Uchwala_VII_43_07

UCHWAŁA NR VII/43/07
 
RADY POWIATU SIEMIATYCKIEGO
 

27 CZERWCA 2007R.

W   SPRAWIE   ZMIAN W STATUCIE   CENTRUM POMOCY RODZINIE W SIEMIATYCZACH

 

Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym
(Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592; z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 200, poz. 1688, Nr 214, poz. 1806; z 2003 r. Nr 162, poz. 1568; z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 167, poz. 1759) w związku z art. 20 ust. 2 i art. 238 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104, Nr 169, poz. 1420; z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 104, poz. 708) uchwala się, co następuje:

W statucie Centrum Pomocy Rodzinie w Siemiatyczach ustalonym w brzmieniu nadanym przez Uchwałę NR XXVIII/198/06 Rady Powiatu Siemiatyckiego z dnia 13 czerwca 2006 roku, wprowadza się zmiany:

 
§ 7 otrzymuje brzmienie:
 

1.       „Centrum realizuje zadania powiatu z zakresu pomocy społecznej – własne, na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej, a w szczególności :

 



1)      Opracowanie i realizacja powiatowej strategii rozwiązywania problemów społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem programów pomocy społecznej, wspierania osób niepełnosprawnych i innych, których celem jest integracja osób i rodzin z grup szczególnego ryzyka- po konsultacji z właściwymi terytorialnie gminami.

Prowadzenie specjalistycznego poradnictwa.

Organizowanie opieki w rodzinach zastępczych, udzielanie pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania w nich dzieci oraz wypłacanie wynagrodzenia z tytułu pozostawania w gotowości przyjęcia dziecka albo świadczonej opieki i wychowania niespokrewnionym z dzieckiem zawodowym rodzinom zastępczym.

Zapewnienie opieki i wychowania dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodziców, w szczególności przez organizowanie i prowadzenie ośrodków adopcyjno-wychowawczych, dla dzieci i młodzieży, w tym placówek wsparcia dziennego o zasięgu ponadgminnym, a także tworzenie i wdrażanie programów pomocy dziecku i rodzinie.

Pokrywanie kosztów utrzymania dzieci z terenu powiatu, umieszczonych w całodobowych placówkach opiekuńczo-wychowawczych i rodzinach zastępczych, również na terenie innego powiatu.

Przyznawanie pomocy pieniężnej na usamodzielnienie oraz na kontynuowanie nauki osobom opuszczającym placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego i socjalizacyjnego, domy pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, rodziny zastępcze oraz schroniska dla nieletnich, zakłady poprawcze, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze lub młodzieżowe ośrodki socjoterapii zapewniające całodobową opiekę lub młodzieżowe ośrodki wychowawcze.

Pomoc w integracji ze środowiskiem osób mających trudności w przystosowaniu się do życia, młodzieży opuszczającej całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego i socjalizacyjnego, domy pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, rodziny zastępcze oraz schroniska dla nieletnich, zakłady poprawcze, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii zapewniające całodobową opiekę lub młodzieżowe ośrodki wychowawcze, mających braki w przystosowaniu się.

Pomoc osobom mającym trudności w integracji ze środowiskiem, które otrzymały status uchodźcy.

Prowadzenie i rozwój infrastruktury domów pomocy społecznej o zasięgu ponadgminnym oraz umieszczanie w nich skierowanych osób.

Prowadzenie mieszkań chronionych dla osób z terenu więcej niż jednej gminy oraz powiatowych ośrodków wsparcia, w tym domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, z wyłączeniem środowiskowych domów samopomocy i innych ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Prowadzenie ośrodków interwencji kryzysowej.

Udzielanie informacji o prawach i uprawnieniach.

Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej z terenu powiatu.

Doradztwo metodyczne dla kierowników i pracowników jednostek organizacyjnych pomoc społecznej z terenu powiatu.

Podejmowanie innych działań wynikających z rozeznanych potrzeb, w tym tworzenie i realizacja programów osłonowych.

Sporządzanie sprawozdawczości oraz przekazywaniu jej właściwemu wojewodzie, również w wersji elektronicznej, z zastosowaniem systemu informatycznego.

Sporządzanie bilansu potrzeb powiatu w zakresie pomocy społecznej.”

 

2.       § 8 otrzymuje brzmienie:

 
 
 

1.       „Centrum realizuje zadania powiatu z zakresu administracji rządowej, na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej, a w szczególności :

 

1)      Pomoc uchodźcom w zakresie indywidualnego programu integracji oraz opłacanie za te osoby składek na ubezpieczenie zdrowotne określonych w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

2)      Prowadzenie i rozwój infrastruktury ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

3)      Realizacja zadań wynikających z rządowych programów pomoc społecznej, mających na celu ochronę poziomu życia osób, rodzin i grup społecznych oraz rozwój specjalistycznego wsparcia.

4)      Udzielanie cudzoziemcom, o których mowa w art. 5a ustawy o pomocy społecznej, pomocy w zakresie interwencji kryzysowej.

5)      Finansowanie pobytu w całodobowych placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz w rodzinach zastępczych dzieciom cudzoziemców niewymienionych w art. 5a ustawy o pomocy społecznej.

6)      Realizacja zadań z dziedziny przysposobienia międzynarodowego dzieci, w tym zlecanie realizacji tych zadań podmiotom prowadzącym niepubliczne ośrodki adopcyjno-opiekuńcze wyznaczone przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.”

 
 

po ust. III w § 9 dodaje się ust. IV w brzmieniu:

 

„ Przy Centrum działa Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności – jako pierwsza instancja.”

 
 
 

W pozostałym zakresie Statut Centrum Pomocy Rodzinie w Siemiatyczach, nie ulega zmianie.

 

Ustala się tekst jednolity Statutu Centrum Pomocy Rodzinie w Siemiatyczach, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

 
 

 

Wiceprzewodniczący Rady

 

Franciszek Czarkowski

 

Metryka strony

Udostępniający: SP

Wytwarzający/odpowiadający: Radosław Jaszczołt

Wprowadzający: Radosław Jaszczołt

Data wprowadzenia: 2008-02-28

Data modyfikacji: 2008-02-28

Opublikował: Radosław Jaszczołt

Data publikacji: 2008-02-28