Sesja_Nr_VII_11

Protokół Nr VII/11

z sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego, która odbyła się w dniu 31 sierpnia 2011r. w Starostwie Powiatowym w Siemiatyczach i trwała od godz. 1200 do godz. 1450.

 

W sesji uczestniczyło 17 radnych według załączonej listy obecności.

 

W sesji uczestniczyli również kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu, kierownicy powiatowych służb, inspekcji i straży, naczelnicy Wydziałów Starostwa Powiatowego według załączonej listy obecności a także przedstawiciel związków zawodowych oraz przedstawiciele mediów.

 

W sesji uczestniczyli również:

  1. Walentyna Kwiatkowska Skarbnik Powiatu

  2. Jerzy Woźniak Sekretarz Powiatu

  3. Wojciech Borzym Burmistrz Drohiczyna

  4. Krzysztof Radziszewski Wójt Gminy Perlejewo

  5. Marzena Łukasiuk Radna Rady Miejskiej w Drohiczynie

  6. Marek Tararuj Radny Rady Miejskiej w Drohiczynie

  7. Franciszek Przystupa Sołtys wsi Śledzianów

 

Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego – Bogusław Zduniewicz.

 

P – kt 1.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz otwierając VII sesję IV kadencji Rady Powiatu Siemiatyckiego serdecznie powitał panów radnych, Zastępcę Przewodniczącego Starostę, członków Zarządu, przedstawicieli instytucji działających na terenie powiatu, kierowników jednostek organizacyjnych powiatu, kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży, naczelników Wydziałów , przedstawiciela związków zawodowych ,przedstawicieli mediów. Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz powitał przedstawicieli samorządu Miasta i Gminy Drohiczyn: pana Burmistrza Wojciecha Borzyma , radnych: panią Marzenę Łukasiuk i pana Marka Tararuja oraz sołtysa wsi Śledzianów pana Franciszka Przystupę.

 

Na podstawie listy obecności Przewodniczący Rady stwierdził, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 17 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

 

Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad panowie radni otrzymali wraz z zaproszeniem na dzisiejszą sesję. Czy w sprawie porządku obrad ktoś zechce zabrać głos?

Głos zabrał Starosta Mikołaj Mantur, który poprosił Wysoką Radę o uzupełnienie porządku obrad dzisiejszej sesji o 3 uchwały, które są panom radnym znane z racji udziału w posiedzeniach komisji. W pkt 5 – podjęcie uchwał w sprawach Starosta Mikołaj Mantur poprosił o wprowadzenie po podp.f/ podpunktu g/ który będzie brzmiał: podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody dla SP ZOZ w Siemiatyczach na przystąpienie do projektu pn. „Podniesienie jakości i dostępności leczenia intensywnego i chirurgicznego osób w wieku podeszłym przez SP ZOZ w Siemiatyczach przy współpracy z placówkami medycznymi z Białorusi i/lub Ukrainy oraz Transgranicznym Centrum Edukacji i Informacji Medycznej we Włodawie” składanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś – Ukraina 2007 – 2013. Podp h/ będzie to kolejny podpunkt proponowany do wprowadzenia do porządku obrad: podjęcie uchwały w sprawie pozbawienia drogi powiatowej dotychczasowej kategorii i zaliczenia jej do kategorii dróg gminnych, oraz podp i/ w sprawie nadania statutu SP ZOZ w Siemiatyczach. Kolejne podpunkty punktu 5 przesunęłyby się, ostatni projekt uchwały byłby pod podp. p/. Starosta Mikołaj Mantur poprosił o wprowadzenie tych punktów do porządku obrad.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz powitał przybyłego na salę obrad wójta Gminy Perlejewo pana Krzysztofa Radziszewskiego.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zapytał, czy są inne propozycje zmian do porządku obrad?

Inne propozycje zmian nie zostały zgłoszone.

Przewodniczący Rady zapytał, czy zmiany zaproponowane przez Starostę są zrozumiałe?

Nikt z radnych nie zwrócił się z prośbą o udzielenie dodatkowych wyjaśnień.

W głosowaniu za przyjęciem porządku obrad z uwzględnieniem zmiany zaproponowanej przez Starostę opowiedziało się 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że porządek obrad z uwzględnieniem zmiany przyjęty został jednogłośnie.

 

Porządek obrad VII sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie obrad

  2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji

  3. Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz pracy Zarządu Powiatu między sesjami

  4. Interpelacje i zapytania radnych

  5. Podjęcie uchwał w sprawach:

a/ wprowadzenia zmian w uchwale Rady Powiatu Siemiatyckiego Nr III/12/10

z dnia 29 grudnia 2010 roku w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu

Siemiatyckiego na rok 2011

b/ zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Siemiatyckiego na lata

2011 - 2015

c/ powierzenia Gminie Mielnik zadania publicznego Powiatu Siemiatyckiego

d/ powierzenia Gminie Mielnik zadania publicznego Powiatu Siemiatyckiego

e/ wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Siemiatyckiego do realizacji zadania

inwestycyjnego „Przebudowa ulicy Wysokiej o długości 1,858 km w ciągu drogi

powiatowej Nr 1762B Siemiatycze – Grabarka”

f/ wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Siemiatyckiego do realizacji zadania

inwestycyjnego „Integracja sieci drogowej obszaru przygranicznego”

g/ wyrażenia zgody dla SP ZOZ w Siemiatyczach na przystąpienie do projektu

pn. „Podniesienie jakości i dostępności leczenia intensywnego i chirurgicznego

osób w wieku podeszłym przez SP ZOZ w Siemiatyczach przy współpracy

z placówkami medycznymi z Białorusi i/lub Ukrainy oraz Transgranicznym

Centrum Edukacji i Informacji Medycznej we Włodawie” składanego w ramach

Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007 – 2013

h/ pozbawienia drogi powiatowej dotychczasowej kategorii i zaliczenia jej do

kategorii dróg gminnych

i/ nadania statutu SP ZOZ w Siemiatyczach

j/ uchwalenia zmiany planu rozwoju lokalnego na lata 2007 – 2013

k/ wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości

l/ wyrażenia zgody na wydzierżawienie na okres 7 lat przez Samodzielny Publiczny

Zakład Opieki Zdrowotnej pomieszczeń kuchennych firmie zewnętrznej

ł/ wyrażenia zgody na wydzierżawienie na okres 29 lat i 11 miesięcy przez Zespół

Szkół Rolniczych w Czartajewie części nieruchomości pod elektrownie wiatrowe

m/ wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego

n/ ustalenia wysokości opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów oraz wysokości

kosztów spowodowanych wydaniem dyspozycji usunięcia pojazdu

o/ zmian planu finansowego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób

Niepełnosprawnych na rok 2011

p/ uchylenia Uchwały Nr VI/43/11 Rady Powiatu Siemiatyckiego

6. Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych

7. Sprawy różne, wolne wnioski i oświadczenia radnych

8. Zamknięcie obrad.

P – kt 2.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zapytał, czy ktoś z panów radnych chciałby wnieść uwagi do protokołu z poprzedniej sesji?

Nikt z radnych nie zgłosił uwag do protokołu.

Za przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji głosowało 17 radnych.

Przewodniczący Rady stwierdził, że protokół z poprzedniej sesji przyjęty został przy 17 głosach “za”.

 

P – kt 3.

 

Głos zabrał Starosta Mikołaj Mantur, który złożył sprawozdanie z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz pracy Zarządu Powiatu między sesjami – sprawozdanie w załączeniu do protokołu.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zapytał, czy ktoś z panów radnych ma pytania do przedstawionego sprawozdania?

Pytania do sprawozdania Starosty nie zostały zgłoszone.

 

P – kt 4.

Radny Jan Zalewski poinformował, że w sprawozdaniu znajduje się informacja, że Zarząd zajmował się sprawą likwidacji ośrodka zdrowia w Śledzianowie, chcielibyśmy usłyszeć, jakie jest postanowienie Zarządu co do funkcjonowania tej jednostki wchodzącej w skład struktur SP ZOZ w Siemiatyczach.

Kolejne pytanie dotyczy informacji: „na bieżąco rozpatrywano wnioski w sprawie modernizacji dróg powiatowych” - radny Jan Zalewski zapytał, jakie wnioski i dotyczące jakich dróg i jakie są ustalenia konkretne, co na tych drogach będzie zrobione?

 

Radny Tadeusz Niewiadomski podziękował Staroście za szybką odpowiedź na interpelację dotyczącą dróżki 1710B we wsi Czartajew z tym, że z pisma podpisanego przez pana Starostę wynika nieporozumienie, pan Starosta podpisał pismo, które ktoś napisał o treści: „ nasilenie problemu podtapiania posesji wystąpiło po wykonaniu odtworzenia nawierzchni bitumicznej, po budowie kanalizacji sanitarnej...”. Radny Tadeusz Niewiadomski zwracając się do Starosty stwierdził, że zgłaszał w interpelacji, że na zebraniu wiejskim w dniu 24 stycznia mieszkańcy wsi Czartajewa ten problem zgłosili, wtedy nie było jeszcze żadnej inwestycji, żadnych robót, to zalewanie posesji oraz Klubu Rolnika czyli świetlicy wiejskiej oraz posesji pana Wajkowskiego było dużo wcześniej niż weszła tam firma. Pytanie jest takie: co pan dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, pan Starosta mogą zrobić by tą wodę odprowadzić? Radny poinformował, że jedną z jego propozycji było to, aby tą drogę w ciągu drogi 1710B od strony ul. Leśnej podnieść lekko krawężnik wtedy woda pójdzie do rzeki Kamionki i nie będzie zalewać drogi powiatowej 1710B.

Drugie pytanie dotyczy realizacji par. 16 Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego, który mówi: „ Wydziałami Starostwa kierują naczelnicy a wieloosobowym stanowiskiem pracy – pełnomocnik starosty...” radny Tadeusz Niewiadomski zapytał, co się dzieje z Wydziałem Organizacyjno - Prawnym bo od jakiegoś czasu nie ma naczelnika. Radny stwierdził, że nie chce znowu domniemywać takiego czegoś jak było z poradnią, nie chciałby myśleć, że trzyma się stanowisko aż kandydat zaocznie uzupełni swoje wykształcenie bo tak by wynikało.

 

Radny Mariusz Pyzowski zwrócił się z pytaniem, czy przed budynkiem Starostwa nie dałoby się wyznaczyć, wygospodarować kilku miejsc parkingowych przeznaczonych tylko dla interesantów ponieważ w budynku Starostwa mieści się dużo instytucji, urzędów, do których mieszkańcy powiatu przychodzą z różnymi sprawami, często się śpieszą i gdyby kilka miejsc dało się odznaczyć, wygospodarować z przeznaczeniem tylko dla interesantów aby parking przed starostwem nie był tylko dla pracowników ale przede wszystkim dla interesantów w celu łatwiejszego dostępu, kontaktu z urzędem.

Radny Jan Zalewski poinformował, że na sesjach rad Gmin, na które był zapraszany dużo było uwag jeżeli chodzi o bieżące utrzymanie dróg. Część przełomów faktycznie została połatana czy masą na zimno czy w inny sposób ale po tych ostatnich deszczach ponownie tworzą się przełomy, odkrywany jest stary bruk. Były poruszane sprawy poboczy jak i załamań przy mostach. Znane są nam od lat problemy z zakrzaczeniem rowów, poboczy przy drogach powiatowych – takie uwagi padały na sesjach ze strony radnych gmin aby tym się zająć.

 

Radny Czesław Żero poinformował, że na początku chciałby podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że jednak zostało przywrócone zaufanie społeczeństwa, uszanowano wolę mieszkańców Tokar i wykonano chodnik do posesji pana Romana Jankowskiego, na której znajduje się dom wpisany do rejestru zabytków.

Radny Czesław Żero zapytał, czy pan Starosta zna do końca zakres swoich obowiązków i powinność, jaką pełni? Radny stwierdził, że Starosta może oceniać go jak chce i część społeczeństwa, którą reprezentuje ale ja i my wszyscy szanujemy pana i chcemy żebyśmy też byli szanowani. Przykro nam było, że pan nie uświetnił swoją osobą i urzędem uroczystości państwowych jakie odbyły się 15 sierpnia, zlekceważył tym samym święto narodowe i nasze katolickie. Radny Czesław Żero poinformował, że były takie pytania – radny zaznaczył, że może nie powinien tego czytać ale tak społeczeństwo mówiło więc przedstawia – czy razem z panem Burmistrzem, który też zlekceważył to macie zamiar przywrócić święto 22 lipca? Takie pytanie było. Sprawa następna do tego, powiedziano wyraźnie: „nie ma ich dzisiaj, nie życzymy ich obecności na uroczystościach upamiętnienia wyzwolenia Ojczyzny z niewoli wrogich mocarstw w dniu 11 Listopada – tak ludzie panów określili”.

Trzecia interpelacja: widząc, jak remontowane są drogi radny Czesław Żero poprosił, aby zwrócić uwagę i poinformował, że będziemy prosić aby remontować tak, aby załatać wszystkie dziury a nie pobieżnie a pozostałą część, która jest niedokończona oznakować z myślą o bezpieczeństwie, zdrowiu i życiu użytkowników dróg, szczególnie kłania się tu droga Dziadkowice – Drohiczyn, odcinek od krzyżówki z Ciechanowcem do Drohiczyna.

Kiedy zostaną podjęte działania zmierzające do spowodowania przejezdności drogi powiatowej w miejscowości Koryciny do miejscowości Czaje?

Piąty temat – radny Czesław Żero poprosił o odpowiedź na piśmie bo jest to temat rudny i nie wiadomo, z której strony się brać - radny Czesław Żero poinformował, że zwraca się za pośrednictwem Rady Powiatu, Ministra Sprawiedliwości, Rzecznika Praw Obywatelskich o zbadanie i ukaranie winnych pobicia przez funkcjonariuszy Policji z Komendy Powiatowej w Bielsku Podlaskim , którzy przekroczyli swoje uprawnienia, zastosowali środki niedozwolone, szantaż i pobili mieszkańców naszego powiatu: Panów Antoniego Lachowskiego i jego syna Marka Lachowskiego z Gminy Dziadkowice. Pan Antoni Lachowski został pobity na polu a jego syn Marek nawet w biurze Komendy Powiatowej w Bielsku Podlaskim – radny Czesław Żero poinformował, że są to słowa, które skierował do niego wczoraj pan Antoni Lachowski i to przedstawia. Ponadto złamana została ustawa o ochronie danych osobowych wyżej wymienionego pana przez Policję i wójta Gminy Bielsk Podlaski – radny poinformował, że czyni to na prośbę pana Lachowskiego, który został potraktowany jak za czasów PRL. Czy firma IKEA, która będzie wywozić zarobione tu pieniądze do innego państwa ma prawo tak czynić przekupując władze i urzędy aby czynić gwałt na własności prywatnej i zagrażać życiu mieszkańców naszego powiatu?

Kiedy zostanie wreszcie przywrócony porządek i zapewnione bezpieczeństwo mieszkańców osiedla przy ul. Pałacowej i ukróci się handel alkoholem w tym dla nieletnich w sklepie naprzeciw PZU przy ul. 11 Listopada?

Radny Czesław Żero zwracając się do radnego Sielewonowskiego stwierdził, że jego działania niby to zgodne z prawem – chodzi o robienie czystki w Urzędzie Powiatowym, gdzie krok po kroku usuwacie razem ze Starostą ludzi i wprowadzacie swoich. Radny Czesław Żero zapytał, czy ma od nowa zacząć razem z grupą radnych i społeczeństwem odkręcać i upubliczniać sprawy związane z osobą radnego Sielewonowskiego? „Wysłał pan swego człowieka z prośbą i lekkim szantażem do mnie abyśmy zaniechali badanie pewnych spraw, zostało to przyhamowane profesjonalnie ale to ze względu na dobro imienia naszego powiatu. Skoro pan nie umie uszanować tych, którzy pana w pewnym stopniu szanowali to proszę rozważyć to we własnym sumieniu”.

 

Ponieważ radni nie zgłaszali chęci zabrania głosu, Przewodniczący Rady poinformował, że w pkt 6 porządku obrad udzielone zostaną odpowiedzi na zadane interpelacje, wnioski.

 

P – kt 5.

 

Pierwszy projekt uchwały dotyczył wprowadzenia zmian w uchwale Rady Powiatu Siemiatyckiego Nr III/12/10 z dnia 29 grudnia 2010 roku w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Siemiatyckiego na rok 2011.

Przewodniczący Rady poinformował, że projekt uchwały i proponowane w tej uchwale zmiany zostały omówione na posiedzeniach komisji przed dzisiejszą sesją , czy wobec tego są pytania do przedstawionego projektu uchwały?

Pytania do projektu nie zostały zgłoszone.

Głos zabrał Starosta Mikołaj Mantur, który poinformował, że chciałby przekazać panom radnym pewne uściślenie: w załączniku do tej uchwały jest zapis dotyczący wykonania dokumentacji na drogę Milejczyce – Nurczyk – Nurzec wieś – Tymianka – Klukowicze - Wyczółki . Otóż po sprawdzeniu w rejestrze miejscowości okazało się że nie figuruje taka nazwa miejscowości „Nurzec wieś”, jest po prostu miejscowość Nurzec i Nurzec Stacja jako stolica gminy, dlatego też w załączniku do uchwały znajdzie się zapis: „Wykonanie dokumentacji technicznej na rozbudowę drogi powiatowej Nr 1716B od rogi nr 1766B – Nurczyk – Żerczyce i odcinka drogi powiatowej nr 1766B Milejczyce – Klukowicze w miejscowości Nurzec – jest to drobna zmiana porządkująca zgodnie z rejestrem miejscowości.

 

Ponieważ radni nie zgłaszali pytań do projektu uchwały Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie wprowadzenia zmian wuchwale Rady Powiatu Siemiatyckiego Nr III/12/10 z dnia 29 grudnia 2010 roku w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Siemiatyckiego na rok 2011 głosowało 16 radnych, 1 wstrzymał się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została przy 16 głosach „za”, 1 wstrzymującym. Uchwała Nr VII/46/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Siemiatyckiego na lata 2011 – 2015.

Przewodniczący Rady poinformował, że projekt uchwały również został omówiony na posiedzeniach komisji poprzedzających dzisiejszą sesję. Czy panowie radni mają pytania do przedstawionego projektu uchwały?

Starosta Mikołaj Mantur stwierdził, że jak wiadomo, praca nasza jest bardzo dynamiczna, wiele się dzieje, żeby zdążyć z aplikacją projektów do programów, w związku z tym również w tym punkcie porządku obrad chciałby przedstawić pewną drobną zmianę uściślającą: w załączniku do tej uchwały, w ostatnim wierszu na dole: „poręczenie ze spłatą kredytu długoterminowego dla SP ZOZ w Siemiatyczach przez BS w Siemiatyczach z przeznaczeniem na zakup sprzętu medycznego do przeprowadzenia zabiegów artroskopowych, cytoskopowych, i laparoskopowych”, Starosta Mikołaj Mantur poprosił o zmianę tego zapisu na zapis bardziej uniwersalny, który pozwalałby nam bardziej uniwersalnie przymierzyć się do aplikacji. Zapis brzmiałby: „Zakup aparatury i sprzętu medycznego w samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Siemiatyczach w celu podniesienia jakości i dostępności do realizowanych świadczeń zdrowotnych”. Zmiana ta pozwoli na stworzenie aplikacji do rezerwy Ministra Finansów, cel jest taki aby rozszerzyć zakres sprzętu, który byłby zakupiony ze środków Ministerstwa Finansów.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zapytał, czy są pytania co do projektu uchwały?

Pytania do projektu nie zostały zgłoszone w związku z tym Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poddał projekt pod głosowanie.

Za podjęciem uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Siemiatyckiego na lata 2011 – 2015 głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr VII/47/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył powierzenia Gminie Mielnik zadania publicznego Powiatu Siemiatyckiego. Przewodniczący Rady poinformował, że zadanie dotyczy wykonania remontu nawierzchni bitumicznej ulicy Brzeskiej w Mielniku i przypomniał, że projekt tej uchwały również był omawiany na posiedzeniach komisji przed dzisiejszą sesją, czy panowie radni mają pytania co do przedłożonego projektu uchwały?

Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie powierzenia Gminie Mielnik zadania publicznego Powiatu Siemiatyckiego głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr VII/48/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Następny projekt uchwały dotyczył powierzenia gminie Mielnik zadania publicznego Powiatu Siemiatyckiego. Zadanie dotyczy przebudowy ulicy Brzeskiej w Mielniku w ciągu drogi Powiatowej Maćkowicze – Osłowo – Mielnik – Niemirów na odcinku od skrzyżowania z ulicą Sadową do skrzyżowania z ulicą Plac Kościuszki.

Przewodniczący Rady przypomniał, że projekt uchwały został omówiony na posiedzeniach komisji , czy potrzebne będą dodatkowe wyjaśnienia?

Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie powierzenia gminie Mielnik zadania publicznego Powiatu Siemiatyckiego głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr VII/49/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Siemiatyckiego do realizacji zadania inwestycyjnego „Przebudowa ulicy Wysokiej o długości 1,858 km w ciągu drogi powiatowej Nr 1762B Siemiatycze – Grabarka” .

Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że wczoraj na sesji Rady Miasta w Siemiatyczach Rada bez głosów sprzeciwu, przy dwóch lub trzech głosach wstrzymujących się podjęła stosowną uchwałę, która pozwala burmistrzowi na partycypację w kosztach tej inwestycji, po 35% inwestycja byłaby dofinansowana z budżetu powiatu i z budżetu miasta oraz w 30%-tach z budżetu państwa. Starosta Mikołaj Mantur wyraził podziękowanie, wdzięczność radnym miejskim za zrozumienie sprawy, dobrze to wróży że ta inwestycja otrzyma dofinansowanie i będzie zrealizowana w roku przyszłym.

Radny Jan Zalewski stwierdził, że ulica Wysoka stała się „zadrą” pod koniec tamtej kadencji z tym, że wtedy były zgłaszane 3 projekty. Oczywiście, radni Rady Powiatu Siemiatyckiego pochodzą z różnych okręgów wyborczych, nie było żadnej dyscypliny, każdy głosował za tym projektem, który uważał, że jest najbardziej potrzebny na tamten czas. Radny wyraził opinię, że dziś większość radnych będzie głosowała za tym projektem. Radny Jan Zalewski zwrócił się z pytaniem, czy nie warto by było – być może jest już na to za późno – czy nie warto byłoby przygotować , a nie będzie z tym problemów technicznych bo projekty są przygotowane, były zgłaszane pewne drogi na terenie Gminy Grodzisk i Gminy Dziadkowice, żeby powtórzyć jeżeli nie trzy projekty to przynajmniej jeden alternatywny bo w ocenie może tak wypaść, że coś administracyjnie nie będzie dograne, wniosek z przyczyn formalnoprawnych może być odrzucony wtedy wejdzie następny bo prawie na każdej gminę są przygotowane projekty. Być może warto wziąć pod uwagę przynajmniej jeden projekt, który był odrzucony w ostatnim naborze.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że rozumie, że intencją pana radnego było czy nie dałoby się skierować dwóch aplikacji do komisji działającej przy wojewodzie w ramach Narodowego Planu Przebudowy Dróg Lokalnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że jeśli dwóch to jest to do przyjęcia bo jeśli byłoby to 4 tak, jak zrobił to poprzedni Zarząd co sam radny Zalewski przyznaje co zostało spowodowane tym skierowaniem czterech projektów, za którymi wszystkimi radni zagłosowali. Sam radny Zalewski przyznaje, że coś z tego miało powstać całe szczęście, że się skończyło.

Starosta Mikołaj Mantur stwierdził, że nawet gdyby pani Skarbnik najbardziej kreatywnie podeszła do budżetu Powiatu Siemiatyckiego czy tzw. kreatywnej księgowości, nie byłaby w stanie wykreować zabezpieczenia na kolejny projekt. O uzupełnienie Starosta poprosił Skarbnik Powiatu Walentynę Kwiatkowską.

Skarbnik Walentyna Kwiatkowska stwierdziła, że wypada jej tylko potwierdzić, że możliwości budżetowe są takie, że wpisanie jednego projektu jest już dużym obciążeniem a w następnym roku budżetowym czeka nas szereg innych zadań jako wieloletnich wpisanych już do budżetu powiatu.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że na posiedzeniu Komisji Rozwoju Gospodarczego była poruszana ta sprawa. W konkluzji komisja doszła do wniosku, że jednak przy tych uwarunkowaniach budżetowych i przy tych możliwościach pozostajemy przy skierowaniu pod obrady Wysokiej Rady tylko jednego projektu.

Radny Czesław Żero zwracając się do Starosty zapytał, czy Zarząd przy podjęciu decyzji o wykonaniu inwestycji rozmawiał z gminami szczególnie zainteresowanymi, które mają przygotowane projekty?

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz przypomniał, że jesteśmy przy konkretnym punkcie dotyczącym projektu uchwały w sprawie przebudowy konkretnej drogi a w tym momencie zaczynamy się rozdrabniać i wracać do interpelacji i zapytań radnych bądź do spraw różnych i oświadczeń. Przewodniczący Rady poprosił, aby trzymać się porządku obrad, który został przez Radę przegłosowany.

Starosta Mikołaj Mantur zwracając się do radnego Czesława Żero stwierdził, że jest przekonany, że każda z gmin bo praktycznie na wszystkich gminach projekty mamy przygotowane, z radością przyjęłaby to, że akurat droga tej gminy a nie innej jest aplikowana jednak jest to suwerenna decyzja Zarządu, Zarząd ustalił, że będzie to akurat ta droga z racji nasilenia ruchu faktu, że mieszka tam prawie połowa mieszkańców tego miasta. Stan ten drogi kwalifikuje ją jako najbardziej priorytetową w tym momencie do aplikacji.

Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Siemiatyckiego do realizacji zadania inwestycyjnego „Przebudowa ulicy Wysokiej o długości 1,858 km w ciągu drogi powiatowej Nr 1762B Siemiatycze – Grabarka” głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr VII/50/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Siemiatyckiego do realizacji zadania inwestycyjnego „Integracja sieci drogowej obszaru przygranicznego”.

Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt podgłosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Siemiatyckiego do realizacji zadania inwestycyjnego „Integracja sieci drogowej obszaru przygranicznego” głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr VII/51/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył wyrażenia zgody dla SP ZOZ w Siemiatyczach na przystąpienie do projektu pn. „Podniesienie jakości i dostępności leczenia intensywnego i chirurgicznego osób w wieku podeszłym przez SP ZOZ w Siemiatyczach przy współpracy z placówkami medycznymi z Białorusi i/lub Ukrainy oraz Transgranicznym Centrum Edukacji i Informacji Medycznej we Włodawie” składanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007 – 2013.

Przewodniczący Rady przypomniał, że projekt uchwały został omówiony na posiedzeniach komisji, zmieniły się tylko niektóre zapisy , meritum całej sprawy nie, czy w związku z tym potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie?

Radny Jan Zalewski stwierdził, że chodzi mu o partnerów: Białoruś , Ukraina. Radny stwierdził, że rozumie, że na Białorusi partnerem jest Zołoczew?

Starosta Mikołaj Mantur wyjaśnił, że nie wpisuje się to w porozumienia o współpracy które powiat ma podpisane z Rejonem Kamienieckim na Białorusi natomiast z Ukrainą nie ma jeszcze takiej umowy o współpracy. Miasto Małorita nie jest w Rejonie Kamienieckim. Chodzi tu nie o współpracę z rejonami a z konkretnymi jednostkami ochrony zdrowia, które wcześniej już w tym projekcie funkcjonowały i my chcemy się w to wpisać i skorzystać z tego dofinansowania. SP ZOZ będzie podpisywał stosowne porozumienia z tymi jednostkami ochrony zdrowia po stronie białoruskiej i ukraińskiej które będą współuczestniczyły w realizacji tego projektu.

Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia zgody dla SP ZOZ w Siemiatyczach na przystąpienie do projektu pn. „Podniesienie jakości i dostępności leczenia intensywnego i chirurgicznego osób w wieku podeszłym przez SP ZOZ w Siemiatyczach przy współpracy z placówkami medycznymi z Białorusi i/lub Ukrainy oraz Transgranicznym Centrum Edukacji i Informacji Medycznej we Włodawie” składanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007 – 2013 głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr VII/52/11 – w załączeniu do protokołu.

 

 

Następny projekt uchwały dotyczył pozbawienia drogi powiatowej dotychczasowej kategorii i zaliczenia jej do kategorii dróg gminnych.

Przewodniczący Rady przypomniał, że projekt uchwały został omówiony na posiedzeniach komisji przed dzisiejszą sesją, wiemy o którą drogę chodzi, czy w tej sprawie potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia?

Ponieważ radni nie zgłaszali uwag Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie pozbawienia drogi powiatowej dotychczasowej kategorii i zaliczenia jej do kategorii dróg gminnych głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr VII/53/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Następny projekt uchwały dotyczył nadania statutu SP ZOZ w Siemiatyczach.

Przewodniczący Rady poinformował, że panowie radni w dniu dzisiejszym otrzymali projekt statutu SP ZOZ w Siemiatyczach, wynikało to z dynamiki przygotowań do dzisiejszej sesji. Czy potrzebne są wyjaśnienia ze strony bądź Zarządu bądź pana dyrektora?

Radny Marek Bobel zwracając się do dyrektora SP ZOZ zapytał, jakie zmiany w stosunku do poprzedniego statutu wprowadza statut przedłożony w dniu dzisiejszym?

Dyrektor SP ZOZ Cezary Nowosielski poinformował, że jest to dopisanie do statutu nowych poradni, wykreślenie nieistniejących już poradni, jednostek, w których nie jest prowadzona działalność, wykreślenie SOR oraz zmiany polegające na aktualizacji statutu zgodnie z nową ustawą.

Radny Marek Bobel zapytał, czy istnienie ośrodka zdrowia w Śledzianowie było w poprzednim statucie a teraz zostało wykreślone?

Dyrektor Cezary Nowosielski poinformował, że istnienie było w statucie teraz jest wykreślone. Ośrodek był w statucie ale było to niezgodne z rejestrem bo od 2003 roku ośrodka tego nie było w rejestrze, było to niedopatrzenie.

Radny Jan Zalewski stwierdził, że pan dyrektor zaproponował kilka poradni, radny Jan Zalewski stwierdził, że z tego co wie, już na wstępie przy kontraktowaniu trzeba określić warunki lokalowo – sprzętowe, które muszą być spełnione jak też lekarz specjalista, który by pracował, przyjmował, świadczyłby usługi medyczne , czy coś się zmieniło jeśli chodzi o te warunki czy tak jest? Jakie szanse ma pan dyrektor, aby spełnić te warunki aby zakontraktować nowe poradnie? Jeżeli chodzi o ośrodek zdrowia w Śledzianowie i o to, czy był on w statucie czy nie był – radny Jan Zalewski stwierdził, że tego nie wie, ale uważa, że coś tutaj jest nie tak , trzeba to sprawdzić. Radny Jan Zalewski zaproponował, aby tą uchwałę przesunąć na następną sesję.

Dyrektor Cezary Nowosielski poinformował, że jeśli nie zatwierdzimy nowego statutu to nie będziemy mogli przystąpić do nowego kontraktowania. Jeżeli chodzi o nowe poradnie istnieje możliwość rozdzielności czasowej, na podstawie obecnej bazy lokalowej możemy czasowo wykazać kiedy jaki specjalista przyjmuje. Te poradnie, które w tej chwili rejestrujemy mamy zabezpieczenie jeśli chodzi o personel medyczny poza jedną, co do której trwają negocjacje z lekarzem. Jeśli chodzi o Śledzianowo to na str 7 statutu pkt 5 c jest wykreślenie Śledzianowa ponieważ on istniał a w rejestrze faktycznie od 2003 roku nie istniał. Musimy tą sprawę dzisiaj naprawić bo jest to niezgodne ze stanem faktycznym. Dyrektor Cezary Nowosielski poprosił o przyjęcie statutu bo nie zakontraktujemy nowych poradni i nie będziemy mogli świadczyć usług.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że problem jest taki, że jest przyjęty porządek obrad i jego obowiązkiem jest dbanie o to, żeby został on zrealizowany. Przewodniczący Rady zaznaczył, że wniosku formalnego o zmianę porządku obrad nie usłyszał bo gdyby w tym momencie go usłyszał to zastanawialibyśmy się w tym momencie poprzez głosowanie czy przyjmujemy ten wniosek formalny co do zmiany porządku obrad polegającej na usunięciu w trakcie obrad tego punktu czy nie. Przewodniczący Rady stwierdził, że apelowałby znając sytuację i argumentację pana dyrektora , choć sercem jest za ośrodkiem zdrowia w Śledzianowie ale w tym momencie zastanawia się widząc obecna na sali obrad delegację, czy odkładanie, czy nieodkładanie czy przyjmowanie statutu czy nie przyjmowanie spowodowałoby zmianę jakościowo jeżeli chodzi o funkcjonowanie ośrodka zdrowia w Śledzianowie bo rozumie, że intencją i jego i przybyłych i pana radnego byłoby, aby ten ośrodek zdrowia funkcjonował jak najdłużej i aby mógł zabezpieczać opiekę medyczną dla mieszkańców z tamtego terenu.

Radny Jan Zalewski stwierdził, że na początku sesji nie zgłaszał, aby wycofać projekt tej uchwały, pewną wiedzę nabywa się też podczas obrad. Radny stwierdził, że nie miał tej świadomości że z zapisem tego ośrodka w statucie SP ZOZ są jakieś problemy. Dobrze byłoby zagłosować za tymi poradniami, które chce utworzyć dyrektor i bardzo dobrze, niech się stara, natomiast skutkiem projektu tej uchwały jeżeli ją przyjmiemy będzie również to, że ośrodka zdrowia w Śledzianowie nie będzie w ogóle więc w perspektywie nie będzie żadnej możliwości podejmowania pewnych działań, aby go utrzymać. Radny Jan Zalewski zaproponował, aby przed podjęciem tej uchwały niech Zarząd powie Radzie i mieszkańcom zainteresowanym jeżeli chodzi o rejon Śledzianowa co postanowił w sprawie likwidacji ośrodka zdrowia w Śledzianowie i dlaczego – chodzi o uzasadnienie merytoryczne. Radny Jan Zalewski zaproponował, aby wysłuchać przybyłych: pana burmistrza, sołtysa oraz panią i pana radnego Miasta i Gminy Drohiczyn.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że było ustalenie, że dyskusja na ten temat odbędzie się w punkcie „Sprawy różne wolne wnioski i oświadczenia radnych” ale możliwe są odstępstwa. Wracając do wniosku dotyczącego zmiany porządku obrad Przewodniczący Rady stwierdził, że statutu nie możemy łamać , par 18 mówi, że „Rada może uchwalić w trakcie obrad uzupełnienie lub zmianę ustalonego porządku obrad wyłącznie z ważnych powodów na wniosek Przewodniczącego Rady, komisji lub Zarządu” czyli wniosku formalnego z ust pana radnego nie moglibyśmy przyjąć.

Starosta Mikołaj Mantur zwracając się do radnego Jana Zalewskiego stwierdził, że pewne kwestie należałoby wyjaśnić , przede wszystkim należałoby wyjaśnić kwestię, dlaczego w rejestrze od 2003 roku nie figuruje ośrodek zdrowia w Śledzianowie. Starosta podkreślił, że nie wydaje mu się, aby dyrektor Nowosielski kłamał. To, co dziś chcemy uczynić jest to tylko i wyłącznie dostosowanie statutu do faktycznego stanu prawnego, dlaczego go nie ma od 2003 roku – spróbujemy wyjaśnić dlaczego tak się stało.

Dyrektor Cezary Nowosielski przedstawił zapis z księgi rejestrowej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siemiatyczach, strona nr 3 ośrodek zdrowia w Śledzianowie został wpisany do rejestru w 1993 roku, został wykreślony w 2003 roku. Następnie ośrodek ten został przejęty przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w związku z tym, że ośrodek ten nie mógł spełnić wymogów sanepidu przekazał ten ośrodek dla SP ZOZ w Siemiatyczach. Jednak nie mógł nadal spełnić wymogów sanepidu, nie dostał zgody na ten ośrodek ale aby zabezpieczyć funkcjonowanie lekarza w Śledzianowie zrobiono taki manewr, że został on przypisany jako komórka organizacyjna do ośrodka zdrowia w Mielniku więc de facto ten ośrodek nie istnieje. Jest to sytuacja, która nie może dłużej funkcjonować. Tak naprawdę jednostką organizacyjną jest ośrodek zdrowia w Mielniku , który spełnia wszystkie wymagania formalnoprawne, wymagania sanepidu natomiast ośrodek zdrowia w Śledzianowie nie istniał jako ośrodek zdrowia tylko jako gabinet zamiejscowy lekarza w Mielniku. Taka jest sytuacja faktyczna i musimy to w statucie doprowadzić do porządku i niestety musimy do wykreślić, bo tego de facto nie ma.

Radny Tadeusz Niewiadomski odnosząc się do § 13 pkt 8 statutu poinformował, że sekcja administracyjno techniczna podległa z-cy dyrektora ds. ekonomicznych lub dyrektorowi zakładu. Radny zapytał, czy kierownik tej sekcji nie pracuje jeżeli tak, to pod jakiego dyrektora podległa jest ta sekcja?

Dyrektor Cezary Nowosielski udzielił odpowiedzi.

Przewodniczący Bogusław Zduniewicz zapytał, czy w SP ZOZ jest zastępca dyrektora ds. ekonomicznych?

Dyrektor Cezary Nowosielski odpowiedział, że nie ma.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że jest świadomy tego, że pytania i wątpliwości , które zrodziły się, dotyczące projektu uchwały w sprawie nadania statutu SP ZOZ, wynikają z bardzo ważkiego problemu, jakim jest funkcjonowanie ośrodka zdrowia w Śledzianowie. Był wniosek o udzielenie głosu przybyłym gościom. Przewodniczący Rady stwierdził, że intencje przybyłych gości znamy wszyscy i zapytał, czy ma się to odbyć w tym miejscu czy w punkcie „Sprawy różne wolne wnioski”?

Przedstawiciele samorządu Drohiczyna odpowiedzieli, że w punkcie „Wolne wnioski”.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zwrócił się z pytaniem, czy potrzebne są wyjaśnienia co do tego projektu uchwały?

Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Za podjęciem uchwały w sprawie nadania statutu SP ZOZ w Siemiatyczach głosowało 11 radnych, 4 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została przy 11 głosach „za”, 4 „przeciw”, 2 „wstrzymujących”. Uchwała Nr VII/54/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył uchwalenia zmiany planu rozwoju lokalnego na lata 2007 – 2013.

Przewodniczący Rady przypomniał, że projekt zmian w planie był omawiany na posiedzeniach komisji, czy potrzebne są dodatkowe informacje w tej sprawie?

Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że w załączniku nr 2 do tej uchwały w pkt 10 tego załącznika dopisano SP ZOZ w Siemiatyczach „przy współpracy z placówkami medycznymi z Białorusi i/lub Ukrainy” jest to zmiana, która rozszerza wachlarz potencjalnych partnerów, z którymi będziemy ten projekt realizować.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zapyta, czy po dodatkowych wyjaśnieniach są pytania do projektu uchwały?

Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia zmiany planu rozwojulokalnego na lata 2007 – 2013 głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr VII/55/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Następny projekt uchwały dotyczył wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości.

Przewodniczący Rady przypomniał, że temat był omawiany na posiedzeniach komisji, czy potrzebne są dodatkowe informacje?

Radny Jan Zalewski stwierdził że nie wie, czy wszyscy tu obecni wiedzą, o jakie nieruchomości chodzi. Chodzi o działki położone w Ostrożanach przy Zespole Szkół. Radny Jan Zalewski poinformował, że zgłaszał nawet propozycję zmiany uchwały ale ze względów administracyjno – merytorycznych poinformowano go, że na tym etapie nie można takiej zmiany wnieść. W związku z tym, że sprzedaje się cząstkę majątku, należącego kiedyś do państwa Ciecierskich, teraz po skomunalizowaniu jest to w zarządzie powiatu, radny Jan Zalewski poinformował, że chciałby wnioskować, wnieść taką prośbę, zaproponować aby po sprzedaży tych działek, a będzie to ponad 10 ha, będzie to pokaźna kwota pozyskana przez powiat z tego majątku ostrożańskiego. Ze względu na to, że są tam określone potrzeby, potrzeby Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach jak i potrzeby przebudowania, zmodernizowania skrzyżowania w samej miejscowości Ostrożany, na to skrzyżowanie wykonany jest projekt a więc żeby może nie całość ale część w miarę potrzeb tej mikroiwestycji, żeby część tych środków przeznaczyć na potrzeby tego środowiska, tej miejscowości. Radny Jan Zalewski poinformował, że złoży stosowny wniosek na piśmie już niedługo bo zaraz zacznie się projektowanie budżetu na lata następne.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że również poprze swoim wnioskiem, aby te środki zostały – skoro pan radny Zalewski mówi – choćby w części na Ostrożanach bo w całości na Mieście i Gminie Drohiczyn ponieważ te działki znajdują się w tej jednostce administracyjnej, Przewodniczący Rady stwierdził, że tak by również wnioskował.

Radny Ryszard Pierlejewski stwierdził, że zawsze ma wątpliwości jeżeli powiat pozbywa się swego majątku, majątku który nie przynosi ujmy finansowej – w tym wypadku na pewno nie. Wyjaśnienia pana Starosty na posiedzeniu komisji były takie, że nie mamy z tego zbyt dużych profitów – to się zgadza. Radny Ryszard Pierlejewski poinformował, że zwraca się w tej sprawie do Starosty i Zarządu: jeżeli będziemy się sukcesywnie wyzbywać pewnych rzeczy, które nam zysku nie przynoszą to za kilka lat nie będziemy mieli mienia aby pokazać go dla banku jako zastawu, będzie problem z uzyskiwaniem kredytu a ziemia rolna jest w cenie i nabywa wartości z każdym rokiem, jakiś czynsz jest z tego tytułu – radny Ryszard Pierlejewski stwierdził że ma wątpliwości czy akurat zasadne jest pozbywanie się tego majątku.

Radny Czesław Żero stwierdził, że pozostało to po pewnej rodzinie, będąc na cmentarzu grobowiec nie jest do końca tak, jak trzeba a poza tym również jest parafia, gdzie odbywają się spotkania, różni ludzie, katolicy tam się spotykają. Z czasem będzie również budowa kościoła może również trzeba znaleźć pieniądze aby powiat się dołożył. Radny Czesław Żero stwierdził, że przychyla się do opinii radnego Pierlejewskiego aby wstrzymać się ze sprzedażą , przyjdzie czas kiedy rzeczywiście będzie dobry cel. Poza tym do końca nie jesteśmy pewni czy prawo własności jeśli chodzi o byłych właścicieli jest do końca prawnie dopięte, żeby z czasem powiat nie musiał zwracać pieniędzy, aby nie było problemów typu prawnego czy finansowego.

Radny Jan Zalewski poinformował, że chciałby usłyszeć może nie stanowisko całego Zarządu ale Przewodniczącego Zarządu czyli Starosty na jego wniosek co do sprzedaży i przeznaczenia pozyskanych środków, czy będzie miał taką wolę żeby środki te przynajmniej w części w taki sposób zagospodarować czy pozostanie to tak, jak wyjdzie.

Starosta Mikołaj Mantur stwierdził, że jeśli chodzi o samorząd powiatowy to pan radny Zalewski wie, że Starosta to tak dużo tutaj nie może , będzie to wola tego składu, 17 gentelmenów, którzy na wniosek Zarządu zawsze mogą przewagą głosów wprowadzić zmianę, wyrazić swoją wolę. Starosta Mikołaj Mantur podkreślił, że jako starosta jest jak najbardziej za tym, żeby nie wszystkie ale aby część tych środków w taki czy inny sposób została zagospodarowana właśnie w Gminie Drohiczyn być może w szkole w Ostrożanach ponieważ co by nie mówić jest to wprawdzie mienie powiatu ale przede wszystkim mienie szkoły. Starosta poinformował, że deklarowałby ten cel raczej nie ten cel, który zaproponował radny Czesław Żero chociażby z tego względu, że jest on sprzeczny z prawem.

Radny Jan Zalewski poprosił o przeznaczenie środków na dwa cele: skrzyżowanie i potrzeby szkoły.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że zapewne każdy z nas miał wątpliwości jeżeli chodzi o wyzbywanie się majątku powiatu, Przewodniczący Rady poinformował, że też je miał szczególnie jeżeli chodzi o działkę w kompleksie w stronę Zespołu Szkół Rolniczych ale argumentacja co to nam daje, pozwoliła zrozumieć że być może z uzyskanych środków mając na uwadze fakt, że można uzyskać całkiem dobrą cenę za tę powierzchnię , są sondaże które mówią, że niekoniecznie po roku 2013 ta cena może być taka sama, Przewodniczący Rady zaznaczył, że nie chciałby wchodzić w głębsze historie dlaczego ziemia rolna w Polsce ma usiąść, zobaczymy jak to będzie. Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zwrócił się z pytaniem, kto z panów radnych zechce zabrać głos w sprawie projektu uchwały dotyczącego zbycia nieruchomości?

Ponieważ radni nie zgłaszali chęci zabrania głosu w dyskusji Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości głosowało 13 radnych, 1 był przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została przy 13 głosach „za”, 1 „przeciw”, 3 „wstrzymujących”. Uchwała Nr VII/56/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył wyrażenia zgody na wydzierżawienie na okres 7 lat przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej pomieszczeń kuchennych firmie zewnętrznej.

Przewodniczący Rady przypomniał, że temat był omówiony na posiedzeniach komisji przed dzisiejszą sesją, czy panowie radni mają pytania bądź potrzebne będą dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie?

Radny Tadeusz Niewiadomski zwracając się do dyrektora SP ZOZ zapytał, czy w przypadku niezgłoszenia się chętnych do wzięcia udziału w przetargu na wydzierżawienie kuchni ma on alternatywę na to, aby tą kuchnię wyremontować?

Dyrektor SP ZOZ Cezary Nowosielski poinformował, że alternatywą jest następny przetarg, ogłoszenie przetargu na powierzenie żywienia firmie zewnętrznej czyli tzw. catering lub wystąpienie do sanepidu o przedłużenie zezwolenia na użytkowanie kuchni w stanie obecnym. Takie są alternatywy.

Ponieważ radni nie zgłaszali pytań do projektu uchwały Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie na okres 7 lat przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej pomieszczeń kuchennych firmie zewnętrznej głosowało 17 radnych. Przewodniczący rady stwierdził, że uchwała podjęta została przy 17 głosach „za”. Uchwała Nr VII/57/11 – w załączeniu do protokołu.

 

W tym miejscu Przewodniczący Rady ogłosił 15 – minutową przerwę.

 

Po przerwie Przewodniczący Rady poinformował o przejściu do kolejnego projektu uchwały: w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie na okres 29 lat i 11 miesięcy przez Zespół Szkół Rolniczych w Czartajewie części nieruchomości pod elektrownie wiatrowe.

Przewodniczący Rady przypomniał, że projekt został omówiony na posiedzeniach komisji, czy potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie?

Ponieważ radni nie zgłaszali uwag do projektu uchwały Przewodniczący Rady poddał projekt pod glosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie na okres 29 lat i 11 miesięcy przez Zespół Szkół Rolniczych w Czartajewie części nieruchomości pod elektrownie wiatrowe głosowało 16 radnych. 1 radny był nieobecny na sali obrad podczas głosowania. Przewodniczący Rady poinformował, że uchwała podjęta została jednogłośnie przy 16 głosach „za”. Pan radny Marek Bobel musiał się zwolnić w ważnej sprawie zawodowej i opuścił obrady. Uchwała Nr VII/58/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego.

Przewodniczący Rady przypomniał, że projekt był omawiany na posiedzeniach komisji przed dzisiejszą sesją , czy są pytania dotyczące tego projektu?

Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego 15 radnych, 1 wstrzymał się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została przy 15 głosach „za”, 1 „wstrzymującym”. Uchwała Nr VII/59/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Kolejny projekt uchwały dotyczył ustalenia wysokości opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów oraz wysokości kosztów spowodowanych wydaniem dyspozycji usunięcia pojazdu.

Przewodniczący Rady zwrócił się z pytaniem, czy co do tego projektu będą pytania?

Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Za podjęciem uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów oraz wysokości kosztów spowodowanych wydaniem dyspozycji usunięcia pojazdu głosowało 15 radnych, 1 wstrzymał się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została przy 15 głosach „za”, 1 „wstrzymującym”. Uchwała Nr VII/60/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Następny projekt uchwały dotyczył zmian planu finansowego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na rok 2011.

Przewodniczący Rady poinformował, że projekt był omawiany na posiedzeniach komisji, przy są potrzebne dodatkowe wyjaśnienia co do projektu tejże uchwały?

Ponieważ radni nie zgłaszali uwag Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie zmian planu finansowego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na rok 2011 głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie.

Uchwała Nr VII/61/11 – w załączeniu do protokołu.

 

Ostatni projekt uchwały dotyczył uchylenia Uchwały Nr VI/43/11 Rady Powiatu Siemiatyckiego.

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w tej sprawie?

Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie uchylenia Uchwały Nr VI/43/11 RadyPowiatu Siemiatyckiego głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził że uchwała podjęta została przy 16 głosach „za”. Uchwała Nr VII/62/11 – w załączeniu do protokołu.

 

P – kt 6.

 

Przewodniczący Rady poprosił o zabranie głosu Starostę Mikołaja Mantura.

Starosta Mikołaj Mantur stwierdził, że postara się jak najlepiej odpowiedzieć na zadane pytania i interpelacje. Pierwszą interpelacją była interpelacja zgłoszona przez pana radnego Jana Zalewskiego w sprawie ośrodka zdrowia w Śledzianowie. Starosta poinformował, że w tym momencie ma niewiele do wyjaśnienia ponieważ sprawa była dyskutowana podczas podejmowania uchwały w sprawie nadania statutu SP ZOZ w Siemiatyczach. Pan Przewodniczący przewidział dyskusję na ten temat w punkcie „Sprawy różne” więc na ten temat porozmawiamy właśnie w tym punkcie.

Kolejna interpelacja radnego Jana Zalewskiego dotyczyła pracy Zarządu, jakimi wnioskami Zarząd zajmował się jeśli chodzi o drogi powiatowe:

  1. wpłynął wniosek pani Bożeny Pietraniuk z Wólki Biszewskiej, która zwróciła się z prośbą, aby poprawić wjazd na jej posesję od drogi Dziadkowice – Drohiczyn, chodziło o wstawienie przepustów. Dyrektor PZD poinformował Zarząd, że zgodnie z ustawą o drogach publicznych właściciel posesji na własny koszt powinien wykonać tą inwestycję.

  2. Prezes Powiatowego Zarządu PSL i radny powiatowy Jan Zalewski zwrócił się z prośbą o naprawę drogi powiatowej Dziadkowice – Osmola. Zarząd w związku z faktem że droga ta planowana jest do aplikacji do programu transgranicznego uznał, że w tej sytuacji nie jest zasadne wydatkowanie środków w związku z tym, że ta droga może otrzymać dofinansowanie z tego programu, jeżeli są tam rzeczywiście miejsca, które zagrażają bezpieczeństwu to dyrekcja PZD to usunie.

  3. Wójt Gminy Dziadkowice zwrócił się z wnioskiem o zakup kostki brukowej oraz obrzeży do ułożenia chodników w Kątach oraz we wsi Dołubowo. Zarząd z racji napiętego budżetu zaproponował odwrotne działanie: że to gmina zakupi kostkę i obrzeża a pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg by tą kostkę i obrzeża ustawili.

  4. Pani wójt Gminy Milejczyce zwróciła się z wnioskiem o wyrównanie nawierzchni drogi powiatowej Miedwieżyki w kierunku Czeremchy – droga ta będzie wyrównana, jest ona również planowana do ujęcia we wniosku do programu transgranicznego

  5. Wójtowie gmin Dziadkowice i Milejczyce zwrócili się żeby powiat przystąpił do opracowania dokumentacji projektowej a w konsekwencji przebudowy drogi Hornowo – Hornowszyzna - Pokaniewo – Milejczyce , dużą uciążliwością są tam samochody przewożące żwir. Odbyły się rozmowy z panem wójtem Gminy Dziadkowice oraz z panią wójt Gminy Milejczyce . Jeśli chodzi o gminę Dziadkowice pan wójt jest skłonny, jest w stanie wygospodarować środki na partycypację gminy natomiast jeśli chodzi o Gminę Milejczyce sytuacja finansowa tej gminy jest bardzo krytyczna pani wójt oświadczyła że przynajmniej na tą chwilę, raczej na ten cały rok nie jest w stanie takiej partycypacji udzielić stąd też w tej chwili nie mogliśmy tego zadania zaakceptować.

  6. Mieszkańcy wsi Hornowszczyzna i Żuniewo zwrócili się z wnioskiem o wykonanie w roku bieżącym projektu przebudowy drogi Hornowo – Hornowszczyzna. Zarząd nie wyraził zgody na sfinansowanie tego projektu , projektów mamy chyba 18, swego czasu na jednym z posiedzeń Zarządu pan dyrektor poprosił o pieniądze na dodatkową szafę ponieważ nie ma gdzie ich przechowywać.

  7. Sołtys wsi Putkowice Nadolne zwrócił się z prośbą o wykonanie remontu nawierzchni drogi na odcinku we wsi Putkowice Nadolne oraz wykonanie odpływu wód z przedmiotowej drogi. Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że nie zna szczegółów więc poprosi o to, aby pan dyrektor odniósł się do tego tematu. Zarząd w tej kwestii uznał, że w obecnej chwili te remonty będą ograniczone do zakresu, który pozwoli na umożliwienie przejezdności bez większych nakładów.

  8. Przewodniczący Rady, który tak jak i pan Wiceprzewodniczący uczestniczy we wszystkich posiedzeniach Zarządu , zgłosił sprawę pękającego asfaltu na drodze Siemiatycze – Grabarka , która została wykonana w ramach RPO 2 lata temu, we wsi Boratyniec Lacki. Tam rzeczywiście asfalt jest spękany, przyczyną jest wysoki poziom wody gruntowej w tym miejscu. Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że w jego ocenie projektant popełnił błąd nie przewidując tam na samym początku obniżenia tego poziomu . Ustaliliśmy z panem dyrektorem Samojlukiem, że PZD zrobi we własnym zakresie drenaż , zrobi przepust pod jezdnią żeby to odprowadzić do rowu. Dyrektor jest przekonany, że w ten sposób problem ten zostanie zlikwidowany.

    Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że to tyle jeżeli chodzi o sprawy drogowe, które były omawiane na posiedzeniach Zarządu między sesjami.

 

Kolejne pytanie dotyczyło spraw zgłaszanych na sesjach Rad Gmin, w których pan radny Zalewski uczestniczył . Zarząd jest świadom stanu dróg powiatowych, wiemy że są nowe przełomy po bardzo intensywnych opadach, wiemy że są podwyższone pobocza, co jest bardzo istotną sprawą . Rozważana jest potrzeba zakupienia sprzętu, który by tą wodę zbierał ponieważ jest to w naszej ocenie oraz w ocenie dyrektora PZD główna przyczyna tego stanu dróg - woda nie jest w stanie odpłynąć, w związku z tym wysoki poziom wody powoduje to, że przymrozek, następuje wysadzanie i kruszenie asfaltu. Taka maszyna, która byłaby w stanie skutecznie temu zaradzić jest to wydatek około 200 tys. zł. Jest to problem, jesteśmy tego świadomi, w miarę możliwości będziemy z tym walczyć tak samo jak z zakrzaczeniem, które jest sukcesywnie usuwane, na okrągło trwają prace na drogach, kolejność ustala dyrekcja PZD ponieważ są najbardziej zorientowani , gdzie stan zakrzaczenia jest najbardziej intensywny.

 

Starosta Mikołaj Mantur przypomniał, że pan radny Niewiadomski pytał o drogę w Czartajewie, Starosta poinformował, że poprosi później aby odniósł się do tego dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg. Drugie pytanie radnego Niewiadomskiego dotyczyło naczelnika Wydziału OR . Starosta stwierdził, że już chyba 3 razy odpowiadał na to pytanie – Wydziałem Organizacyjno - Prawnym kieruje pan Sekretarz. Starosta stwierdził, że nie bardzo wie, co pan radny miał na myśli mówiąc, że jakiś pracownik robi wykształcenie zaoczne żeby być naczelnikiem, kogo pan radny miał na myśli? Starosta stwierdził, że nie jest w stanie się do tego odnieść i podkreślił, że takich zamiarów nie ma i nie wie o kogo chodzi. Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że uznał jako pracodawca, że stanowisko naczelnika Wydziału OR jest zbędne.

Radny Tadeusz Niewiadomski poinformował, że zadał to pytanie ponieważ w regulaminie organizacyjnym par. 16 mówi, że wydziałem kieruje naczelnik. W tym momencie, jeżeli pan Starosta uznał, że nie ma naczelnika czy trzeba zmieniać Regulaminu Organizacyjnego Starostwa?

Sekretarz Powiatu Jerzy Woźniak poinformował, że zmienimy. Będą jeszcze inne zmiany w Regulaminie Organizacyjnym więc nie chcieliśmy tego zmieniać na każdej sesji tylko przygotować kompleksowo i prawdopodobnie na najbliższej sesji będzie zmiana.

 

Starosta Mikołaj Mantur przypomniał, że radny Mariusz Pyzowski sugerował, aby wydzielić przed Starostwem parking dla interesantów. Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że wątpliwości nasuwają mu się z doświadczenia ponieważ widzi taką tendencję, że każdy petent chciały podjechać pod schody, są takie sytuacje, że samochody stoją dosłownie przy schodach. Jest to pewnie słuszny wniosek bo parking przed urzędem powinien przede wszystkim służyć interesantom z tym, że wydaje się że w tej chwili , po modernizacji ul. Legionów Piłsudskiego nie jest z tym aż tak źle. Starosta poinformował, że jest przekonany że będzie zdecydowanie lepiej, gdy wspólnie z Miastem – pewnie panom radnym znany jest taki pomysł zrobienia wyjazdu z przedszkola z wykorzystaniem wjazdu na parking za budynkiem Starostwa i jeżeli zostanie to uporządkowane, praktycznie za pieniądze Miasta, to wtedy przeniesiemy samochody pracowników na drugą stronę budynku aczkolwiek zastanowimy się również nad tym wnioskiem i być może w jakimś zakresie rzeczywiście należałoby wydzielić ten parking dla interesantów.

 

Starosta Mikołaj Mantur przypomniał, że radny Czesław Żero skierował do niego sugestię polityczną – dlaczego nie uczestniczył w uroczystościach 15 sierpnia. Starosta poinformował, że były dwie lub trzy przyczyny. Starosta Mikołaj Mantur stwierdził, że nie pamięta czy pan poseł Tołwiński wcześniej takie uroczystości organizował gdy nie było to przed wyborami – Starosta stwierdził, że nie pamięta, nie koniecznie chciał uczestniczyć w kampanii wyborczej pana posła Tołwińskiego. Po drugie w programie uroczystości nie przewidziano nabożeństwa w cerkwi a jak pewnie panu rademu wiadomo to przede wszystkim właśnie Cerkiew Prawosławna ucierpiała najbardziej od bolszewickiej zarazy pod względem materialnym duchowym osobowym – był to duży błąd i jedna z przyczyn. Po trzecie: pan radny zasugerował, że Starosta wraz z burmistrzem będą reaktywować święto 22 lipca. Starosta stwierdził, że nie jest to sugestia tylko do niego bo chyba wszystkich tych radnych, którzy nie byli na tych uroczystościach wpisuje w to że będą oni za tym, aby reaktywować święto 22 lipca.

Starosta poinformował, że odnośnie akcji, którą widział w telewizji dotyczącej budowy linii wysokiego lub średniego napięcia do IKEI nie wydaje mu się, aby było to kompetencją Zarządu Powiatu , Starosty Powiatowego lub Rady Powiatu abyśmy w jakiś sposób dyscyplinowali komendę Policji w Bielsku Podlaskim. Stwierdzenie pana radnego, że dyrekcja IKEI przekupiła władze i urzędy wymagałoby doprecyzowania, jakie to władze i urzędy dyrekcja IKEI przekupiła jeżeli pan to powie to zostanie to zaprotokołowane i ktoś to wyjaśni. Starosta zaznaczył, że jego na pewno nikt nie przekupił.

Starosta Mikołaj Mantur stwierdził, że ma nadzieje, że pan komendant słyszał wypowiedź radnego Czesława Żero na temat tego, co dzieje się przy ul. Pałacowej, szkoda że go nie ma.

Radny Czesław Żero stwierdził, że zostało to wyjaśnione.

Starosta Mikołaj Mantur przypomniał, że kolejna sprawa dotyczyła czystek w Urzędzie Powiatowym ale jak zrozumiał dotyczyło to bardziej Starosty Sielewonowskiego. Starosta podkreślił, że nie robił w urzędzie żadnej czystki i póki co nie ma takiego zamiaru.

Starosta Mikołaj Mantur zapytał, czy wyczerpał oprócz pytań drogowych pytania radnych?

Ponieważ nikt z radnych zadających pytania i składających interpelacje nie zgłosił potrzeby dodatkowych wyjaśnień Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że przekazuje mikrofon panu dyrektorowi Powiatowego Zarządu Dróg.

Głos zabrał Jerzy Czapiuk zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Siemiatyczach , który poinformował, że w części dotyczącej spraw drogowych odpowiedział na pytania pan Starosta. Dyrektor Jerzy Czapiuk poinformował, że powie o tematach, których Starosta nie potrafił wyjaśnić m.in. o sprawie odwodnienia drogi w miejscowości Putkowice Nadolne. W związku z interpelacjami radnych i mieszkańców pojawił się tam temat wyremontowania odcinka drogi naprzeciw dawnej szkoły. Jest to odcinek drogi w znacznym stopniu zdewastowany, który posiada nawierzchnię bitumiczną ułożoną wiele lat temu na nawierzchni brukowcowej. Odcinek ten charakteryzuje się tym, że jest to odcinek płaski, częściowo ujęty w krawężniki i nie ma możliwości odprowadzenia w sposób prawidłowy wody. Żeby wyremontować ten odcinek i uzyskać oczekiwany efekt należałoby w pierwszej kolejności rozwiązać sprawę odwodnienia. Z odwodnieniem drogi wiąże się następny temat – nie ma tam możliwości odprowadzenia wody rowami lub innymi urządzeniami do rowów melioracyjnych, potrzebna jest zgoda właściciela posesji na przeprowadzenie kanału odprowadzającego wodę a to wiąże się z uzyskaniem jego zgody i przeprowadzeniem odpowiedniej procedury zmierzającej do opracowania dokumentacji na wykonanie tego odwodnienia. Dopiero po odprowadzeniu wody istnieje szansa poprawienia stanu nawierzchni na tym odcinku.

Następne pytanie dotyczyło również sprawy odwodnienia w miejscowości Czartajew. Pan radny doskonale wie, że w tej chwili trwają tam jeszcze roboty związane z kanalizacją. Sprawę tą analizował poprzedni dyrektor i to właśnie on ocenił, że częściowo jest to problem zarządcy drogi powiatowej bo również pan radny wie doskonale że problem powstaje na odcinku drogi o nachyleniu podłużnym i jednocześnie o łuku poziomym. Przechyłka tego łuku sprowadza wodę do części, która nie jest zabudowana. Teren jest tak ukształtowany, że większość zlewni wód opadowych nie wiąże się z drogą, jest to woda spływająca z posesji i w części przelewa się na ulicę Spacerową, jest to zgodne z rzeczywistością. Dyrektor Jerzy Czapiuk poinformował, że jego zdaniem ten problem nie polega na ustawieniu krawężnika i podniesieniu czegokolwiek. Jego zdaniem jest to temat wspólny z inwestorem budowy kanalizacji czyli wójtem Gminy Siemiatycze. Sam Powiatowy Zarząd Dróg nie rozwiąże tego problemu. Do tego tematu należy wrócić po zakończeniu robót.

Dyrektor Jerzy Czapiuk przypomniał że pan Czesław Żero zadał pytanie dotyczące robót, które powinny być prowadzone na drodze Koryciny – Czaje. Dyrektor Jerzy Czapiuk poinformował, że z tego co wie, na poprzednich sesjach była o tym mowa dziś powtórzy to samo: w tej chwili, przy obecnym stanie warunków gruntowo – wodnych Zarząd Dróg nie jest w stanie wykonywać żadnych robót na tej drodze. Jedyne co można robić to w okresie zimowo – wiosennym kiedy ten odcinek drogi będzie zamarznięty możemy wycinać krzaki.

Jeżeli chodzi o oznakowanie dróg, odcinków przełomowych to jest to wykonywanie na bieżąco w miarę pojawiających się uszkodzeń. W tej chwili pieniądze na remonty bieżące skończyły się. Mieliśmy zakontraktowane 350 ton masy do budowania na gorąco, zostało to już wbudowane natomiast kontrakt na 350 ton masy na zimno jest realizowany w ten sposób, że pozostało nam 50 ton masy. Z zasady taką ilość pozostawiamy na okres jesienno – zimowy, kiedy nie można już robić zakupów, jest to masa niezbędna do usuwania przełomów.

 

Głos zabrał Wicestarosta Zenon Sielewonowski, który odpowiadając na interpelację radnego Czesława Żero wyjaśnił, że nie jest pracodawcą dla nikogo i nie śmiałby nikogo zwalniać, zresztą jest od tego bardzo daleki, na razie nikogo nie zwalniał.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz zwrócił się z pytaniem, czy składający interpelacje, zapytania bądź to, co zostało poruszone w pkt 4 porządku obrad są usatysfakcjonowani z udzielonych odpowiedzi?

Głos zabrał radny Czesław Żero, który odnosząc się do sprawy drogi Koryciny – Czaje przypomniał, że w swoim czasie powiedział, że tam wystarczy równiarka, w tej chwili zgadza się z panem dyrektorem, że nie da się robić tylko satysfakcjonowałoby społeczeństwo, gdyby coś się tam działo. To wystarczy.

Jeżeli chodzi o remont dróg, drogę prowadzącą do Drohiczyna radny stwierdził, że nie wie, kogo ma słuchać: pan Starosta na posiedzeniu komisji odpowiedział, że dziury będą załatane, w tej chwili pan dyrektor odpowiada, że nie ma pieniędzy. Problem polega na tym, zrobić 2 – 3 km i postawić dalej znaki bo ktoś będzie jechał z zewnątrz, szybko i rzeczywiście będzie tragedia. Nie są to żarty. Jeżeli się nie robi to się mówi, że się nie robi jeżeli jest nieoznakowane to nieoznakowane, jeżeli nie zrobione, to proszę zrobić i nie kłamać.

Jeżeli chodzi o pana Starostę Mantura – radny zwracając się do Starosty stwierdził, że być może zabrzmiało to trochę politycznie ale zabrzmiało ze względu na to, co mówili mieszkańcy, którzy byli. Radny stwierdził, że zgadza się z wypowiedzią Starosty ale czyja to jest kompetencja organizowanie takich uroczystości? Co ma piernik do wiatraka , niech będzie to nawet poseł pan Tołwiński. Jest to rola Starosty, burmistrza, zorganizować, ustalić z księdzem prawosławnym, katolickim przebieg uroczystości. Były takie pytania dlaczego w cerkwi nie było uroczystości tylko w kościele, radny poinformował, że zawsze chodzi na całość uroczystości. Radny Czesław Żero zwracając się do Starosty stwierdził, że może się on gniewać ale ludzie mówili: „czy my nie mamy starosty i burmistrza”, tak mówili. Być może panom coś wypadło, to było w sierpniu. Z całym szacunkiem do pana starosty i pana burmistrza bo nie było to na zasadzie złej krytyki natomiast przyjemniej byłoby jeżeli miejsca były dla panów przygotowane z przodu jeżeli chodzi o reprezentację Rady, część radnych na tym spotkaniu była. Organizacja uroczystości była to panów rola.

Jeżeli chodzi o sprawę państwa Lachowskich radny Czesław Żero stwierdził, że temat nie wiąże się z tym, co powiedział, że pewne przekroczenia były i firma IKEA, nie wiąże się to z naszym panem starostą, z burmistrzem i naszym powiatem, wiąże się z powiatem bielskim ale zostali pobici mieszkańcy naszego powiatu, obowiązkiem starosty i nas jako radnych jest zapewnić bezpieczeństwo naszym mieszkańcom. Jeżeli coś się stało powinniśmy dochodzić, powinno pójść pismo w tej sprawie o wyjaśnienie, dlaczego mieszkańcy nasi zostali pobici. Traktowanie spraw gospodarczych w ten sposób jak postępują firmy z uzyskaniem wsparcia w tym temacie przez organy bezpieczeństwa i miejscowe tamte władze. Jeżeli to nam leży na sercu to tak powinno być.

Zwracając się do Wicestarosty Zenona Sielewonowskiego radny Czesław Żero wyraził opinię, że w pewnym momencie pewne sprawy on zrozumie.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że temat odpowiedzi na interpelacje został wyczerpany. Przewodniczący Rady poinformował, że jego również nie było na święcie w dniu 15 sierpnia, nie było burmistrza Miasta Siemiatycze bo nie mogło być bo jeżeli ktoś w tym czasie był bardzo daleko od Siemiatycz to nie może się rozdwoić i czasami nie wynika to z niechęci do pójścia ale z tego, że życie powoduje tak, że czasami jest urlop.

 

P – kt 7.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że na listę mówców wpisał się pan burmistrz, państwo radni, Przewodniczący Rady poinformował, że w tym momencie pozwoli zabrać głos wiadomo nam wszystkim w jakiej sprawie – w sprawie podstawowej opieki lekarskiej.

Głos zabrał Burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, który stwierdził, że w tej chwili mówiąc kolokwialnie sprawa jest „pozamiatana”, dlatego nie chcieliśmy zabierać głosu w trakcie sesji aby nie wzbudzać dodatkowych emocji. Jeżeli pan dyrektor zgłasza pod obrady Rady jakąś decyzję to jest to decyzja przemyślana, która otrzyma większość głosów. Wypada tylko w tej chwili podziękować tym osobom, większości z państwa, którzy byli w poprzednich kadencjach, którzy przyczynili się do tego, że kilka lat jeszcze ten ośrodek funkcjonował jako szpitalny. Jak rozmawialiśmy kiedyś na początku z panem dyrektorem Leśkowiczem to on mówił pod kątem ekonomicznym w ten sposób; „ oczywiście, na ośrodku nie zarobię ale zarobię na tych pacjentach, których ten ośrodek skieruje do Siemiatycz do szpitala” bo lekarze rodzinni kierują na badania do różnych szpitali. Burmistrz Wojciech Borzym poinformował, że w przerwie rozmawiał z panem dyrektorem – burmistrz Wojciech Borzym wyraził opinię, że kilka jeszcze spraw organizacyjnych wyjaśnimy między sobą bo różnimy się ze sobą jeśli chodzi o to, czy ten ośrodek był jako ośrodek czy był to gabinet czy go nie było bo swego czasu był dodatek do Głosu Siemiatycz gdzie funkcjonował on jako Śledzianów. Burmistrz Wojciech Borzym stwierdził że wie, że jest już po wszystkim ale chciałby to wyjaśnić dla własnej satysfakcji. Pan Burmistrz podziękował panu dyrektorowi i panu Staroście za przyjazd i spotkanie się z mieszkańcami chociaż generalnie mówiąc szczerze myślał, że trochę w inny sposób będzie to przebiegało ponieważ bardzo dobrze się rozmawiało z panem dyrektorem na początku, pan dyrektor merytorycznie że dla dobra pacjentów będzie podejmował sprawy, skierował również do nas pismo, natomiast jak na samym początku państwo stwierdzili, że przyjechali tylko po to, aby pokazać mieszkańcom w jaki sposób wypełnić deklaracje przejścia do innych lekarzy rodzinnych – burmistrz wyraził nadzieję, że mieszkańcy jakoś sobie z tym poradzą i wypełnią te wnioski. Burmistrz Wojciech Borzym stwierdził, że wypada mu ubolewać, że tak się stało i podkreślił, że rozumie samorząd powiatu, który dba o swoje finanse, o swoje działania i pracę bo z tego państwo są rozliczani. Burmistrz Wojciech Borzym poprosił dyrektora Cezarego Nowosielskiego o spotkanie pod kątem ile w ostatnim czasie naprawdę ten ośrodek kosztował i jakie przynosił straty ponieważ owszem, w przeszłości może i tak natomiast w tym roku w większości mieszkańcy czy parafia przejęli koszty energii, wody, chyba nawet opału więc prawdopodobnie koszty te sporo spadły Burmistrz podkreślił, że praktycznie jest już po wszystkim ale dla własnej informacji chciałby to uzyskać jeśli można. Co będzie dalej z tym ośrodkiem trudno powiedzieć, pan sołtys podejmuje działania żeby pacjenci mieli jak najlepszy dostęp bo przyzwyczaili się do tego ośrodka. Burmistrz Wojciech Borzym podkreślił, że nie ma co tu podnosić dodatkowych emocji , jeszcze raz podziękował większości radnych, którzy przyczynili się do tego, że ośrodek ten funkcjonował a pan dyrektor akurat tak się złożyło że na początku musi podejmować takie a nie inne decyzje że my się z nimi nie zgadzamy – jest to normalne, pan dyrektor ma inny punkt widzenia. Burmistrz podziękował dyrektorowi SP ZOZ za przedłużenie funkcjonowania ośrodka o 3 miesiące bo gdyby stało się to z dnia na dzień to byłoby to dla nas bardzo zaskakujące . Burmistrz Wojciech Borzym stwierdził, że ma nadzieję, że w przyszłości jeżeli będziemy się spotykać to będziemy się spotykać przy bardziej pozytywnych informacjach, Gmina Drohiczyn też jest w Powiecie Siemiatyckim.

Głos zabrał Franciszek Przystupa sołtys wsi Śledzianów, który stwierdził, że jak pan Zalewski był starostą to było na piątkę jak się władza zmieniła to jest nie na piątkę. Śledzianów istniał i będzie istniał choć dyrektor chce szubienicę postawić ale szubienicy nie postawi. Ze Śledzianowa nim pacjent dojdzie do ZOZ-u to umiera. Sołtys Franciszek Przystupa stwierdził, że tego nie rozumie, tyle lat był ośrodek i nie narzekał ZOZ, nie narzekało Starostwo nikt nie narzekał . Wysoka Rado pomóżcie nam aby ten ośrodek istniał bo tacy ludzie nastali teraz że chcą zlikwidować. Do tej pory było jak najbardziej, na piątkę. Poprzedni dyrektor powiedział: kupcie opał, zapłaćcie za światło, zgodziliśmy się, kupiliśmy opał, zapłaciliśmy za światło, za śmiecie a tylko nastali nowi i chcą zlikwidować Śledzianów. Wysoka Rado proszę was pomóżcie.

Głos zabrał Marek Tararuj radny Rady Miejskiej w Drohiczynie, który stwierdził, że trudno mu się do tego przyzwyczaić - ekonomia zwycięża ze zdrowym rozsądkiem ale trudno. Pan Marek Tararuj podziękował wszystkim radnym, którzy głosowali za odrzuceniem tej uchwały przygotowanej przez pana dyrektora Nowosielskiego. Pan Marek Tararuj stwierdził, że Pan Starosta po spotkaniu w Drohiczynie pogubił zapiski więc chciałby przypomnieć o odcinku drogi Drohiczyn – Twarogi Lackie, jest to droga powiatowa jest to odcinek Siekierki - Miodusy Inochy, na dzień dzisiejszy tą droga nie da się przejechać nawet ciągnikiem, jest to droga zrujnowana i od początku roku nie było równiarki. Pan Tararuj poinformował, że ma pytanie do pana dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg czy drogie są tablice informacyjne ponieważ kierowcy jadący w stronę Obniża muszą pytać w Grannem o drogę jak dojechać do Obniża nie ma żadnej tablicy informacyjnej.

Pan Marek Tararuj poinformował, że ma pytania do pana Przewodniczącego od mieszkańców Burzysk: czy wreszcie doczekają się w tej kadencji drogi do Burzysk?

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że na końcu było pytanie do niego. Przewodniczący stwierdził, że głęboko wierzy w to, że mieszkańcy Burzysk doczekają się w tej kadencji tego, że ta droga tam powstanie bo jest to z punktu widzenia nie tylko samych mieszkańców wsi Burzyski ale również wszystkich przyjeżdżających z całej Polski do tej turystycznej już prawie miejscowości nieopodal Śledzianowa bardzo ważne, Przewodniczący Bogusław Zduniewicz podkreślił, że w to głęboko wierzy, że tak będzie.

Głos zabrał Starosta Mikołaj Mantur, który poinformował, że rozumie emocje co do ośrodka w Śledzianowie. Nie chodzi tu tylko o ekonomię, mówił o tym pan dyrektor: tego ośrodka formalnie nie ma od roku 2003, Starosta stwierdził, że wierzy w zapisy w rejestrze a nie w to, co publikuje Głos Siemiatycz oczywiście z całym szacunkiem dla Głosu Siemiatycz. Starosta podkreślił, że ceni to czasopismo, czyta je, kupuje i uważa że jest obiektywne ale nie jest to wykładnia. Starosta Mikołaj Mantur stwierdził, że nie ma powodu, aby nie wierzyć dyrektorowi Nowosielskiemu, że od 2003 roku tego ośrodka nie ma w rejestrze. Jeżeli państwo uważacie, że dyrektor kłamie to można to sprawdzić, można nawet pozwać do sądu, on mówi prawdę – tego ośrodka nie ma prawnie od 2003 roku. To, co dziś nastąpiło było to tylko i wyłącznie dostosowanie statutu do stanu faktycznego, jaki trwa. Starosta poinformował, że życzy mieszkańcom Śledzianowa, aby dało się to jakoś rozwiązać. W tej sytuacji, jaka zaistniała, w związku z faktem, że dyrektor poinformował NFZ o tym, że nie ma lekarza bo taką sytuację zastał to też nie jest jego wina bo dyrektor zaczął pracę 20 czerwca a 25 czerwca pan doktor zrezygnował więc jeżeli już kogoś o to winić to raczej poprzedniego dyrektora niż obecnego że nie zadbał, aby była kontynuacja. Poinformował NFZ i mleko się rozlało. W tej chwili ani powiat ani burmistrz ani żaden inny publiczny podmiot nie może na ten cel przeznaczyć ani złotówki ponieważ jest to obiekt parafii. Niestety, takie jest prawo. Jeżeli chodzi o kontraktowanie musiałby spełniać wymogi takie jak wynikają z przepisów NFZ. Ten ośrodek formalnie nie istnieje od roku 2003 – Starosta Mikołaj Mantur podkreślił, że nie był wówczas starostą.

Starosta Mikołaj Mantur stwierdził, że odnosi wrażenie, że kiedy został starostą to pozwijał wszystkie drogi na powiecie, „one były, funkcjonowały super raptem przyszedł Starosta Mantur i je pozwijał”. Starosta Mikołaj Mantur podkreślił, że taki stan zastał, nie jest w stanie bo takich dróg, o jakich mówi radny Tararuj zastał mnóstwo, nie pozwijał ich 30 listopada kiedy został starostą, takie drogi zastał i deklaruje, że nie jest w stanie w najbliższym czasie tego zmienić bo nie ma na to pieniędzy. Starosta Mikołaj Mantur stwierdził, że czasem kiedy ogląda telewizję to odnosi takie wrażenie, że kiedy krajem zaczęła rządzić koalicja PO PSL to raptem pozwijali wszystkie drogi w kraju, one były a ci je pozwijali i ich nie ma. Podejdźmy do tego realnie.

Pan Marek Tararuj stwierdził, że tylko chce równiarkę, dwa razy w roku.

Starosta Mikołaj Mantur stwierdził, że pan Tararuj wcześniej tego nie powiedział, kiedy ostatnio była tam równiarka?

Pan Marek Tararuj odpowiedział, że w tamtym roku.

Starosta Mikołaj Mantur zwracając się do dyrektora Jerzego Czapiuka zapytał, czy będzie w tym roku?

Dyrektor Jerzy Czapiuk wyjaśnił, że budżet na profilowanie interwencyjne pozwala na dwukrotnie przeprofilowanie dróg, które łączą miejscowości, w których poruszają się pojazdy nie rolnicze a osobowe, ciężarowe. Sama nazwa wskazuje, że wykonujemy profilowanie interwencyjne. Dyrektor Jerzy Czapiuk podkreślił, że z pełną świadomością może stwierdzić, że żadnej interwencji odnośnie tej drogi nie odbierał od nikogo. Jeżeli jest taka potrzeba, że droga jest nieprzejezdna dla maszyn rolniczych będziemy próbować wygospodarować środki, żeby ją przeprofilować ale proszę nie liczyć że to będzie kilka razy do roku, będzie to działanie sporadyczne bo jest to droga gruntowa. Dyrektor Jerzy Czapiuk stwierdził, że przejechał ją kilka razy samochodem osobowym ale nie w tej chwili.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że skoro pan dyrektor twierdzi, że nie było interwencji w sprawie w równiarki na tej drodze to teraz powiatowy Zarząd dróg wie, że trzeba to wyprofilować bo traktujmy głos pana Marka Tararuja jako interwencję i wynika z tej wypowiedzi, że nie ma zasadniczych przeciwwskazań żeby tam przynajmniej raz, dwa razy w roku ta równiarka przejechała i sprofilowała drogę.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że na początku problemu z ośrodkiem zdrowia w Śledzianowie zrozumiał, że problem polega na tym, że brak jest lekarza, który zgodziłby się pracować za pieniądze, które nie powodowałyby znaczącego nadwyrężenia finansów SP ZOZ przy tej zawartej umowie o pracę. W tej chwili jest taka sytuacja, jaka jest, nie wnikajmy czy był ten ośrodek zdrowia w rejestrze czy nie był, teraz go nie ma , jest w Mielniku. Czy znajdzie się lekarz za odpowiednie pieniądze – Przewodniczący Rady stwierdził że wierzy, że może się znaleźć, Przewodniczący zwracając się do dyrektora Nowosielskiego zapytał, czy sprawa jest już przekreślona że koniec września i finisz?

Dyrektor Cezary Nowosielski odpowiedział, że tak.

Przewodniczący Rady stwierdził, że problemem nie jest brak etatu lekarza 3 dni po 10 godzin tak, jak wymaga NFZ. Przewodniczący Bogusław Zduniewicz zaznaczył, że nie chciałby, aby pan dyrektor mu to wyjaśniał bo wie, co pan dyrektor powie po tym wszystkim, co się stało. Tak to wtedy rozumieliśmy my wszyscy zainteresowani tą sprawą. Sprawy poszły w tę stronę, w którą poszły. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nieistnienie tego ośrodka zdrowia, lekarza pierwszego kontaktu będzie bardzo uciążliwe dla mieszkańców tego terenu, są to głównie ludzie starsi, których nie stać na takie dojazdy, przejazdy – nie chodzi o stronę materialną tylko czysto techniczną – do sąsiednich ośrodków zdrowia.

Głos zabrała Marzena Łukasiuk radna Rady Miejskiej w Drohiczynie, która stwierdziła, że nie chce już zabierać głosu na temat ośrodka zdrowia w Śledzianowie bo widzi, że pan dyrektor już dawno zdecydował i było to tylko mydlenie nam oczu i robienie płonnej nadziei dla ludzi starszych przede wszystkim bo ludzie młodzi sobie poradzą. Pan Marzena Łukasiuk poinformowała, że chciałaby zadać pytanie dyrektorowi Powiatowego Zarządu Dróg: jakiś czas temu pan burmistrz wysłał pismo do pana dyrektora w sprawie załamanego chodnika w Śledzianowie, strasznie źle to wygląda poza tym szkoda, jest to w państwa interesie bo jeżeli kostka ta połamie się to wiadomo, że będą to większe koszty chodzi o to, aby to wyrównać.

Głos zabrał radny Jan Zalewski, który poinformował, że chciałby wrócić do sprawy ośrodka zdrowia w Śledzianowie. Radny poinformował, że przez 10 lat czy więcej miał do czynienia z tym ośrodkiem, nie było łatwo go prowadzić bo zmieniały się struktury właścicielskie, przejęła go parafia, przez jakiś czas funkcjonował Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej , były różne trudności niemniej jednak przy dobrej współpracy z Radą Parafialną z sołtysem z mieszkańcami, z burmistrzem jakoś udawało się nam, że ten ośrodek funkcjonował. Tutaj można powiedzieć, że nie był wpisany do rejestru czy był, to trzeba byłoby dokładnie wyjaśnić niemniej działania obecnego Zarządu i dyrektora SP ZOZ mogły pójść w dwóch kierunkach; można było ten rejestr uzupełnić, wpisać to, byłoby to zgodne ze statutem i podejmować działania w tym kierunku aby pozyskać lekarza i starać się ten ośrodek utrzymać ale faktycznie szukać lekarza a nie dać ogłoszenie na jakimś portalu społecznościowym o charakterze medycznym i sam lekarz przyjedzie. Powiedzmy sobie szczerze: widać, że nie było woli ze strony Zarządu i obecnego pana dyrektora żeby ten ośrodek, tą placówkę utrzymać i tak poprowadzić – radny Jan Zalewski stwierdził, że ma tu na myśli ekonomię bo sam był Starostą wiele lat i wie, co to są pieniądze żeby koszty były jak najniższe. Na taką wieś to jest ośrodek bo tam był lekarz , tam była pielęgniarka, tam była apteka teraz to wszystko umrze. Radny Jan Zalewski poinformował, że będąc na spotkaniu w Śledzianowie patrzył na tych rozżalonych ludzi to żal ich, zwłaszcza osób starszych, które mogą zostać bez opieki. Teraz na pewno będzie trudniej ale burmistrz mówi tu, że wszystko już pozamiatane i nie ma żadnej nadziei – nadzieja zawsze umiera ostatnia. Można jeszcze powrócić – radny Jan Zalewski przypomniał, że na spotkaniu w Śledzianowie proponował że trzeba jeszcze się spotkać w gronie: burmistrz, starosta, radny, proboszcz, radny Zalewski podkreślił jako radny powiatu i były starosta chętnie uczestniczyłby w takim spotkaniu, oczywiście dyrekcja i można jeszcze coś ustalić. Na pewno dzisiejsza uchwała jest niefortunna, można było ją inaczej przygotować więc bez wypisywania tego ośrodka a to pozostawić na później a te poradnie, które dyrektor chce zgłaszać to w tym zakresie tą uchwałę przyjąć. Radny Jan Zalewski podkreślił, że praktycznie na posiedzeniach komisji nie było o tym mowy, dziś dowiedzieliśmy się, że tego ośrodka nie ma w rejestrze Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, radny podkreślił, że nie wie, skąd to się wzięło bo rozmawiał z dyrektorem Leśkowiczem i byłym dyrektorem Maksimiukiem – są zdziwieni że tego ośrodka nie ma. Radny Jan Zalewski stwierdził że nie wie, czyja to jest wina że jego nie ma bo zwłaszcza dyrektor Leśkowicz był skrupulatny i to wszystko zawsze porządkował. Radny Jan Zalewski zaapelował do Zarządu, do dyrekcji do władz samorządowych Miasta i Gminy Drohiczyn żeby jeszcze raz pochylić się nad tym problemem ponieważ można jeszcze wszystko naprawić, można wpisać do rejestru, można wpisać do statutu a kontraktowanie POZ można robić z miesiąca na miesiąc.

Jeżeli chodzi o drogi radny Jan Zalewski stwierdził, że rozumie odpowiedzi pana Starosty bo jak był starostą to sam czasami tak odpowiadał że widzimy problem, środków jest mało itd. Jest to prawda, bo kiedy powstały powiaty powierzono nam prawie 650 km dróg natomiast uposażenie finansowe powiatu jest, jakie jest jest to słaba jednostka jeżeli chodzi o dochody i w drogach to się robi jak się pozyska środki zewnętrzne i udział powiatu z gminą pół na pół. Tutaj na pewno jeszcze wiele lat upłynie zanim te drogi porobimy bo te, które były robione w latach 60-tych, 70 – tych one już się sypią, klasycznym przykładem jest droga Drohiczyn – Dziadkowice czyli tzw. słynny „Napoleon”. Radny Jan Zalewski zwracając się do Starosty zapytał, jak jest z drogą wojewódzką Siemiatycze – Ciechanowiec. Radny poinformował, że rozmawiał z wicemarszałkiem Koryckim, który ma w zakresie nadzór dróg. Jakie są działania? Oni obiecują, że będzie to robione, na jakim jest to etapie?

Starosta Mikołaj Mantur poinformował, że był w Białymstoku, w Urzędzie Marszałkowskim rozmawiał wprawdzie nie z marszałkiem ale z osobami, które mają dużą wiedzę i duże znaczenie w tej instytucji: odcinek od Ciechanowca do Moczydeł będzie na pewno. Dokumentacja jest opracowywana do Moczydeł i to ma być robione na 100% natomiast jeśli chodzi o dalszy odcinek od Malca do Siemiatycz ten odcinek nie znalazł się w tym priorytecie natomiast są prowadzone rozmowy z panią minister Bieńkowską minister Rozwoju Regionalnego, które są duże szanse że doprowadzą do tego, że pani minister dwie drogi przejmie do swojego budżetu pieniędzy unijnych czyli byłoby to sfinansowane ze środków z projektów zarządzanych przez Ministra Infrastruktury, przez co zwolni się miejsce na ten odcinek od Malca do Siemiatycz. Starosta poinformował, że powiedziano mu że są bardzo duże szanse że takie rozmowy wkrótce przyniosą pozytywny skutek przez co nasza droga wejdzie.

Radny Tadeusz Niewiadomski podziękował dyrektorowi SP ZOZ za podjęcie działań mających na celu naprawę dachu biura powiatowego Agencji. Radny przypomniał, że w umowie podpisanej między ARiMR a SP ZOZ zapisane jest, że odpowiedzialność za szkody powstałe w wyniku dziurawego dachu ponosi właściciel czyli należy jeszcze usunąć grzyb ze ścian w pokojach.

Radny Tadeusz Niewiadomski podziękował pani Eli Malinowskiej za przygotowanie materiałów. Co prawda nie ma w tej chwili Starosty ale jest Wicestarosta – radny poprosił aby panowie podjęli działania , dlaczego pani Malinowska jest tylko inspektorem niczym więcej?

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że również jest zadowolony z merytorycznego przygotowania dokumentów przez panią Elę.

 

Gos zabrał Krzysztof Radziszewski wójt Gminy Perlejewo, który zwrócił się z prośbą, aby odwodnić drogi w Twarogach Lackich w Borzymach i w Grannem. Idzie zima i utrzymanie tych dróg będzie bardzo kosztowne jeżeli będą mrozy, koszty utrzymania będą znacznie wyższe niż wykonanie kilku metrów rowów.

Wójt Krzysztof Radziszewski poinformował, że ma jeszcze pytanie odnośnie dokumentacji na drogę Ostrożany – Perlejewo i wyraził nadzieję, że w jakimś czasie droga ta zostanie zrobiona , było to dyskutowane na sesji Rady Gminy i Rada przegłosowała aby w pierwszej kolejności wykonać odcinek Ostrożany - Perlejewo. Żeby później nie było problemów, że są tam jakieś problemy prawne, w tej chwili jest na to czas, dobrze byłoby to wszystko sprawdzić. Był również wniosek o ułożenie chodnika – wójt Krzysztof Radziszewski poinformował, że tak się składa, że ma kostkę, chodzi tylko o to, aby położyć chodnik, domówimy się w tej sprawie z panem dyrektorem. Oczywiście równiarka, odkrzaczanie, kawałek już odkrzaczono, szczególnie jest to problem na wąskim asfalcie na odcinku Perlejewo – Żale, w tej chwili zaczyna się rok szkolny, pojadą autobusy i stwarza to naprawdę duże niebezpieczeństwo i zagrożenie.

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz stwierdził, że pan wójt zgłosił swoje problemy dotyczące naszych dróg i nie tylko i zaproponował, aby wójt uzgodnił z dyrekcja Powiatowego Zarządu Dróg co jest możliwe do wykonania a co nie.

 

Głos zabrał radny Czesław Żero, który stwierdził, że pan Starosta Mantur nie ma prawa tak mówić, że to nie my. Był wicestarostą, członkiem Zarządu, za co ten człowiek odpowiadał? Główny Starosta to zawsze jest główny. Jest to jego wina, tylko jego wina, jeżeli dojdzie do tego, że ktoś rzeczywiście ze starszych ludzi tam w Śledzianowie zaniemoże tak jak było ostatnio – do pana dyrektora będzie prośba – było to w Czajach, pogotowie przyjechało, wzięło człowieka, szpital nie chciał go przyjąć, zostawili go pod płotem, mieszkańcy znaleźli go martwego. Jeśli coś się stanie pan Starosta będzie odpowiadał za zdrowie i zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego naszych mieszkańców. Jeśli chodzi o ośrodek w Śledzianowie można wspólnie się dogadać, burmistrz znajdzie jakieś pieniądze, pan dyrektor znajdzie pieniądze i mieszkańcy i dobra wola nasza jako radnych bo po to jesteśmy wybrani nie po to, aby posiedzieć godzinę czy półtorej, wziąć 415 zł. i pójść do domu tylko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie naszym mieszkańcom, naszym obowiązkiem jest to zrobić, nikt nas z tego nie zwolni. Przepisy są po to, aby je zmieniać, statut przyjęliśmy, jak będzie trzeba to go poprawimy. Radny Czesław Żero poinformował, że burmistrz opuścił salę obrad a pytanie do burmistrza byłoby takie, czy będzie umiał zapewnić zabezpieczenie życia i zdrowia mieszkańców jeśli chodzi o Starostę tak samo.

Jeśli chodzi o stan dróg radny Czesław Żero przypomniał, że temat brał w swoim czasie, zwracał uwagę dla Starosty, że robi on projekty, które leżą w szufladzie. Jeśli będzie wypadek sumienie pana Starosty, który zlekceważył bo podejmuje zza biurka decyzje, które nie są spójne dla społeczeństwa, ma Zarząd, który głosuje tak, jak on chce. Temat tej drogi: był objazd dróg, jeździła komisja, dlaczego nie zwróciła na to uwagi bo tą drogą przejeżdżali? Jeżeli jest kilka dziur to robi się te dziury a dalszą część drogi stara się znaczyć, tego oznakowania nie ma tak jak mówi pan dyrektor, proszę nie kłamać, proszę wsiąść w samochód, sprawdzić tą drogę od krzyżówek w Korzeniówce do Drohiczyna i do tygodnia ustawić stosowne znaki, pan za to odpowiada, łaski pan nie robi.

Jeżeli chodzi o temat związany z naszymi drogami ogólnie radny Czesław Żero wyraził opinię, że powinniśmy wspólnie podjąć decyzje nie to, że Zarząd decyduje tak a nie inaczej, Zarząd powinien przekonać Radę, ulica Wysoka oczywiście, inne drogi również, te odcinki są najbardziej priorytetowe do remontów i poprawy natomiast następne w następnej kolejności. Nie może być że sobie będziemy odpowiadać tak, jak chcemy. Wracając do sprawy Śledzianowa , po 415 zł złożyłoby się 17 osób, to już jakieś zabezpieczenie na ośrodek będzie.

 

Przewodniczący Rady Bogusław Zduniewicz poinformował, że na krótko przed terminem dzisiejszej sesji, już po wysłaniu materiałów wpłynęła z samorządowego kolegium odwoławczego w Białymstoku do rozpatrzenia przez naszą Radę skarga mieszkańca powiatu na czynności Starosty Siemiatyckiego w rozumieniu urzędu Starostwa Powiatowego. W związku z tym, że wpłynęło to w tym czasie kiedy już materiały poszły , sprawą tą Rada zajmie się na komisjach i na sesji następnej.

 

P – kt 8.

 

W związku z wyczerpaniem porządku obrad dzisiejszej sesji PrzewodniczącyRady Bogusław Zduniewicz podziękował zebranym za przybycie i zamknął obrady VII sesji IV kadencji Rady Powiatu Siemiatyckiego.

 

Na tym protokół zakończono i podpisano.

PRZEWODNICZĄCY RADY

 

mgr inż. Bogusław Zduniewicz

 

Protokołowała: Elżbieta Malinowska

Metryka strony

Udostępniający: SP

Wytwarzający/odpowiadający: Radosław Jaszczołt

Wprowadzający: Radosław Jaszczołt

Data wprowadzenia: 2011-10-03

Data modyfikacji: 2011-10-03

Opublikował: Radosław Jaszczołt

Data publikacji: 2011-10-03