Wydział Geodezji, Katastru i Nieruchomości

Do podstawowych zadań Wydziału należy prowadzenie następujący spraw:


I. W zakresie gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa
1. Gospodarowanie zasobem nieruchomości Skarbu Państwa.
2. Dokonywanie darowizn między Skarbem Państwa a jednostką samorządu terytorialnego.
3. Sprzedaż nieruchomości Skarbu Państwa jednostkom samorządu terytorialnego za cenę obniżoną lub nieodpłatne oddawanie w użytkowanie wieczyste.
4. Zamiany nieruchomości Skarbu Państwa.
5. Zrzeczenia się nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa w myśl art. 179 Kodeksu cywilnego.
6. Oddawanie nieruchomości jednostkom organizacyjnym w trwały zarząd, najem i dzierżawę oraz użyczanie.
7. Tworzenie powiatowego zasobu nieruchomości oraz zasobu nieruchomości Skarbu Państwa.
8. Sprzedaż lub oddawanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości skarbu Państwa w drodze przetargowej i bezprzetargowej.
9. Rozwiązywanie umów o oddanie gruntów Skarbu Państwa w użytkowanie wieczyste stosownie do przepisów Kodeksu Cywilnego.
10. Orzekanie o wygaśnięciu ustanowionego trwałego zarządu.
11. Ustalanie sposobu i terminu zagospodarowania nieruchomości gruntowych.
12. Naliczanie dodatkowych opłat w razie niedotrzymania ustalonych terminów zagospodarowania nieruchomości gruntowej.
13. Udzielanie bonifikat przy sprzedaży nieruchomości Skarbu Państwa oraz przy opłatach rocznych z tytułu użytkowania wieczystego i trwałego zarządu.
14. Podwyższanie stawek procentowych opłat rocznych za nieruchomości gruntowe Skarbu Państwa oddane w użytkowanie wieczyste lub w trwały zarząd.
15. Aktualizowanie opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego i trwałego zarządu nieruchomości skarbu państwa.
16. Opiniowanie podziału nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa dokonywanych z urzędu.
17. Wszczynanie postępowania wywłaszczeniowego.
18. Wyznaczanie terminu do zawarcia umowy przeniesienia własności nieruchomości. 19. Składanie w sądzie wniosku o ujawnienie w księdze postępowania wywłaszczeniowego.
20. Występowanie o wykreślenie z księgi wieczystej wpisu o wszczęciu postępowania wywłaszczeniowego jeżeli wywłaszczenie nie doszło do skutku.
21. Przeprowadzanie rozprawy administracyjnej.
22. Orzekanie o wywłaszczaniu, odszkodowaniu i nadaniu nieruchomości zamiennej.
23. Wnioskowanie o dokonanie wpisu w księdze wieczystej ostatecznej decyzji wywłaszczeniowej.
24. Udzielanie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzanie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nie wyraził na to zgody.
25. Udzielanie zezwolenia na prowadzenie działalności polegającej na poszukiwaniu, rozpoznawaniu lub wydobywaniu kopalin stanowiących własność Skarbu Państwa jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nie wyraził na to zgody.
26. Udzielanie zezwolenia na czasowe zajęcie nieruchomości w przypadku siły wyższej lub nagłej potrzeby zapobieżenia powstawaniu znacznej szkody.
27. Orzekanie o zwrocie wywłaszczonych nieruchomości, zwrocie odszkodowania, w tym także nieruchomości zamiennej oraz o rozliczeniach z tytułu zwrotu i terminach zwrotu.
28. Zabezpieczanie wierzytelności Skarbu Państwa przez wpisanie w księdze wieczystej hipoteki oraz wydawanie zaświadczeń o spłaceniu wierzytelności.
29. Sporządzanie map i tabel taksacyjnych na podstawie oszacowania nieruchomości reprezentatywnych, wykonanego prze rzeczoznawców majątkowych.
30. Orzekanie o ustaleniu wartości katastralnej nieruchomości i jej wpisanie w katastrze nieruchomości.
31. Aktualizowanie wartości katastralnej nieruchomości.
32. Regulacja prawna nieruchomości Skarbu Państwa będących w posiadaniu osób fizycznych i prawnych oraz jednostek organizacyjnych.
33. Zaliczanie wartości mienia nieruchomości pozostawionego za granicą na pokrycie opłat za użytkowanie wieczyste lub ceny sprzedaży działki budowlanej i położonych na niej budynków lub lokali stanowiących własności Skarbu Państwa osobom, które
w związku z wojną rozpoczętą w 1939 r. pozostawiły nieruchomości na terenach nie wchodzących w skład obecnego obszaru państwa.
34. Składanie wniosków o wpis do księgi wieczystej prawa własności nieruchomości przejętych na cele reformy rolnej wraz z niezbędną dokumentacją 35. Wyrażanie zgody na nadanie resztówki.
36. Orzekanie o nadanie na własność nieruchomości dzierżawcom i o ustalaniu ceny nabycia.
37. Wyrażanie zgody na nadanie nieruchomości objętej w posiadanie bez zachowania ustawowego terminu.
38. Orzekanie o nabyciu własności nieruchomości oraz o ustalaniu ceny nabycia na rzecz posiadaczy i innych tytułów niż dzierżawca.
39. Orzekanie o zwolnieniu obowiązku uiszczania ceny nabycia przez repatriantów.
40. Przekazywanie nieodpłatnie Polskiemu Związkowi Działkowców gruntów Skarbu Państwa przeznaczonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego pod pracownicze ogrody działkowe.
41. stwierdzanie o wygaśnięciu dotychczasowych decyzji o oddaniu nieruchomości rolnych Skarbu Państwa w użytkowanie spółdzielniom, osobom fizycznym, a także niepaństwowym jednostkom organizacyjnym oraz o przekazaniu tego mienia do zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
42. Przekazywanie nieodpłatnie w drodze decyzji Lasom Państwowym gruntów wchodzących w skład Zasobu przeznaczonych do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
43. Wnioskowanie przekazania przez Lasy Państwowe w użytkowanie wieczyste osobie prawnej lub użytkowanie innej jednostce organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej gruntów leśnych i rolnych przeznaczonych na cele nieleśne lub nierolnicze oraz nieprzydatnych dla potrzeb gospodarki leśnej budynków i budowli.
44. Występowanie do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa o przekazanie nieodpłatnie nieruchomości na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonywaniu zadań własnych.
45. Przygotowywanie na wniosek osób fizycznych decyzji o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów skarbu państwa w prawo własności.
46. Przyznawanie nieodpłatnie na własność działki gruntu i działek pod budynkami osobie, która przekazała gospodarstwo rolne Państwu w zamian za rentę.
47. Przekazywanie na wniosek organu wojskowego w zarząd gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa bez pierwszej opłaty rocznej.
48. Przejęcie nieruchomości lub jej części pozostającej w zarządzie organów wojskowych uznanej za zbędną na cele obronności i bezpieczeństwa państwa.
49. Wydawanie na wniosek organu wojskowego decyzji o zajęciu nieruchomości Skarbu Państwa na zakwaterowanie przejściowe.
50. Przeprowadzanie kontroli wykonania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych oraz odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego
51. Regulowanie tytułu do nieruchomości na których wybudowane zostały garaże ze środków własnych
52. Przygotowanie projektów uchwał w sprawach:
dokonywania darowizn między jednostkami samorządu terytorialnego, sprzedaży nieruchomości stanowiących własność Powiatu na rzecz jednostek samorządu terytorialnego za cenę obniżoną lub nieodpłatne oddawanie w użytkowanie wieczyste, zamiany nieruchomości pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, zrzeczenia się nieruchomości w myśl art. 179 Kodeksu cywilnego, sprzedaży lub oddawania w użytkowanie wieczyste nieruchomości, rozwiązywania umów o oddaniu gruntów w użytkowanie wieczyste,
udzielania bonifikat przy sprzedaży nieruchomości oraz przy opłatach rocznych z tytułu użytkowania wieczystego i trwałego zarządu, podwyższania stawek procentowych opłat rocznych za nieruchomości gruntowe oddane w użytkowanie wieczyste lub trwały zarząd.
53. Dysponowanie środkami finansowymi przeznaczonymi na gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa
54. Ustanawianie w drodze decyzji trwałego zarządu na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nieruchomości przeznaczonych na drogi krajowe, stanowiących własność Skarbu Państwa, zarządzanych przez Lasy Państwowe (art. 38a ust. 2 ustawy o lasach, zadanie z zakresu administracji rządowej - art. 5 ust 5 tej ustawy).

II. w zakresie geodezji, kartografii i gospodarki gruntami rolnymi i leśnymi
1. Prowadzenie powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego:
· ewidencja gruntów i budynków,
· gleboznawcza klasyfikacja gruntów,
· geodezyjna ewidencja sieci uzbrojenia terenu,
2. Koordynowanie uzgodnień usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenów.
3. Zakładanie osnów szczegółowych.
4. Zakładanie i aktualizacja mapy zasadniczej.
5. Prowadzenie powszechnej taksacji nieruchomości oraz opracowywanie i prowadzenie map i tabel taksacyjnych dotyczących nieruchomości.
6. Ochrona znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych
7. Wprowadzanie zmian objętych ewidencją gruntów i budynków na podstawie odpisów prawomocnych decyzji administracyjnych i orzeczeń sądowych oraz odpisów aktów notarialnych.
8. Wydawanie odpłatnie na żądanie właścicieli wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego.
9. Zapewnienie gminom nieodpłatnego bezpośredniego dostępu do bazy danych ewidencji gruntów i budynków.
10. Sporządzania gminnych i powiatowych zestawień zbiorczych objętych ewidencją gruntów i budynków.
11. Przedkładanie Radzie do zatwierdzenia rocznego projektu planu oraz sprawozdania z wykonania zadań gospodarowania Powiatowym Funduszem Gospodarki Zasobem
Geodezyjnym i Kartograficznym
12. Nakładanie kary grzywny na osoby nie przestrzegające przepisów Prawa
geodezyjnego i kartograficznego
13. Określanie warunków i wyłączanie gruntów rolnych z produkcji.
14. Nałożenie obowiązku zdjęcia próchnicznej warstwy gleby oraz wykorzystania.
15. Możliwość nakazania właścicielowi gruntów zalesienia, zadrzewienia, zakrzewienia lub założenia na nich trwałych użytków zielonych ze względu na ochronę gleb przed erozją.
16. Nakładanie na osobę powodującą utratę lub ograniczenie wartości użytkowej gruntów obowiązku ich rekultywacji.
17. Przeprowadzenie kontroli wykonywania przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
18. Nakładanie podwyższonych opłat w razie stwierdzenia wyłączenia gruntów z produkcji niezgodnie z przepisami ustawy lub bez decyzji zezwalającej na wyłączenie.
19. Nakładanie podwyższonych opłat za nie zakończenie rekultywacji gruntów zdewastowanych w określonym terminie.
20. Prowadzenie sprawozdawczości z zakresu ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
21. Ustalenie, które nieruchomości stanowią wspólnotę gruntową bądź mienie gromadzkie.
22. Ustalenie wykazu osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej oraz wykazu obszarów gospodarstw przez nich posiadanych i wielkości przysługujących im udziałów we wspólnocie.
23. Zatwierdzenie uproszczonych planów zagospodarowania gruntów leśnych, lasów i nieużytków przeznaczonych do zalesienia opracowanych przez organy spółki wspólnoty gruntowej.
24. Przekwalifikowanie z urzędu na grunt leśny w oparciu o ocenę udatności upraw zalesionych gruntów rolnych na podstawie przepisów o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.
25. Przekwalifikowywanie z urzędu gruntu rolnego na leśny (po dokonaniu oceny udatności upraw przez Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska) jeżeli zalesienia tego gruntu dokonano na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 czerwca 2001 roku o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia, przepisów o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub na podstawie przepisów o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
26. Prowadzenie postępowań związanych ze scaleniami i wymianą gruntó
27. Realizacja zadań wynikających z ustawy z dnia 10 kwietnia 2003r o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych

III. w zakresie gospodarki mieniem
1. Gospodarowanie nieruchomościami mienia powiatu
- zbywanie i zamiana nieruchomości
- darowizny
- oddawanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości stanowiących zasób powiatu
- oddawanie w trwały zarząd nieruchomości stanowiących zasób powiatu
- dzierżawa nieruchomości
- prowadzenie sprawozdawczości nieruchomości mienia powiatu
- prowadzenie rejestru ewidencji zasobu gruntów powiatu
2. Administrowanie budynkami Powiatu oraz finansowanie kosztów ich utrzymania,
3. Prowadzenie remontów kapitalnych oraz konserwacji budynków Powiatu,
4. Gospodarowanie środkami rzeczowymi oraz zabezpieczenie mienia Powiatu,

Metryka strony

Udostępniający: Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach

Wytwarzający/odpowiadający: Jerzy Woźniak

Data wytworzenia: 2021-01-20

Wprowadzający: Piotr Pietrasiuk

Data wprowadzenia: 2003-10-07

Data modyfikacji: 2021-07-16

Opublikował: Piotr Pietrasiuk

Data publikacji: 2003-10-07