku aby umożliwiać każdej osobie, która chce zdobywać nowe kwalifikacje, podwyższać swoje kwalifikacje idziemy w tym kierunku, aby to było możliwe. Chodzi też o to, aby każdy uczeń, który po drodze wypadnie z systemu czyli np. nie ukończy gimnazjum nie ukończy liceum, aby mógł w każdej chwili powrócić do systemu, rolą samorządu jest aby umożliwić taki powrót każdemu uczniowi, chodzi o to abyśmy przygotowali młodych ludzi do zdobywania uniwersalnych umiejętności co pozwoli na odnalezienie się na każdym rynku pracy. Żyjemy w takich czasach i w takim tempie że trudno tylko nastawić się na bardzo wąsko określone umiejętności.

 

Przewodniczący Rady poprosił o zabranie głosu Starostę Mikołaja Mantura.

Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że tworzenie ]warunków rozwoju nowoczesnego szkolnictwa zawodowego zdaniem Zarządu jest bardzo pilnym zadaniem, jest to zadanie długofalowe i wymagające współdziałania władz oświatowych wszystkich szczebli, współdziałania z przedsiębiorcami, partnerami społecznymi i w ramach szkół między sobą.

Zgodnie z założeniami rozpoczętej w 1999 roku reformy systemu edukacji szkolnictwo ponadgimnazjalne , w tym zawodowe przekazano w gestię powiatu. Początkowo zakładano upowszechnienie kształcenia ogólnego i ograniczenie szkolnictwa stricte zawodowego. Utworzono nowy rodzaj szkół – trzyletnie licea profilowane – mające zapewnić kształcenie ogólnozawodowe. Władze oświatowe liczyły na to, że nastąpi odejście od specjalistycznego kształcenia zawodowego na etapie szkoły w kierunku edukacji ustawicznej w miarę potrzeb już w toku pracy zawodowej. Jednak w praktyce okazało się że edukacja w zakresie kształcenia w szkołach zawodowych była minimalizowana. Dostosowanie struktury oferty edukacyjnej do potrzeb gospodarki też niestety dawało wiele do życzenia. Faktem jest, że przyszłość będzie coraz bardziej sprzyjać mobilności pracowników w sensie zmiany zawodu jak też miejsca zamieszkania. Gospodarka będzie coraz bardziej potrzebować zwodów związanych m. in. z obsługą maszyn oraz obsługą nowoczesnych technologii: mechanicy, mechatronicy będą naszym zdaniem coraz bardziej potrzebni na rynku pracy nie tylko naszym lokalnym ale również na rynku krajowym i zagranicznym. Niestety, smutnym faktem jest że rodzice i uczniowie podejmując decyzję o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej nie kierują się ani analizą możliwości młodych ludzi ani analizą oferty edukacyjnej. Ulegają modzie i stereotypowym negatywnym opiniom o szkolnictwie zawodowym i w zdecydowanej większości wybierają liceum ogólnokształcące, W szkolnictwie zawodowym powoduje to kryzys popytu. Duża ilość powstałych na terenie naszego powiatu obiektów gastronomicznych i handlowych wykazała brak osób z wykształceniem zawodowym w zawodach kucharz małej gastronomii i sprzedawca, stąd też w porządku obrad dzisiejszej sesji mamy uchwałę dotyczącą powołania szkoły zawodowej w Siemiatyczach. Powstający w Siemiatyczach nowy zakład firmy „Pronar” również potrzebuje kadry technicznej w zawodach tokarz, spawacz, ślusarz i to zarówno na poziomie kształcenia zasadniczego jak też i technikum. Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że przeprowadzone zostały rozmowy z Zarządem firmy „Pronar” pozwalające na rozpoczęcie w nadchodzącym roku szkolnym naboru do technikum mechanicznego. Kształcenie będzie na wysokim poziomie gdyż firma zapewnia dostawę urządzeń do nauki zawodu tokarza, spawacza ślusarza na bardzo wysokim poziomie. W związku z powyższym Zarząd Powiatu Siemiatyckiego oraz dyrektorzy Zespołu Szkół w Siemiatyczach oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Czartajewie rozpoczęli prace na nowymi kierunkami kształcenia zgodnie z potrzebami rynku pracy a także biorąc pod uwagę umiejscowienie potencjalnych pracodawców. Efektem tego będzie utworzenie szkoły zawodowej w Zespole Szkół w Siemiatyczach oraz rozpoczęcie naboru do technikum mechanicznego w Zespole Szkół Rolniczych w Czartajewie, oczywiście jeżeli taką decyzje na dzisiejszej sesji podejmie Rada Powiatu.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zwrócił się z pytaniem, kto z radnych chciałby w omawianym obszarze zabrać głos, zadać pytanie?

Nikt z radnych nie zgłosił chęci zabrania głosu w dyskusji.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził że z satysfakcją chciałby poinformować, iż Minister Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania nadał medal Komisji Edukacji Narodowej panu Mikołajowi Manturowi Staroście Powiatu Siemiatyckiego. Właśnie dzisiaj, kiedy mówimy o kierunkach kształcenia reagując na potrzeby rynku Powiatu Siemiatyckiego jest to jak najbardziej odpowiednia i dobra okazja do wręczenia tegoż odznaczenia. O dokonanie aktu dekoracji Przewodniczący Rady poprosił panią Wiesławę Ćwiklińską Wicekuratora Oświaty w Białymstoku.

 

Pani Wiesława Ćwiklińska Wicekurator Oświaty w Białymstoku dokonała wręczenia medalu Komisji Edukacji Narodowej Staroście Siemiatyckiemu Mikołajowi Manturowi.

Przewodniczący Rady złożył Staroście serdecznie gratulacje.

Starosta Mikołaj Mantur stwierdził , że nie zasługuje na tak znaczące wyróżnienie niemniej jednak potraktuje to jako motywację , zachętę do dalszej pracy, dalszych działań na rzecz oświaty w Powiecie Siemiatyckim. Starosta zadeklarował działania zmierzające do tworzenia Centrum Edukacji Ustawicznej, komisji egzaminacyjnej, zadeklarował również iż będzie współpracował z Kuratorium żeby oświata, która jest w Powiecie Siemiatyckim na bardzo wysokim poziomie była na jeszcze wyższym poziomie.

Wicekurator Wiesława Ćwiklińska podkreśliła, że medalu nie dostaje się za darmo, musiały być wcześniej działania i przedsięwzięcia, które przyczyniły się do tego, że ten medal przyznano. Jeżeli chodzi o samorządowców: wójtów, starostów, burmistrzów medale przyznawane są dość rzadko i rzeczywiście musi być widoczne zaangażowanie, trud wkładany w rozwój oświaty na danym terenie. Wicekurator Wiesława Ćwiklińska pogratulowała wszystkim zebranym pana Starosty i życzyła aby wszyscy na taki medal zasłużyli.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz jeszcze raz serdecznie pogratulował panu Staroście odznaczenia. W tej sytuacji kuratorium na pewno będzie pamiętało o Powiecie Siemiatyckim we wsparciu inicjatyw jeżeli z takowymi będziemy występować. Przewodniczący Rady serdecznie podziękował pani Wicekurator Wiesławie Ćwiklińskiej za udział w dzisiejszej sesji i poprosił, aby pamiętać o Powiecie Siemiatyckim.

P – kt 4.

 

Głos zabrał Starosta Mikołaj Mantur, który złożył sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu między sesjami – sprawozdanie w załączeniu do protokołu. Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zapytał, czy ktoś z panów radnych ma pytania do przedstawionego sprawozdania?

Radny Jan Zalewski odnosząc się do informacji dotyczącej umowy zawartej z panem Sylwestrem Jaszczołtem, umowa ta zawarta jest do dnia 30 września 2011r. zapytał, skąd taki termin? Czy jest to pomysł pana Sylwestra Jaszczołta że umowa zawarta jest tylko do 30 września czy jest to termin Zarządu i ewentualnie ogranicza chęć tej dzierżawy przez rolnika na okres dłuższy?

Radny Jan Zalewski przypomniał, że były rozpatrywane podania mieszkańców wsi w sprawie modernizacji dróg. Radny zapytał o jakie drogi chodzi, mieszkańcy których miejscowości składali te podania i jakie decyzje podjął Zarząd?

Następna sprawa: podjęto decyzję o podwyższeniu stawki za wydawane orzeczenia w Zespole ds Orzekania o Niepełnosprawności. Do tego Zespołu zawsze trzeba było dokładać. Chcieliśmy, aby Zespół ds Orzekania funkcjonował w Powiecie Siemiatyckim bo były wcześniej takie pomysły żeby był jeden Zespół na 3 powiaty: Bielsk, Hajnówka, Siemiatycze. Żeby nie wyprowadzić tego Zespołu do Bielska Podlaskiego utrzymaliśmy ten Zespół ale osoby, które w nim pracują zawsze postulowały, aby te stawki podnieść. Radny Jan Zalewski poinformował, że chciałby wiedzieć o ile te stawki zostały podniesione.

Radny Jan Zalewski zapytał, jaki składnik majątkowy będzie sprzedawany przy Zespole Szkół w Czartajewie, na którą to sprzedaż Zarząd wyraził zgodę?

 

Starosta Mikołaj Mantur odpowiadając na pierwsze pytanie dotyczące umowy z panem Sylwestrem Jaszczołtem poinformował, że dotyczy to umowy, która wygasła z końcem września 2009 roku. Starosta poinformował, że o tym fakcie dowiedział się, został poinformowany przez inspektora, który zajmuje się mieniem kiedy został starostą, kiedy przedłożono mu aneks do umowy, która wygasła z końcem września 2009 roku, wiadomo że nie można aneksować umów, które wygasły, stworzył się więc problem. Ponieważ pole to jest zasiane pszenżytem a na ówczesny czas było dzierżawione bezumownie, bezprawnie więc po konsultacjach z radcą prawnym Zarząd doszedł do wniosku żeby umożliwić panu Jaszczołtowi zebranie plonów, posiał on w dobrej wierze twierdzi, że zapomniał, że umowa wygasła, doszliśmy do wniosku że zasadne jest przedłużenie umowy do końca września po to, żeby plony zostały zebrane. Jednak jeżeli chodzi o stawkę dzierżawy została zastosowana stawka inna niż ta, która obowiązywała zgodnie z umową dzierżawy, której ważność wygasła z końcem września 2009r. W roku 2009 był inny przetarg na inną nieruchomość, na inne pole, wówczas również pan Jaszczołt przystąpił do przetargu na dzierżawę tego pola i uzyskaliśmy stawkę wyższą i ta właśnie wyższa stawka została zastosowana w tym przypadku do umowy, która będzie obowiązywała do końca września.

Radny Jan Zalewski poinformował, że chodzi mu o to, czy rolnik Sylwester Jaszczołt był czy jest zainteresowany dłuższym okresem dzierżawy czy nie?

Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że rolnik Sylwester Jaszczołt jest jak najbardziej zainteresowany dłuższym okresem dzierżawy z tym, że może to nastąpić tylko i wyłącznie na podstawie kolejnego przetargu. Kiedy pole będzie wolne, w sierpniu ogłosimy przetarg i być może pan Jaszczoł to pole wydzierżawi, pan Jaszczołt jest zainteresowany nabyciem tej nieruchomości.

Jeżeli chodzi o punkt dotyczący modernizacji dróg Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że nie jest w stanie szczegółowo wymienić. Udzielimy w tej sprawie pisemnej odpowiedzi, w której dokładnie wyszczególnimy, jest taka procedura przewidziana w statucie.

Odpowiadając na pytanie dotyczące stawek za orzeczenia o niepełnosprawności Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że Zespół ds Orzekania był do tej pory skonstruowany w ten sposób że weryfikatorem wewnętrznym Zespołu, który przeglądał orzeczenia i się ostatecznie pod nimi podpisywał był pan dr Jerzy Pawłowski. Zmieniły się przepisy i teraz każdy z orzeczników sam ostatecznie dokonuje atestacji tego orzeczenia. Pan dr Pawłowski z racji, że pełnił tę funkcję miał 5 zł. więcej niż inni więc Zarząd doszedł do wniosku, że o te skromne 5 zł. czyli niecały 1% podniesiemy innym orzecznikom aby byli usatysfakcjonowani.

Odpowiadając na ostatnie pytanie radnego Jana Zalewskiego Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że chodzi o stary kombajn, który jest zbędny jeśli chodzi o dalsze użytkowanie.

 

P – kt 5.

 

Radny Ryszard Pierlejewski stwierdził, że realizując wnioski, zapytania swoich wyborców a myśli, że nie tylko swoich, na II sesji obecnej kadencji zadał dla pana Wicestarosty pytania o jego wykształcenie ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, gdzie uzyskał świadectwo dojrzałości, w jakiej szkole średniej. Wprawdzie pan Wicestarosta odpowiedział jednak nie uszczegółowił w jakim konkretnie liceum, powiedział tylko że w Hajnówce w roku 1974 na przełomie maja i czerwca zdobył świadectwo maturalne i przystąpił do egzaminu maturalnego z wynikiem pozytywnym. Radny Ryszard Pierlejewski poinformował, że do dzisiaj jego wyborcy go o to pytają i chciałby, aby pan Wicestarosta powiedział konkretnie w jakim liceum a okazuje się że w latach 70-tych liceów w Hajnówce było kilka. Pod jakim patronatem liceum to funkcjonowało, namiary, adres. Jeżeli było wiele klas równorzędnych – radny Ryszard Pierlejewski poprosił również o określenie klasy, określane jest to alfabetyczne.

Zwracając się do Wicestarosty radny Ryszard Pierlejewski przypomniał, że przedstawiał on że posiada kilka certyfikatów w zakresie obronności w związku z tym chciałby zapytać, czy uzyskanie takiego certyfikatu wymaga wykształcenia wyższego czy średniego, warunki przyjęcia powinny być Wicestaroście znane.

 

Radny Tadeusz Niewiadomski poinformował, że ma kilka pytań ale rozpocznie do tego najważniejszego. Radny poinformował, że w dniu 14 lutego wpłynęło do niego pismo od pana Starosty i pana dyrektora Roberta Maksimiuka, ostatnie zdanie brzmi następująco: „W związku z istniejącą sytuacją ponoszenie dalszych nakładów finansowych związanych ze zwiększającymi się stale kosztami bieżącej eksploatacji i utrzymania właściwego stanu technicznego budynku przy ul. Księdza Ściegiennego 1 nie wydaje mi się w tej sytuacji ekonomiczne uzasadnione. Z poważaniem pan Starosta Mantur”. Radny Tadeusz Niewiadomski zwracając się do Starosty i dyrektora SP ZOZ przypomniał, że mają oni zawartą umowę dzierżawy, co prawda nie przez nich podpisaną ale są spadkobiercami, która w par 3 pkt 2 mówi: „Wynajmujący zobowiązany jest do zapewnienia sprawnego działania urządzeń technicznych i instalacji będących własnością wynajmującego (dotyczy to 26 zestawów komputera firmy Dell jak również oprawek i świetlówek, które są w tym budynku) a ponadto oświadcza, że przekazuje lokal do używania w stanie odpowiadającym normom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej”. Par 3 pkt 3 mówi: „ Wynajmujący usunie niezwłocznie, na własny koszt szkody i awarie, za które nie ponosi odpowiedzialności najemca.” Radny Tadeusz Niewiadomski poinformował, że przestaje jeździć w soboty i niedziele po ulewnych deszczach i roztopach kiedy to przykrywał komputery folią, po prostu weźmie rachunki za naprawy komputerów i kserokopiarek . Ostatnio obecny burmistrz ratował kopiarkę, na której było pełno wody, dach po prostu cieknie, jest sitem. Tematu nie można tak zostawić. Radny Tadeusz Niewiadomski przypomniał, że ostatnio podpisał fakturę za wynajem 462m2 powierzchni na kwotę 8.883,20 zł. - to są koszty najmu, radny zaznaczył, że nie liczy kosztów prądu, wody itp. Radny Tadeusz Niewiadomski poinformował, że oczekuje od pana Starosty i od pana dyrektora Maksimiuka że wrócą do tej sprawy i się do niej ustosunkują.

Radny Tadeusz Niewiadomski poinformował, że na zebraniu wiejskim mieszkańców wsi Czartajew został zobowiązany do przedstawienia - radny poinformował, że złoży to zapytanie na piśmie - na temat modernizacji drogi w Czartajewie. Radny poinformował, że oczekuje odpowiedzi na piśmie.

Jak wygląda sprawa – co pan Starosta na ostatniej sesji obiecał , sprawa dotyczy dobrego zwyczaju wśród radnych , 4 razy było spotkanie opłatkowe, niedługo Wielkanoc więc może być już za późno.

Radny Tadeusz Niewiadomski poinformował, że sprawa nr 4 to sprawa, która budzi jego największą bulwersację. Gospodarstwo Zespołu Szkół Rolniczych w Czartajewie od dnia 1 stycznia jest w strukturach Zespołu Szkół Rolniczych im. Reymonta w Czartajewie. Gospodarstwo to za 2010 rok wypracowało zysk w wysokości 251.299 zł. a przekazało w dniu 31 grudnia dla pana dyrektora Kochanowskiego a pan dyrektor dla pana Starosty kwotę 507.085 zł. Radny Tadeusz Niewiadomski zwracając się do Starosty przypomniał, że pan Starosta Zalewski sprzedał Ostrożany i pobudował halę, co pan dyrektor Kochanowski z tej kwoty otrzyma od pana? Radny Tadeusz Niewiadomski przypomniał, że jedyną inwestycją w Zespole Szkół Rolniczych za czasów pana dyrektora Kochanowskiego jest czyn społeczny pana Rafała Szyszko i pobudowanie boiska do piłki plażowej.

 

Radny Czesław Żero poinformował, że chciałby zwrócić się z zapytaniem do radnych: pana Daniluka i pana Klepackiego czy wyrażą chęć uczestniczenia w spotkaniu osób kandydujących w wyborach samorządowych, które odbyły się na jesieni z wyborcami. Tematem będą minione wybory ich organizacja, przebieg i realizacja naszych zobowiązań przed i powyborczych.

Zwracając się do dyrektora SP ZOZ Roberta Maksimiuka poinformował, że do radnych docierają sygnały o bardzo niskim poziomie świadczonych usług medycznych . Radny Czesław Żero poinformował, że chciałby zapytać pana dyrektora w imieniu wyborców co pan dyrektor zrobił i co zamierza zrobić dla polepszenia tego stanu? Radny poinformował, że jego pytanie dotyczy zarówno spraw personalnych, ordynatorów, lekarzy szczególnie odnośnie oddziału wewnętrznego jak i braków sprzętu. Z przyjemnością odnotowujemy, że wreszcie możemy w naszym szpitalu bezpiecznie korzystać z rentgena, niestety nie są dokonywane zakupy innego potrzebnego sprzętu diagnostycznego. Słoneczny podgrzewacz można było zastąpić ogrzewaniem gazowym – takie są sugestie mieszkańców i części pracowników SP ZOZ.

Radny Ryszard Pierlejewski na jednej z poprzednich sesji zwrócił uwagę na wykształcenie wicestarosty – radny Czesław Żero poinformował, że ma pytanie do pana Przewodniczącego Rady: co pan Przewodniczący w tym temacie zrobił a jeżeli nie, to dlaczego?

Radny Czesław Żero wniósł o ujawnienie treści protokołu sporządzonego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, protokół ten został przez byłego Starostę pana Zalewskiego nie ujawniony, postępowanie prokuratorskie w tej sprawie zostało zakończone a więc protokół nie musi być nadal tajny. Nowa Rada Powiatu powinna znać treść tak ważnego dokumentu, gdyż dotyczy on głównie wykorzystania dotacji unijnych przyznanych na rozwój naszego powiatu.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zwracając się do radnego Czesława Żero poprosił o sprecyzowanie bo nie wie, jak ma to zrozumieć: co przewodniczący rady zrobił z tym, o co pytał radny Pierlejewski na poprzedniej sesji – Przewodniczący stwierdził, że zapytał, czy wszyscy są usatysfakcjonowani odpowiedzią, padło stwierdzenie, że tak. Czy radny Czesław Żero pyta co przewodniczący rady zrobił lub co ma zamiar zrobić z wykształceniem Wicestarosty? Przewodniczący Bogusław Zduniewicz poprosił o sprecyzowanie.

Radny Czesław Żero stwierdził, że jeżeli jest podejrzenie, a przerabialiśmy ten temat 12 lat temu i okazało się, że ówczesny Starosta nie miał wykształcenia, w tej chwili jest podejrzenie że ten pan nie ma zwykłej matury.

Przewodniczący Bogusław Zduniewicz stwierdził że rozumie iż radnemu Czesławowi Żero nie chodziło o to, co Przewodniczący Rady zrobił z zapytaniem radnego Pierlejewskiego tylko bardziej ogólnie.

Radny Marek Bobel poinformował, że w związku z art. 38 b ustawy o samorządzie powiatowym pan Starosta ma obowiązek do końca stycznia następnego roku kalendarzowego złożyć Radzie Powiatu sprawozdanie z działalności komisji za rok ubiegły, dotyczy to Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Dzisiaj jest 16 lutego a Rada takiego sprawozdania nie otrzymała.

 

Ponieważ inne interpelacje i zapytania nie zostały zgłoszone Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że zgodnie z porządkiem obrad odpowiedzi w miarę możliwości udzielone zostaną w pkt 7.

 

P – kt 6.

 

Pierwszy projekt uchwały dotyczy wprowadzenia zmian w uchwale Rady Powiatu Siemiatyckiego Nr III/12/10 z dnia 29 grudnia 2010 roku w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Siemiatyckiego na rok 2011

Przewodniczący Rady przypomniał, że projekt uchwały wraz z załącznikami został omówiony na posiedzeniach komisji przed dzisiejszą sesją, czy są pytania do przedstawionego projektu uchwały?

Ponieważ radni nie zgłosili pytań Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w uchwale Rady Powiatu Siemiatyckiego Nr III/12/10 z dnia 29 grudnia 2010 roku w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Siemiatyckiego na rok 2011 głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została przy 17 głosach „za”. Uchwała Nr IV/16/11 – w załączeniu do protokołu.

Kolejny projekt uchwały dotyczył powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siemiatyczach

Przewodniczący Bogusław Zduniewicz poinformował, że projekt uchwały również został omówiony na posiedzeniach Komisji przed dzisiejszą sesją, czy panowie radni mają pytania do przedstawionego projektu uchwały?

Radny Jan Zalewski poinformował, że uważa – podobnie jak cały klub radnych – że przewodniczącym Rady Społecznej SP ZOZ powinien być Starosta dlatego, że jako Przewodniczący Zarządu jako lider Rady Powiatu w sposób szczególny powinien interesować się funkcjonowaniem szpitala. Czasy przychodzą takie, że dużo różnych rzeczy będzie się działo , być może będą przekształcenia, potrzebne są plany jeżeli chodzi o inwestycje, przygotowanie projektów na nowe rozdanie 2014 – 2020 a więc w sposób szczególny w zbliżającym się okresie trzeba poświęcić czasu i pochylić się nad tymi sprawami. Radny Jan Zalewski wyraził opinię, że na ten trudny czas jedyną właściwą osobą, która powinna przewodniczyć Radzie Społecznej SP ZOZ powinien być Starosta a nie cedować tę sprawę na inną osobę, innego radnego. Trzeba wsłuchiwać się w opinie, w uwagi przedstawicieli gmin, całego społeczeństwa, wojewody itd., na bieżąco współpracować z Zarządem, z organem zarządzającym, z dyrekcją szpitala. Całość spraw powinien koordynować Starosta szczególnie na ten czas. Radny Jan Zalewski poinformował, że jego klub będzie głosować przeciwko uchwaleniu tej uchwały ze względu na rolę przewodniczącego tejże Rady.

Starosta Mikołaj Mantur stwierdził, że wypada mu docenić dowartościowanie jego osoby przez pana Starostę ale ma odmienne zdanie, są na ten temat różne szkoły. Starosta jest organem prowadzącym więc tak czy inaczej musi się w sposób wyjątkowy i bardzo dogłębny tą sprawą zajmować. Starosta Mikołaj Mantur wyraził opinię, że lepiej będzie, jeżeli obradom Rady będzie przewodniczył Przewodniczący Komisji Oświaty i Zdrowia. Starosta Mikołaj Mantur zadeklarował że będzie uczestniczył w każdym posiedzeniu Rady Społecznej SP ZOZ jako organ prowadzący jako osoba najbardziej zainteresowana. Ustawa przewiduje właśnie taki tryb, że przewodniczącym Rady Społecznej może być Starosta lub osoba przez niego desygnowana. Starosta podkreślił, że jest przekonany, że współpraca z panem radnym Klepackim jako przewodniczącym Społecznej Rady SP ZOZ będzie dobra.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że jest to sytuacja, o której była mowa na posiedzeniu komisji że prawo tak stanowi że albo jest to starosta albo starosta może desygnować więc my sami z siebie nie możemy zgłosić następnej kandydatury. Odpowiedź Starosty jest jednoznaczna – podtrzymuje swoją kandydaturę.

Radny Czesław Żero zapytał, kto z Zarządu jest odpowiedzialny za służbę zdrowia oprócz pana Starosty? Jest taka obawa, że chyba pan Starosta ma obawy że będzie gdy jakiś krach w służbie zdrowia, że będą problemy, żeby tą odpowiedzialność scedować na kogoś innego. Radny Czesław Żero poinformował, że ze swej strony jako osoba, która organizowała z ramienia Prawa i Sprawiedliwości musi powiedzieć, że pan Klepacki również startował z tego ugrupowania, pan Klepacki zapomniał o swoich oświadczeniach, zobowiązaniach, które złożył a które złamał i ten człowiek nie będzie reprezentował Prawa i Sprawiedliwości. Prawo i Sprawiedliwość nie będzie ponosić odpowiedzialności za wszelkie sprawy, które będą się tu działy, może będzie prywatyzacja służby zdrowia, szpitala. Radny zwracając się do Starosty Mikołaja Mantura poprosił, aby Starosta brał to na swoją odpowiedzialność.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poprosił, aby – z całym szacunkiem do pewnych spraw - radni trzymali się formuły samorządu, nie jesteśmy na spotkaniu komitetów wyborczych tylko obradujemy na IV już w tej kadencji sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego. Przewodniczący Bogusław Zduniewicz poprosił, aby sprawy wewnątrzkomitetowe, wewnątrzpartyjne omawiać na innych gremiach bo troszeczkę czasami odbiegamy od tematu.

 

Ponieważ radni nie zgłaszali chęci zabrania głosu w dyskusji Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siemiatyczach głosowało 11 radnych, 6 było przeciw. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została przy 11 głosach „za”, 6 „przeciw”. Uchwała Nr IV/17/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości.

Przewodniczący Rady przypomniał, że projekt uchwały został omówiony na posiedzeniach Komisji przed dzisiejszą sesją, wyjaśnień w tej sprawie udzielał dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg pan Henryk Czmut, czy panowie radni mają pytania do przedłożonego projektu uchwały?

Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycienieruchomości głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została przy 17 głosach „za”. Uchwała Nr IV/18/11 – załączeniu do protokołu.

Następny projekt uchwały dotyczył zmiany Uchwały Nr VIII/23/99 Rady Powiatu Siemiatyckiego z dnia 24 lutego 1999 roku.

Przewodniczący Rady przypomniał, że projekt został omówiony na posiedzeniach komisji i zapytał, czy ze strony panów radnych są pytania, lub potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie?

Ponieważ radni nie zgłaszali uwag Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr VIII/23/99 Rady Powiatu Siemiatyckiego z dnia 24 lutego 1999 roku głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr IV/19/11 – w załączeniu do protokołu.

Kolejny projektu uchwały: w sprawie założenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Siemiatyczach

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz przypomniał że temat ten został szczegółowo omówiony na posiedzeniach komisji przed dzisiejszą sesją, na posiedzeniu Komisji Oświaty szczegółowych wyjaśnień w tej sprawie udzieliła pani dyrektor Zespołu Szkół Bożena Krzyżanowska, która również jest obecna na dzisiejszej sesji, czy ze strony panów radnych są pytania do przedłożonego projektu uchwały?

Radny Jan Zalewski stwierdził, że rozumie, że szkolnictwo trzeba reformować. Bardzo dobrze że Starosta wraz z nowym Zarządem pochyla się nad tą sprawa tylko trzeba zwrócić uwagę żeby politykę oświatową prowadzić w sposób przemyślany, zrównoważony, perspektywiczny. Pani dyrektor na posiedzeniu Komisji Oświaty mówiła, że musi troszczyć się o swoją Radę Pedagogiczną, o pracowników, bo ma duże przestrzenie do wykorzystania, że będą czasy trudne w 2014 roku itd. – i bardzo dobrze ale i dyrektorzy pozostałych szkół też się martwią, też myślą o perspektywach. Radny Jan Zalewski stwierdził, że chciałby, aby nie było takiego myślenia w Wydziale Edukacji i w Zarządzie po jego odejściu że będzie mówione że były jakieś parasole ochronne nad Zespołem Szkół w Ostrożanach lub o innych dodatkowych profitach itd. Były inwestycje w Ostrożanach były inwestycje w Siemiatyczach, były dodatkowe środki, które szły z powiatu na inwestycje, były wkłady własne , które pochodziły ze sprzedaży mienia, środki pozyskane z zewnątrz. Radny Jan Zalewski podkreślił, że chciałby, aby myśleć o wszystkich placówkach, żeby nie podbierać sobie kierunków kształcenia czy specjalizacji, żeby dyrektorzy spotykali się wraz z naczelnikiem, ze Starostą z Zarządem i dyskutowali o tym bo to że powstaje technikum mechaniczne w Czartajewie to bardzo dobrze, kiedyś myśleliśmy o stworzeniu takiego technikum na bazie PKS przy Zespole Szkół. Jeżeli Pronar faktycznie wyposażyłby takie warsztaty to perspektywa funkcjonowania tej szkoły byłaby pozytywna. Radny Jan Zalewski zapytał, czy Starosta czy Zarząd mają czy jest tylko obiecane przez Pronar, czy jest jakaś umowa czy projekt, czy faktycznie Pronar zainwestuje w bazę dydaktyczną bo szkołę się otworzy ot, aby otworzyć bo potrzeba jest na terenie powiatu aby młodzież nie wyjeżdżała do Siedlec czy do Bielska do Białegostoku a później z różnych względów, ze względu na trudności np. ekonomiczne pozostaniemy bez bazy dydaktycznej. Jeżeli chodzi o Zespół Szkół kiedyś była taka polityka, aby szkolnictwo zawodowe zlokalizować na bazie szkół zawodowych: Zespół Szkół Czartajew i Zespół Szkół Ostrożany ale jeżeli pani dyrektor chce u siebie zawodówki to niech próbuje, zobaczymy czy wykona nabór i niech mała gastronomia się rozwija chociaż w ramach Zespołu Szkół w Ostrożanach jest profil organizacji usług gastronomicznych i można byłoby i tam utworzyć tą zawodówkę zwłaszcza że jest baza dydaktyczna. Radny Jan Zalewski przypomniał, że na posiedzeniu Komisji Oświaty postawił wniosek i chciałby, aby pan naczelnik wywiązał się z tego w następnym tygodniu, aby spotkał się z dyrektorami wszystkich szkół pondgimnazjalnych i dokładnie przedyskutował aby wprowadzić taką atmosferę wśród dyrektorów aby byli świadomi co powstaje w jakich warunkach, aby atmosfera współpracy i myślenie o przyszłości było pozytywnie i rozkładało się proporcjonalnie na wszystkie placówki.

Starosta Mikołaj Mantur odnosząc się do poruszonej przez radnego Jana Zalewskiego kwestii podpisania umowy z firmą Pronar poinformował, że umowy jeszcze nie ma. Starosta poinformował, że wspólnie z naczelnikiem złożył wizytę w firmie Pronar około dwóch tygodni temu, była to pierwsza wizyta, pierwsze spotkanie, pan naczelnik przygotowuje list intencyjny, który będzie pierwszym etapem ustaleń. Inną drogą dojścia do utworzenia bazy dydaktycznej do nauki zawodu będzie - jak obiecał marszałek - kolejny nabór w ramach resztek RPO na kształcenie zawodowe, na tworzenie bazy do nauki zawodu. Taki projekt przygotujemy na bazie istniejących budynków w Czartajewie i taką dokumentację będziemy składać. Są dwie drogi dojścia do stworzenia bazy do praktycznej nauki zawodu.

Jeżeli chodzi o spotkanie z dyrektorami szkół Starosta Mikołaj Mantur podkreślił, że jest ono nieodzowne ponieważ Zarząd wkrótce zajmie się kierunkami kształcenia, naborem, nie ma innej opcji – takie spotkanie się odbędzie z udziałem naczelnika, Starosty i na tej podstawie Zarząd będzie rozważał ten temat.

Radny Czesław Żero wyraził opinię, że nie może być takiej sytuacji, że ktoś wyrywa uczniów, że następuje wolny rynek między dyrektorami. Takie spotkanie dyrektorów powinno odbyć się przed sesją, wszyscy dyrektorzy powinni być uszanowani . Mimo że organem prowadzącym liceum w Drohiczynie jest gmina to dyrektor również powinien uczestniczyć w tym spotkaniu bo szkolnictwo ma za zadanie przede wszystkim kształcić dzieci z naszego powiatu, nie może być takiej sytuacji, że z naszych dzieci będziemy robić towar przetargowy.

 

Ponieważ radni nie zgłaszali chęci zabrania głosu w dyskusji Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie założenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Siemiatyczach głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została przy 17 głosach „za”. Uchwała Nr IV/20/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył nadania statutu Zespołowi Szkół w Siemiatyczach . Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że jest to projekt wiążący się z uchwałą przed chwilą podjętą, w statucie należało zapisać powołanie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w ramach Zespołu Szkół. Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem, czy w tej sprawie potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia?

 

Ponieważ radni nie zgłaszali uwag do projektu uchwały Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie nadania statutu Zespołowi Szkół w Siemiatyczach głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie . Uchwała Nr IV/21/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczyłustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych, specjalnych oraz innych szkół prowadzonych przez Powiat Siemiatycki.

Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem, czy ze strony panów radnych są pytania co do przedstawionego projektu uchwały?

Radny Tadeusz Niewiadomski stwierdził, że bardzo się cieszy, że te wszystkie szkoły które prowadziliśmy do tej pory będą prowadzone ale czy Zarząd zrobił analizę kosztów związanych z ich prowadzeniem? Czy nam na koniec roku nie zabraknie środków w związku z podwyżkami dla nauczycieli? Czy środków nie zabraknie i czy zamknie się bilans roku?

Starosta Mikołaj Mantur podkreślił, że ekonomia jest tego typu, że każdy uczeń to jest kasa a więc jeżeli stworzymy alternatywę, możliwości naboru uczniów do naszych szkół to daje pieniądze. Pieniądze nie wpływają do nas dlatego, że mamy kubaturę, budynki, fajną halę w Ostrożanach, pieniądze idą za uczniem, jak nie będzie uczniów to nie będzie pieniędzy, trzeba będzie zwalniać nauczycieli i będziemy ponosić większe wydatki.

 

Ponieważ inne pytania nie zostały zgłoszone Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych, specjalnych oraz innych szkół prowadzonych przez Powiat Siemiatycki głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została przy 17 głosach „za”. Uchwała Nr IV/22/11 – w załączeniu do protokołu

 

W tym miejscu Przewodniczący Rady zarządził 15 – minutową przerwę.

 

Po przerwie głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach Jan Kobus, który stwierdził, że słuchając informacji pana Starosty na temat rozwoju szkolnictwa zawodowego jest zdumiony jako dyrektor jednej z dwóch typowych szkół zawodowych. Oto dzisiaj na sesji dowiaduje się o nowych, powoływanych kierunkach kształcenia w naszych szkołach, Dyrektor Jan Kobus poinformował, że czuł się, jakby był spoza Powiatu Siemiatyckiego , że nie dotyczy to jego szkoły. Dyrektor Jan Kobus podkreślił, że wzorem lat ubiegłych jeżeli chodzi o takie sprawy powinniśmy usiąść wspólnie i porozmawiać. Nie chodzi o to, że przy Zespole Szkół w Siemiatyczach powołano Zasadniczą Szkołę Zawodową czy technikum w Czartajewie, chodzi o zawód mechanik , tylko o fakt że został pominięty bo chciałby również na ten temat zabrać głos. Od dawna ustalenia między dyrektorami były między innymi takie, żeby nie podbierać sobie uczniów bo wszystkie szkoły chcą funkcjonować, żeby miały swoje bloki jeżeli chodzi o szkolnictwo zawodowe. Jeżeli w Ostrożanach jest technikum organizacji usług gastronomicznych czyli zespół zawodów związanych z gastronomią, mamy również zasadniczą szkołę zawodową to czy jest potrzeba. Dyrektor Jan Kobus poinformował, że życzył koleżance, żeby dokonała naboru do zawodu kucharz małej gastronomii ale uważa, że powinno być to uzgadniane wspólnie. Dyrektor Jan Kobus stwierdził, że o to ma pretensje bo jego odczucia są takie że działania te szły w kierunku likwidacji tej szkoły? Rzeczywiście leżymy na uboczu powiatu a chcielibyśmy dalej funkcjonować, mamy warunki lokalowe, mamy wykwalifikowaną kadrę i chcielibyśmy dalej funkcjonować.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz podkreślił, że to, co padło poprzednio, że spotkania dyrektorów naszych szkół są w zamiarze i będą kontynuowane, Przewodniczący Rady zaznaczył, że śmie tak twierdzić chociaż oczywiście nie jest to w jego kompetencji, nie jest za to odpowiedzialny. Przewodniczący Bogusław Zduniewicz podkreślił, że jako radny podziela ten głos. Być może wcześniej powinno odbyć się jakieś spotkanie , rozmowy robocze na tenże temat, niemniej fakty są takie, że w argumentacji tego wszystkiego, która padała – Przewodniczący zaznaczył, że nie chciałby do tego wracać i na nowo rozdmuchiwać dyskusji – było to, że ta szkoła zawodowa będzie opierała się tylko i wyłącznie na osobach, które mieszkają w Mieście Siemiatycze, prawdopodobnie z Miasta Siemiatycze uczniowie nie bardzo chcą dojeżdżać nawet do Zespołu Szkół w Czartajewie.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył zatwierdzenia rocznego planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Siemiatyckiego na 2011 rok.

Przewodniczący Rady poprosił o zabranie głosu Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej radego Mariusza Pyzowskiego i przedstawienie projektu planu kontroli Komisji Rewizyjnej na 2011 rok.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej radny Mariusz Pyzowski poinformował, że przed dzisiejszą sesją Komisja Rewizyjna na swoim posiedzeniu opracowała plan pracy na rok 2011. Plan ten radni mają przed sobą, został on podzielony na 4 kwartały. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Mariusz Pyzowski odczytał projekt planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Siemiatyckiego na 2011 rok i poprosił o jego przyjęcie.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że z komisji Finansowo Budżetowej, którą miał zaszczyt prowadzić uwagi, które padły ze strony panów radnych został ujęte, niektóre punkty wykreślono, zmieniono nazewnictwo niektórych punktów. Przewodniczący Bogusław Zduniewicz zwrócił się z pytaniem czy ze strony panów radnych są pytania lub uwagi do przedstawionego planu kontroli?

Radny Tadeusz Niewiadomski zwrócił uwagę, że zaplanowane są kontrole w Zespole Szkół w Siemiatyczach oraz w Czartajewie a dlaczego nie ma tu szkoły w Ostrożanach?

Przewodniczący Bogusław Zduniewicz poinformował, że w ostatnim kwartale 2010 roku Komisja Rewizyjna poprzedniej kadencji przeprowadziła kontrolę z Zespole Szkół Rolniczych w Ostrożanach. Przewodniczący Rady zapytał, czy nie ma tego rozumieć że pan radny Niewiadomski wnioskuje o dopisanie punktu dotyczącego kontroli w ZSR w Ostrożanach?

Radny Tadeusz Niewiadomski odpowiedział, że nie.

 

Ponieważ radni nie zgłaszali uwag do planu kontroli Komisji Rewizyjnej Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Siemiatyckiego na 2011 rok głosowało 12 radnych, 5 było przeciw. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została przy 12 głosach „za”, 5 „przeciw”. Uchwała Nr IV/23/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Finansowo – Budżetowej Rady Powiatu Siemiatyckiego na 2011 rok.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, jak panowie radni wiedzą w tej chwili jesteśmy w takiej sytuacji, że przewodniczący tej komisji złożył rezygnację i Przewodniczący Rady prowadził ostatnie posiedzenie komisji więc na nim spoczywa obowiązek przedstawienia tegoż planu pracy. Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz odczytał projekt planu pracy Komisji Finansowo - Budżetowej Rady Powiatu Siemiatyckiego na 2011 rok.

Radny Tadeusz Niewiadomski stwierdził, że jest to najbardziej merytorycznie przygotowany plan pracy ze wszystkich komisji.

Ponieważ inne uwagi nie zostały zgłoszone Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Finansowo – Budżetowej Rady Powiatu Siemiatyckiego na 2011 rok głosowało 16 radnych, 1 wstrzymał się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została przy 16 głosach „za” , 1 „wstrzymującym”.

Uchwała Nr IV/24/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Następny projekt uchwały dotyczył zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego Rady Powiatu Siemiatyckiego na 2011 rok .

Przewodniczący Rady poprosił o zabranie głosu radnego Józefa Daniluka Przewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego i przedstawienie planu pracy Komisji na rok bieżący.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego Józef Daniluk odczytał projekt planu pracy Komisji na 2011 rok.

Sekretarz Powiatu Jerzy Woźniak odnosząc się do zawartego w planie pracy zapisu iż „dopuszcza się wprowadzenie innych tematów w zależności od potrzeb komisji, Rady Powiatu lub mieszkańców Powiatu Siemiatyckiego” poinformował, że dopuszcza się wprowadzenie innych tematów – za zgodą Rady Powiatu.

Ponieważ radni nie zgłaszali uwag Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego Rady Powiatu Siemiatyckiego na 2011 rok głosowało 11 radnych, 3 było przeciw, 3 wstrzymało się odgłosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została przy 11 głosach „za”, 3 „przeciw”, 3 „wstrzymujących”. Uchwała Nr IV/25/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Oświaty Kultury Zdrowia i Spraw Socjalnych Rady Powiatu Siemiatyckiego na 2011 rok

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poprosił o zabranie głosu radnego Bogdana Klepackiego Przewodniczącego Komisji Oświaty Kultury Zdrowia i Spraw Socjalnych i przedstawienie planu pracy Komisji na 2011 rok.

Przewodniczący Komisji Oświaty Kultury Zdrowia i Spraw Socjalnych radny Bogdan Klepacki odczytał projekt planu pracy Komisji na 2011 rok.

Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem czy ktoś z panów radnych ma pytania bądź uwagi do przedstawionego planu pracy komisji?

Radny Czesław Żero zaproponował wprowadzenie punktu dotyczącego opracowania planu pracy komisji na 2012 rok.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz wyraził opinię, że jest to wniosek jak najbardziej zasadny, można go jako ostatni wprowadzić do planu pracy, będzie to ciągłość kadencji. Przewodniczący Rady wyraził opinię, że wniosku radnego Czesława Żero Rada nie musi głosować, radni wypowiedzą się na ten temat w głosowaniu, Przewodniczący Rady stwierdził, że punkt taki zostanie dopisany do planu pracy komisji Oświaty.

Ponieważ inne uwagi nie zostały zgłoszone Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego planu pracy Komisji Oświaty Kultury Zdrowia i Spraw Socjalnych RadyPowiatu Siemiatyckiego na 2011 rok głosowało 14 radnych, 3 było przeciw. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została przy 14 głosach „za” , 3 „przeciw”. Uchwała Nr IV/26/11 – w załączeniu do protokołu.

Kolejny projekt uchwały dotyczył odwołania przewodniczącego Komisji Finansowo – Budżetowej Rady Powiatu Siemiatyckiego

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował że w dniu 7 lutego na jego ręce wpłynęła pisemna rezygnacja pana Wiceprzewodniczącego Jerzego Szawkało z funkcji Przewodniczącego Komisji Finansowo – Budżetowej. Czy w tej sprawie potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia?

Radny Ryszard Pierlejewski zaproponował, aby pan radny Szawkało powiedział, co go tak zniechęciło?

Wiceprzewodniczący Jerzy Szawkało stwierdził, że nie będzie komentował swojej decyzji, jest to jego osobista decyzja , taką decyzję podjął.

Przewodniczący Rady zapewnił, że ze względu na to, że kolega Jurek miał dwie funkcje a on tylko jedną wcale go do tego nie zmuszał.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie odwołania przewodniczącego KomisjiFinansowo – Budżetowej Rady Powiatu Siemiatyckiego głosowało 13 radnych, 4 byłoprzeciw. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została przy 13 głosach „za”, 4 „przeciw”. Uchwała Nr IV/27/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Ostatni projekt uchwały dotyczył powołania przewodniczącego Komisji Finansowo – Budżetowej Rady Powiatu Siemiatyckiego.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że zgodnie z par. 44 pkt 5 Statutu Powiatu pracą komisji stałej kieruje przewodniczący powoływany i odwoływany przez Radę Powiatu. W związku z rezygnacją radnego Jerzego Szawkało z funkcji przewodniczącego Komisji Finansowo budżetowej istnieje potrzeba powołania w dniu dzisiejszym przewodniczącego tejże komisji.

Przewodniczący Rady poprosił radnych o zgłaszanie kandydatów do funkcji przewodniczącego Komisji Finansowo Budżetowej.

Radny Jan Markiewicz zgłosił kandydaturę radnego Franciszka Żero. Lat 39, prowadzi działalność gospodarczą, obecnie jest pracownikiem Przedsiębiorstwa Komunalnego w Siemiatyczach, radny z okręgu Miasto Siemiatycze.

Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem, czy pan radny Franciszek Żero wyraża zgodę na kandydowanie?

Radny Franciszek Żero wyraził zgodę na kandydowanie.

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą inne zgłoszenia?

Inne kandydatury nie zostały zgłoszone.

Radny Tadeusz Niewiadomski stwierdził, że zna radnego Franciszka Żero i bardzo się cieszy, że młodzi obejmują tak ważne funkcje ale może pan Franciszek Żero powie coś o swoich kwalifikacjach.

Radny Franciszek Żero zwracając się do radnego Tadeusza Niewiadomskiego stwierdził, że jak pan radny wie, prowadzi działalność gospodarczą od lat 15 wydaje mu się więc że do czynienia z finansami z planowaniem budżetu miał od kilkunastu dobrych lat. Prowadzenie działalności gospodarczej polega nie tylko na planowaniu, także na zabezpieczeniu pracy pracownikom, utrzymaniu stałego zatrudnienia. Radny Franciszek Żero podkreślił, że nieźle przetrwał kryzys lat 1997 – 1999 jak i obecny i stwierdził, że jeżeli pan radny Niewiadomski uważa, że się nie nadaje do tej komisji – wystarczy zagłosować przeciw.

Przewodniczący Rady poddał kandydaturę radnego Franciszka Żero pod głosowanie. Za powołaniem radnego Franciszka Żero na przewodniczącego Komisji Finansowo Budżetowej głosowało 16 radnych, 1 wstrzymał się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że Przewodniczącym Komisji Finansowo Budżetowej Rady Powiatu wybrany został radny Franciszek Żero.

Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie powołania Przewodniczącego Komisji Finansowo – Budżetowej Rady Powiatu Siemiatyckiego. Uchwała Nr IV/28/11 – w załączeniu do protokołu.

 

P – kt 7.

 

Głos zabrał Starosta Mikołaj Mantur , który poinformował, że odniesie się do tych interpelacji, które były kierowane do Przewodniczącego Zarządu bo były również inne.

Pan radny Tadeusz Niewiadomski poruszył temat budynku, w którym urzęduje. Starosta Mikołaj Mantur stwierdził, że rzeczywiście, stan tego budynku jest niedobry, dziwi się tylko że do tej pory w poprzedniej kadencji panu Niewiadomskiemu to nie przeszkadzało. Sprawa jest tego rodzaju, że jak wiadomo, kwestia ta była dyskutowana a pan radny był członkiem Zarządu w poprzedniej kadencji, SP ZOZ który zarządza tym budynkiem, z racji że jest tak wykorzystywany jak jest czyli jest wynajmowany przez ARiMR, nie może skorzystać z jakichkolwiek możliwości pozyskania środków. Wiadomo, że my tych środków nie mamy w budżecie więc coś trzeba z tym zrobić. Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że podczas wizyty ministra Sawickiego w Siemiatyczach zamienił kilka zdań z nowym dyrektorem Oddziału Regionalnego ARiMR w Łomży panem Stefanem Krajewskim, który w kilku zdaniach się do tego odniósł, mówił że ewentualnie zastanowią się nad możliwością zakupienia tego budynku. Odpowiednie pismo zostało wysłane również do dyrektora centrali. Będziemy rozmawiać, szukać rozwiązań, taki stan jaki jest jak wiadomo dłużej trwać nie może bo z jednej strony nie mamy możliwości pozyskania środków, budynek ulega degradacji więc albo sprzedamy go dla ARiMR albo go sprzedamy komuś spoza ARiMR ,chyba że znajdzie się jakieś inne rozwiązanie.

Radny Tadeusz Niewiadomski wyraził opinię, że bez remontu choćby dachu dalsze funkcjonowanie tam jest niemożliwe, radny zadeklarował, że jest w stanie zapłacić większy czynsz żeby można było ten dach wyremontować.

Kolejnym pytaniem, sugestią pana radnego Niewiadomskiego była kwestia spotkania opłatkowego, które rzeczywiście się nie odbyło. Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że rzeczywiście jego brak inicjatywy spowodował, że tego spotkania nie było. Starosta poinformował, że poszukiwał jakiegoś tematu wiodącego, trzeba to przygotować. Starosta stwierdził, że uczestniczył w poprzednich różnie z tym było, oczekiwał również, że na tym spotkaniu złoży wizytę osoba znacząca, z władz centralnych jednak nie wyszło. Podzieliliśmy się opłatkiem na sesji między świętami a Nowym Rokiem, wysłuchaliśmy kolęd, w budżecie pozostało jakieś 4 – 5 tys. zł. które zawsze były przeznaczane na konsumpcję, one nie przepadną.

Odpowiadając na zapytanie dotyczące zysku wypracowanego przez Gospodarstwo Pomocnicze w Czartajewie Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że rzeczywiście otrzymał dziś informację, że gospodarstwo zamknęło bilans roku ubiegłego zyskiem w wysokości 251.300 zł., ale cóż pan dyrektor Kochanowski miał z tym zrobić do tej pory? Pan radny pyta, co wybudował – nic nie wybudował, pieniądze te są na rachunku powiatu i Zarząd, Rada zdecyduje , co z tym zrobić. Na razie spowodowało to obniżenie deficytu budżetu powiatu. Szkoła w Czartajewie kosztuje ponad subwencję około 630 tys. zł. rocznie. 33% kosztów funkcjonowania szkoły za rok ubiegły to budżet powiatu ponad subwencję więc nawet gdyby ten zysk wpływał do budżetu to i tak bilans jest ujemny. Starosta zaznaczył, że nie wspomni w tym momencie o szkole w Ostrożanach, której koszty to aż 68% ponad subwencję, a więc ponad 1 mln zł dotacji do funkcjonowania szkoły ponad subwencję. W przypadku szkoły w Siemiatyczach jest to tylko 17%, jest nadzieja, że kiedy będzie nabór do szkół zasadniczych, jest tam wyższa subwencja na ucznia to ma to szansę się zbilansować. Taka jest rzeczywistość. My nie zarabiamy na gospodarstwie, my dokładamy do szkoły. Starosta Mikołaj Mantur stwierdził, że jest przekonany, że będziemy dokładać nadal, przynajmniej w tym roku szkolnym.

Starosta Mikołaj Mantur przypomniał, że pan radny Czesław Żero zaproponował, aby upublicznić protokół Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Starosta podkreślił, że osobiście nie ma nic przeciwko temu i zadeklarował, że wystąpi do CBA, wystąpi do prokuratury, jeżeli nie ma przeciwwskazań prawnych, skonsultuje to z radcą prawnym i upubliczni ten dokument.

Radny Czesław Żero stwierdził, że tego oczekuje społeczeństwo.

Starosta Mikołaj Mantur podkreślił, że nie ma nic przeciwko temu z tym, że musi mieć pewność, że nie naruszy prawa.

Starosta Mikołaj Mantur przypomniał, że pan radny Marek Bobel poruszył temat sprawozdania Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Starosta poinformował, że skonsultował ten temat i przyznał że rzeczywiście, jest to jego wina lub też wina jego pracowników, takie sprawozdanie powinno było do końca stycznia zostać przedstawione. Starosta poinformował, że otrzymał informację, że w roku ubiegłym odbyło się jedno posiedzenie tej komisji , pod koniec kadencji, na początku listopada, prowadził je pan Starosta Zalewski, protokołował ówczesny pełnomocnik pan Zenon Sielewonowski być może właśnie z tej racji, że nastąpił ruch kadrowy jeżeli chodzi o pełnomocnika, pan pełnomocnik Piotr Tereszkiewicz, zatrudniony na ½ etatu bił się w piersi przeprosił za to, że tego nie uczynił.

Starosta Mikołaj Mantur stwierdził, że były to wszystkie interpelacje kierowane do niego jako przewodniczącego Zarządu.

Głos zabrał dyrektor SP ZOZ Robert Maksimiuk, który poinformował, że jeśli chodzi o budynek przy ul. Ściegiennego to 2 lata temu opracowana została dokumentacja techniczna na naprawę tego budynku – elewację i dach. Całkowity koszt wynosił około 600 tys. zł. Zostały poczynione pewne próby pozyskania tych funduszy ze środków unijnych jednak ze względu na strukturę wynajmu pomieszczeń tego budynku: 63% zajmuje Agencja, 18% zajmuje Niepubliczny ZOZ i 18-19% są to pomieszczenia SP ZOZ, które zajmuje jedna z poradni. Istniała możliwość pozyskania tylko w tej części, która jest użytkowana przez SP ZOZ, konkretnie 19% z sumy około 600 tys. zł. to wychodziło nieco ponad 100 tys. zł. przy założeniu, że trzeba wykonać wszystko. Dyrektor Robert Maksimiuk poinformował, że próbował z panem radnym Niewiadomskim uzyskać informację czy możemy razem, wspólnie jako SP ZOZ i ARiMR pozyskać razem, w partnerstwie środki na remont tego budynku. Okazało się że Agencja Restrukturyzacji jest takim tworem że nie jest wymieniona w grupie podmiotów, które mogą wchodzić jako partnerzy w pozyskaniu tych środków. Stąd wzięła się sytuacja taka a nie inna – brak możliwości pozyskania tych środków. Sam remont dachu jest to koszt ponad 100 tys. zł. - tyle pieniędzy trzeba byłoby wygospodarować aby ten dach naprawić. Dyrektor Robert Maksimiuk podkreślił, że codziennie rano wysyła pracownika aby monitorować tą sytuacje, aby dach nie przeciekał. Dyrektor poinformował, że Starosta wraz z nim wystąpił do Agencji , umowa zawarta między Agencją a SP ZOZ-em zawarta jest do 30 września 2012 roku. Intencją pana Starosty jest aby w pierwszej kolejności była tam Agencja Restrukturyzacji.

Odnosząc się do wypowiedzi radnego Czesława Żero dyrektor Robert Maksimiuk poinformował, że jeśli chodzi o kolektory jest to jeden z elementów termomodernizacji i docieplenia. Aby pozyskać fundusze europejskie trzeba mieć określoną ilość punktów i stanąć w konkursie aby te środki pozyskać. Kolektory, które były wymienione oprócz tego, że dają oszczędności, dawały dodatkowo 10 punktów w konkursie na 100 możliwych, czyli bezpośrednio wpłynęły na to, że środki te zostały pozyskane , że projekt ten uzyskał akceptację, bez tego mógłby być problem z uzyskaniem akceptacji i dofinansowania. Koszt instalacji i zakupu tych kolektorów to 200 tys zł. z tego 75% dofinansowała unia czyli kolektory te kosztowały 50 tys. zł. , zwrócą się one w ciągu dwóch lat.

Jeżeli chodzi o inne kwestie związane z pozyskiwaniem środków i zakupem sprzętu dyrektor Robert Maksimiuk podkreślił, że wszystko kosztuje. Na przełomie roku 2008 – 2009 została zmodernizowana pracownia endoskopii i pracownia RTG. Wkład własny na ten pozyskany projekt musieliśmy spłacać, skończyliśmy spłacanie wkładu własnego z grudniem 2010r. Tak samo jeżeli chodzi o termomodernizację, w tym przypadku również SP ZOZ sam spłaca wkład własny, w tej chwili, od lutego rozpoczęliśmy spłatę tego wkładu własnego i na wszystko niestety pieniędzy nie starczy, nie można modernizować nie zapewniając wkładu własnego aczkolwiek były pozyskiwane inne dotacje na zakup sprzętu chociażby pozyskana została dotacja z fundacji TVN na zakup nowego endoskopu, sporo sprzętu pozyskujemy również z fundacji „Ratujmy” więc sprzęt jest pozyskiwany, nie zawsze da się duży sprzęt kupić z własnych środków.

Odnosząc się do kwestii niskiej jakości usług medycznych Dyrektor Robert Maksimiuk poinformował, że jeśli chodzi o oddział wewnętrzny zbadał tą sprawę, w której pan radny interweniował osobiście. W tym przypadku nie było żadnego błędu lekarskiego, sekcja zwłok tego pacjenta została przeprowadzona przez niezależnego lekarza z Białegostoku.

Radny Czesław Żero podkreślił, że nie chodzi tu o jeden przypadek, dzieje się to od 10 – 15 lat a pan dyrektor nie reaguje, poprzedni dyrektorzy też.

 

Głos zabrał Wicestarosta Zenon Sielewonowski , który poinformował, że odpowie szczegółowo na pytanie pana radnego Pierlejewskiego. W Hajnówce znajdują się tylko dwa licea, były wtedy i są teraz, Wicestarosta zaznaczył, że mówiąc „wtedy” ma na myśli rok 1974 kiedy kończył liceum i zdawał maturę. Było to liceum nr 9 w Hajnówce im. Marii Curie Skłodowskiej przy ul. Wyzwolenia, jak nazywa się teraz – Wicestarosta stwierdził, że nie wie. Kod pocztowy 17-200. Wicestarosta Zenon Sielewonowski poinformował, że oprócz obowiązkowych przedmiotów: język polski i matematyka, które się wtedy zdawało zdawał jeszcze biologię i dodatkowo język polski. Z biologi wylosował taki zestaw: stopniowe różnicowanie się układu krwionośnego u strunowców – lancetnik, minóg, ryby, płacy, gady, ptaki, ssaki i ssaki naczelne. Wicestarosta poinformował, że zdając maturę z języka polskiego miał pytanie dotyczące majora Hubala: bohater czy samobójca. Wicestarosta Zenon Sielewonowski podkreślił, że zarówno z polskiego jak i z biologii otrzymał oceny pozytywne czyli dobre. Wicestarosta poinformował, że ma trzy świadectwa promocyjne z liceum natomiast czwarte jest to świadectwo dojrzałości bo pojawiły się plotki : „on skończył to liceum ale matury to nie zdał” - Wicestarosta podkreślił, że w tamtych czasach nie było tak, jak teraz że kończy się technikum czy liceum i otrzymuje się świadectwo ukończenia szkoły średniej. Wtedy szkołę średnią trzeba było zakończyć maturą albo po prostu nie miało się świadectwa ukończenia czyli świadectwa maturalnego. Wicestarosta Zenon Sielewonowski poinformował, że aby zadowolić również radnego Czesława Żero , który zwrócił się do pana Przewodniczącego że pan Przewodniczący nic w tej tematyce nie robi, oświadcza, że osobiście wystąpi do pana Przewodniczącego aby pan Przewodniczący zwrócił się do liceum w Hajnówce z zapytaniem w którym roku wicestarosta się tam uczył, czy ukończył i czy jest świadectwo dojrzałości. Wicestarosta Zenon Sielewonowski podkreślił, że dołoży wszelkich starań aby obawy pana radnego jednego i drugiego zostały rozwiane i aby usatysfakcjonować panów radnych.

Wicestarosta Zenon Sielewonowski przypomniał, że było jeszcze pytanie dotyczące Akademii Obrony Narodowej – był to w 2000 roku wyższy kurs obronny w Akademii Obrony Narodowej – wtedy był Starostą , nikt go wtedy nie kierował po prostu przyszło z Akademii Obrony Narodowej zgłoszenie że jest kurs dla starostów, wicestarostów, pełnomocników ds obronności. Wicestarosta poinformował, że pojechał na ten kurs, odbywał się on na Wydziale Dowodzenia i Zarządzania. Natomiast w 2010 roku odbywał się podobny kurs organizowany przez Akademię Obrony Narodowej również dla starostów, wicestarostów i pełnomocników ds obronności , Wicestarosta poinformował, że Starosta Zalewski oddelegował go na ten kurs, kurs ten odbywał się na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego dlatego, że ta uczelnia jest teraz uczelnią półwojskową półcywilną.

Radny Ryszard Pierlejewski zapytał, czy była to klasa a czy b?

Wicestarosta Zenon Sielewonowski poinformował, że zawsze był w klasie b – humanistycznej.

Radny Ryszard Pierlejewski stwierdził, że na przyszłej sesji chcielibyśmy obejrzeć świadectwo dojrzałości Wicestarosty.

Wicestarosta Zenon Sielewonowski stwierdził, że pewnie będzie zaświadczenie że ukończył szkołę , świadectwo maturalne ma w domu. Wicestarosta zapytał, czy ma przynieść świadectwo dojrzałości i wszystkie świadectwa promocyjne i ze szkoły podstawowej? Wicestarosta poinformował, że chodził również do przedszkola.

Radny Czesław Żero zaproponował, aby Wicestarosta przedstawił arkusz ocen, wtedy radni będą pewni.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zaapelował o rozwagę i powagę w tym wszystkim. Przewodniczący Rady podkreślił, że ma okazję bo po raz pierwszy w punkcie „interpelacje i zapytania” zapytanie skierowane było do Przewodniczącego Rady, do tej pory przez poprzednią kadencję nie miał okazji odpowiadać na zapytanie więc jest zobowiązany odpowiedzieć dla pana radnego Czesława Żero. Przewodniczący Rady poinformował, że uznając, i pan radny Pierlejewski na II sesji uznał, że odpowiedź pana Wicestarosty w sprawie wykształcenia go zadowala więc przewodniczący ma dbać o to, aby interpelacje i zapytania zostały załatwione zgodnie z tym, jakie ma kompetencje i co na niego jest tutaj nałożone. Przewodniczący Rady podkreślił, że w związku z tym że odpowiedź radnego Pierlejewskiego była twierdząca nie uznał, że temat trzeba drążyć, że ma być to odpowiedź na piśmie w terminie późniejszym takim, jaki mamy zapisany w statucie. Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że na pytanie radnego Czesława Żero co ma zamiar zrobić – bo tak to zabrzmiało – w wykształceniem pana radnego Wicestarosty Zenona Sielewonowskiego , Przewodniczący zaznaczył, że nie chciałby być źle zrozumiany ale uważa, że dotychczas nic nie ma robić. Po pierwsze: żeby być radnym nie jest wymagane żadne wykształcenie , przy składaniu ślubowania nikt nie wymaga pokazywania że się ma skończoną szkołę. Żeby być wicestarostą – a wybiera go Rada – też nie jest wymagane przedstawianie wykształcenia. Czym innym jest cała inna sfera – przewodniczący podkreślił, że chce jasno oświadczyć dla Wysokiej Rady – jest dla niego znana tylko ze słyszenia czyli to, co było dziś wspominane czyli coś sprzed 12 lat , w związku z tym przewodniczący Bogusław Zduniewicz wyraził opinię, że od strony funkcjonowania Rady Powiatu jest to jakoby bez znaczenia chociaż nie uważa, że nie trzeba zasugerować się i jeżeli pan radny Wicestarosta rzeczywiście wystąpi do Przewodniczącego Rady aby skierował pisemne zapytanie do LO w Hajnówce tylko też nie wiadomo, czy dyrekcja obecnej szkoły będzie miała obowiązek cokolwiek Przewodniczącemu Rady Powiatu wyjaśniać i odpisywać jeżeli tak, to będzie bardzo dobrze. Przewodniczący Bogusław Zduniewicz podkreślił, że jeżeli będzie to zgodne z prawem , będzie taka możliwość i jeżeli coś do niego wpłynie działania takowe podejmie. Dobrze że się martwimy o te sprawy.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zwrócił się z pytaniem, czy radni interpelujący, zadający pytania są zadowoleni z uzyskanych odpowiedzi, czy ich to satysfakcjonuje czy nie? Pan radny Czesław Żero odnosząc się do SP ZOZ mówił o jakości usług medycznych, że jest ona zbyt niska i tutaj takiej odpowiedzi na ten temat nie było a wiemy że przy okazji – co widzieliśmy w planach komisji - analizowania wyników w SP ZOZ przydałoby się również rozmawiać na temat podniesienia jakości usług bo skoro docierają do nas sygnały, że nie jest ona zbyt dobra w niektórych dziedzinach czyli podniesienia tej jakości usług.

Radny Tadeusz Niewiadomski stwierdził, że nie jest usatysfakcjonowany odpowiedzią Starosty Mikołaja Mantura dotyczącą pomocy dla ZSR w Czartajewie. Faktem jest, że zysk gospodarstwa wyniósł 250 tys. zł. ale pan dyrektor Stypułkowski przekazał panu Staroście 507 tys. zł. Radny Tadeusz Niewiadomski przypomniał, że Starosta Zalewski sprzedał Ostrożany wybudował halę, pan Starosta Mantur dostał kasę z gospodarstwa pomocniczego czyli ze szkoły w Czartajewie. Radny Tadeusz Niewiadomski zaprosił Starostę Mikołaja Mantura do Czartajewa – radny zaznaczył, że nie jest dyrektorem szkoły, nie będzie i nie chce być - niech Starosta zobaczy jak wygląda boisko do piłki nożnej, jak wyglądają bieżnie, jak wygląda boisko asfaltowe czy jak wygląda internat. Aż się prosi coś tam zrobić. Radny Tadeusz Niewiadomski zaapelował do Zarządu Powiatu aby część pieniędzy przeznaczył czy na boisko, czy na remont kuchni czy na remont internatu, to się już sypie. Radny stwierdził, że jest absolwentem tej szkoły, tam mieszka i jest bardzo przykro że tak pięknieją Ostrożany, tak pięknieje Zespół Szkół w Siemiatyczach a Czartajew niestety...

Przewodniczący Rady stwierdził, że ma większy problem, bo jest absolwentem i ZSR w Ostrożanach i ZSR w Czartajewie.

Starosta Mikołaj Mantur zwracając się do radnego Tadeusza Niewiadomskiego stwierdził, że kiedy był on członkiem Zarządu nie przeszkadzało mu to. Pojawiła się kasa? Każdego roku gospodarstwo jakiś zysk odprowadzało, Starosta zaznaczył, że nie pamięta w jakiej wysokości , było to zysk w wysokości co najmniej kilkudziesięciu tysięcy, jeżeli nie więcej. Starosta Mikołaj Mantur podkreślił, że jest żywo zainteresowany, aby szkoła w Czartajewie jeżeli chodzi o infrastrukturę była jak najlepiej wyposażona. Musimy z tymi problemami się zmierzyć, pieniądze te mogą być co najwyżej wypełnieniem naszego udziału w przypadku gdy przygotujemy projekt, pozyskamy pieniądze. Jeżeli zaczniemy wydawać pieniądze w ten sposób, że 200 czy 500 tys. zł. wydamy na poklejenie boiska – w ten sposób się nie da. Starosta Mikołaj Mantur podkreślił, że pan radny Niewiadomski jako członek Zarządu wie doskonale że tylko i wyłącznie przy montażu finansowym złożonym z kilku źródeł finansowania można cokolwiek zrobić. Starosta Mikołaj Mantur stwierdził, że pan radny wprawdzie nie jest uprawniony – jak zresztą radny słusznie powiedział - do zapraszania Starosty do szkoły bo na tej sali jest dyrektor szkoły, pan radny wspomniał o boisku – Starosta Mikołaj Mantur podkreślił, że jest przekonany że również będąca na tej sali pani dyrektor szkoły w Siemiatyczach chętnie zaprosi pana radnego na swoje boisko i wtedy pan zrewiduje pewnie swoje stwierdzenie że wszystko do Siemiatycz a do Czartajewa to nic. Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że Zarząd ma zamiar ewentualnie wybudować Orlik być może przy Zespole Szkół w Siemiatyczach ponieważ ten projekt, który wcześniej przygotowaliśmy na dziś w nic się nie wpisuje, jedyną możliwością zrobienia boiska byłoby zgłoszenie go do projektu „Orlik 2012”. Pani Skarbnik na tą chwilę nie jest w stanie wyasygnować 300 tys. zł. na nasz udział a pan radny chciałby wydać lekką ręką wydać 200 czy 300 tys. zł. w Czartajewie bez udziału środków zewnętrznych, tak się nie da gospodarzyć. Starosta Mikołaj Mantur zapewnił radnego Tadeusza Niewiadomskiego, że na posiedzeniu Zarządu i z udziałem Wysokiej Rady zastanowimy się, jak je racjonalnie wydać.

Wicestarosta Zenon Sielewonowski stwierdził, że czegoś nie uszczegółowił bo pan radny Pierlejewski mówił, że są tam 3 czy 4 licea. Otóż w Hajnówce wówczas były tylko dwa licea: „dziewiątka” - w której się uczył , z polskim językiem nauczania i „dziesiątka” z białoruskim językiem nauczania. Był jeszcze Zespół Szkół Mechanicznych , były szkoły zawodowe.

Radny Ryszard Pierlejewski podkreślił, że jest do dla niego obojętne, czy liceów było 2 czy 5 czy 10, poprosił aby się nie obrażać że wyborcy, społeczeństwo chcą o nas wiedzieć wszystko. Jak się idzie do wyborów to pokazuje się wszystko, co się ma i czy się ma w oryginale a nie ewentualne „podróby”. Radny Ryszard Pierlejewski stwierdził, że zgłaszają się do niego wyborcy i tematem nr 1 jest wykształcenie maturalne pana Wicestarosty a jego obowiązkiem jest reprezentować wyborców i pokazywać ten temat na tej sali. Radny Ryszard Pierlejewski podkreślił, że nie jest tak, że uwziął się na pana Wicestarostę tylko spełnia swój psi obowiązek względem wyborców.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że powoli zapoznaliśmy się z siecią szkół w powiecie hajnowskim. Przewodniczący poprosił Wysoką Radę aby ten temat zakończyć i zapytał, czy odpowiedzi na interpelacje można uważać za wyczerpane? Na piśmie nikt nie żąda aby cokolwiek powtórzyć czy uszczegółowić.

 

P – kt 8.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że w ostatnim czasie do wiadomości Rady wpłynęły pisma skierowane jedno do Starosty Powiatu Siemiatyckiego z Polskiego Związku Rencistów, Emerytów i Inwalidów Zarządu Rejonowego w Siemiatyczach poparte pismem Związku Inwalidów Wojennych Zarządu Oddziału jak również pismem Polskiego Związku Niewidomych koło terenowe nr 09 dotyczące – sprawa znana dla poprzedniego Zarządu – lokalu, w którym się mieszczą. Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził że osobiście jako radny jest zdania że jest w tym zupełna racja i będziemy oczekiwać na jakiś ruch Zarządu Powiatu może wspólny z Miastem. Nie jest to obowiązek z naszej strony ale na dzisiaj dla tych związków, które pracują aktywnie ta lokalizacja jest nie szczególna, nie przystosowana do spotkań ludzi w różnym wieku nie mówiąc już o inwalidztwie. Przewodniczący Rady zwracając się do Starosty wyraził nadzieję, że Zarząd w jakiś sposób powiadomi zainteresowanych.

Druga sprawa która wpłynęła jest to prośba poparta podpisami , dla nas do wiadomości, skierowana do generalnej Dyrekcji Dróg krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku o wybudowanie chodnika przy ul. Białostockiej w Siemiatyczach.

Radny Mariusz Pyzowski stwierdził, że być może jego pytanie powinno pojawić się wcześniej ale ma pytanie do pana dyrektora SP ZOZ w Siemiatyczach dotyczące opieki ambulatoryjnej w Siemiatyckim szpitalu. Czy jest podpisana umowa na rok 2011 dotycząca opieki ambulatoryjnej, czy nie? Jak obecnie wygląda ta sytuacja – radny Mariusz Pyzowski poprosił o krótką odpowiedź.

Dyrektor SP ZOZ Robert Maksimiuk poinformował, że jeżeli chodzi o ambulatoryjną opiekę nocną i świąteczną sytuacja jest tego typu że w tej chwili mamy podpisany aneks do końca lutego 2011 roku dlatego, że od 1 marca zmieniają się przepisy dotyczące świadczenia tego typu usług. Do tej pory ambulatoryjna opieka nocna i świąteczna była podzielona na dwie części: jedną część czyli ambulatorium stacjonarne z lekarzem i pielęgniarką zakontraktował SP ZOZ w Siemiatyczach , był to kontrakt od marca 2008 roku a drugą część, wyjazdową gdzie zespół lekarsko – pielęgniarski wyjeżdżał do pacjentów kontraktowało pogotowie . Od 1 marca ta sytuacja ulega zmianie: tylko jeden podmiot kontraktuje tą opiekę. Zmianie ulega również sposób finansowania tego typu usług: do tej pory była to tzw. stawka kapitacyjna, opiewała ona na ilości pacjentów zapisanych do lekarzy rodzinnych i pielęgniarek środowiskowych jeżeli chodzi o cały teren powiatu. To nie jest równoznaczne z tym, ilu jest mieszkańców powiatu a ile deklaracji złożonych jest do lekarza i pielęgniarki POZ. jeżeli chodzi o ilość deklaracji to jest to na poziomie 42.300 – 42.500 to było przemnożone przez stawkę dla lekarza, dla pielęgniarki. Szpital z tego tytułu mając część kontraktu uzyskiwał kwotę w granicach 22 – 23 tys. zł. miesięcznie natomiast pogotowie przemnażając stawkę uzyskiwało ponad 31 tys. zł. łącznie dawało to około 55 tys. zł. Tak było dotychczas, od 1 marca zmieniają się przepisy jest tzw. podział na rejony operacyjne, rejony zostały podzielone w ten sposób, że do 50 tys. mieszkańców jest jeden zespół pielęgniarsko – lekarski powyżej 50 tys. do 100 tys. mieszkańców obsługują dwa zespoły a od 100 do 150 tys. - 3 zespoły. Powiat Siemiatycki zamieszkuje około 47 – 48 tys. mieszkańców w związku z tym wpadamy w pierwszy, najniższy próg jeżeli chodzi o opiekę lekarską i pielęgniarską. Do tej pory było to około 55 tys. zł., w tej chwili Fundusz zaproponował 47.600 zł. miesięcznie, nastąpiło obcięcie o 7,5 tys. zł. Pierwsze oferty należało złożyć do 4 lutego – dyrektor Robert Maksimiuk poinformował, że po przeanalizowaniu wszelkiego rodzaju kosztów stwierdził, że nie jest w stanie wyrobić się finansowo jeżeli chodzi o złożenie takiej oferty i takiej oferty nie złożył, nie złożyło takiej oferty również pogotowie ratunkowe. Jednym słowem nikt nie złożył ze względu na obcięcie finansów. Fundusz rozpisał nowy konkurs, składanie dokumentów jest do 25 lutego, przewidziane jest zawarcie umowy do 5 marca. W tej chwili po ponownym przeliczeniu kosztów, rozmowach oczywiście z zespołami, z lekarzami i próbie zabezpieczenia tego istnieje duże ryzyko że nadal ta działalność nie będzie się bilansowała Dyrektor Robert Maksimiuk poinformował, że przeprowadził rozmowę z dyrektorem NFZ, nie jest on w stanie obiecać że zwiększy środki na tego typu usługi. W tej chwili jeszcze kompletujemy dokumentację – dyrektor Robert Maksimiuk poinformował, że zamierza złożyć w tym konkursie swoją ofertę ale w cenie wyższej niż to proponuje Narodowy Fundusz Zdrowia tak, aby zrekompensowało to faktyczne koszty, które są ponoszone a nie to, co chce Fundusz.

Radny Mariusz Pyzowski stwierdził, że chodzi o to, aby od 1 marca nie było takiej sytuacji, że ludzie będą dzwonić z prośbą o pomoc a tej pomocy nie otrzymają

Dyrektor Robert Maksimiuk podkreślił, że jest to działalność deficytowa. W tej chwili ponosił miesięcznie koszty o 7 tys. zł. większe niż płacił Narodowy Fundusz Zdrowia. Dyrektor zaznaczył, że może złożyć ofertę zabezpieczenia świadczeń medycznych na opiekę ambulatoryjną nocną i świąteczną tylko powiedzmy sobie szczerze: będzie to działanie deficytowe, będzie „na minusie”. Za rok 2010 działalność ambulatorium nocnego i świątecznego zamknie się kwotą minus 84 tys. zł. Dyrektor podkreślił, że nie jest jego celem pozostawienie bez opieki pacjentów – mieszkańców Powiatu Siemiatyckiego ale próbuje negocjować z Funduszem wyższą kwotę bo nie stać nas aby do wszystkiego dokładać.

 

Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że spotkał się z przedstawicielami związków emerytów, rencistów, inwalidów wojennych i innych związków, ustaliliśmy wspólnie, że te grupy uzyskają pomieszczenie tak, jak tego bardzo oczekują, w budynku Starostwa, na parterze ale dopiero po wyprowadzeniu z tego budynku Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, która będzie miała siedzibę w segmencie C, wtedy dokonane zostaną przesunięcia i te osoby tutaj wrócą ponieważ tu jest podjazd dla niepełnosprawnych, tu jest centrum miasta, takie podjęliśmy ustalenia że we wrześniu lub w październiku zostanie tutaj wygospodarowane pomieszczenie.

 

Radny Jan Zalewski zwracając się do Starosty stwierdził, że na przełomie stycznia i lutego Starosta otrzymał dwie decyzje podpisane przez Marszałka Dworzańskiego i Wicemarszałka Mieczysława Baszko odnośnie projektów scaleniowych w ramach PROW Ostrożany I i Ostrożany II, jeden jest na skończenie tych dróg, które były zaczęte w ubiegłym roku na kwotę około 8 mln zł. i 16 czy 17 mln zł. na Ostrożany II, od razu na wykonanie scalenia i na zagospodarowanie poscaleniowe. Są to poważne projekty, są to poważne środki bo ponad 20 kilka mln zł. to jest efekt pracy tamtego roku, radnego Zalewskiego jako Starosty, Geodety Powiatowego, inspektora w Urzędzie Wojewody, kilku departamentów w Ministerstwie Rolnictwa, PROW, wicemarszałka itd. Są to trudne drogi ale doszliśmy do tego. Radny Jan Zalewski poinformował, że chciałby, aby pan Starosta w sposób pieczołowity podszedł do tego, żeby te środki dobrze wykorzystać. Wymaga to szczególnej współpracy Starosty, Geodety Powiatowego z Burmistrzem Drohiczyna i Wójtem Gminy Grodzisk oraz z Wojewódzkim Biurem Geodezji . Radny Jan Zalewski zapytał, jak Staroście układa się współpraca z tymi instytucjami i czy są jakieś trudności we wdrażaniu tego ponieważ są to poważne środki i trzeba to wdrożyć i wiadomo, że PROW jest pusty na tą kadencję jeżeli chodzi o inwestycje drogowe więc jest to jedyna możliwość żeby zrobić ponad 20 km dróg na terenie tych dwóch gmin. Oczywiście pewnie niektóre byłby już zrobione gdyby nie te kontrole typu CBA, kontrole nasłane, polityczne ale to już było. Radny Jan Zalewski podkreślił, że nie bał się tego robić, kontrole się odbyły, odpisaliśmy na zalecenia , prokuratura wszystko umorzyła, radny Jan Zalewski stwierdził, że nie wie, czy warto do tego wracać i szargać te osoby, które bardzo to przeżyły, niektóre były w stanie załamania. Radny wyraził opinię, że parę osób nieprzyjaznych jego osobie się tym interesuje, zwracając się do radnego Czesława Żero radny stwierdził, że nieprawdą jest, że interesuje się tym społeczeństwo. Radny Jan Zalewski podkreślił, że dużo dobrych rzeczy się zrobiło mimo że również przeżywał to przez półtora roku robiąc dobrą sprawę ale miał takie problemy zresztą Wicestarosta, obecny Starosta o tym wie ale wszystko skończyło się dobrze. Radny Jan Zalewski zwrócił się z prośbą żeby dołożyć starań jeżeli będą potrzeby służy pomocą ponieważ ma duże rozeznanie jeżeli chodzi o Urząd Wojewódzki Wydział Geodezji i ministerstwo, tam trzeba współpracować z trzema departamentami: Departament Gospodarki Ziemią , Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich, Departament Finansów oraz PROW Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Urzędu Marszałkowskiego.

Starosta Mikołaj Mantur odnosząc się do wypowiedzi radnego Jana Zalewskiego bardzo serdecznie podziękował za tę deklarację i stwierdził, że nie wyklucza że skorzysta z pomocy i będziemy wspólnie się tym zajmować jeżeli sytuacja będzie tego wymagała. Jak wiadomo pan radny Zalewski jest szefem PSL, minister Rolnictwa też jest z PSL więc te relacje również mogą się przydać. Jeżeli chodzi o samą realizację, skoro są decyzje więc większych problemów nie ma. Jeżeli chodzi o Ostrożany I, jak wiemy obaj, decyzja dotycząca projektu scalenia została swego czasu uchylona przez SKO niemniej jednak po ustaleniach z panią dyrektor PROW panią Filipowicz uznaliśmy że damy jeszcze szansę żeby podzielić wspólnotę wsi Kamianki, do końca marca mamy tę decyzję uzyskać i dopiero po uzyskaniu decyzji będziemy kontynuować budowę dróg – takie jest uzgodnienie z panią dyrektor PROW. Jeżeli chodzi o Ostrożany II wszystkie prace, które są wykonywane przez wojewódzkie biuro geodezji – tutaj pewne tarcia są ponieważ komisja powołana przez Starostę, która te prace odbiera miała niestety sporo zastrzeżeń . Starosta Mikołaj Mantur podkreślił, że mimo sugestii pana dyrektora Bolesława Zalewskiego żeby odebrać i nie zawracać głowy nie może powiedzieć komisji że „macie to odebrać” ,są to geodeci, informatycy, którzy muszą to przejrzeć i pan dyrektor Zalewski uzupełnia to sukcesywnie, Starosta stwierdził, że mimo szorstkiej przyjaźni sądzi że współpraca będzie merytoryczna.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że na pewno będzie się starał, aby wraz z projektami uchwał również załączniki trafiały na 7 dni przed obradami sesji a nawet wcześniej.

 

P – kt 9.

 

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady BogusławZduniewicz podziękował za aktywność, za przybycie i zamknął obrady IV sesji IV kadencji Rady Powiatu Siemiatyckiego.

 

Na tym protokół zakończono i podpisano.

 

 

PRZEWODNICZĄCY RADY

 

mgr inż. Bogusław Zduniewicz

 

 

Protokołowała: Elżbieta Malinowska

 

Metryka strony

Udostępniający: SP

Wytwarzający/odpowiadający: Radosław Jaszczołt

Wprowadzający: Radosław Jaszczołt

Data wprowadzenia: 2011-07-19

Data modyfikacji: 2011-07-19

Opublikował: Radosław Jaszczołt

Data publikacji: 2011-07-19