Protokół z sesji nr XII

Protokół Nr XII/04

 

z sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego, która odbyła się w dniu 4 lutego  2004r.  w siedzibie Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach i trwała od godz. 1000 do godz. 1440.

 

W sesji uczestniczyło 17 radnych według załączonej listy obecności.

 

W sesji uczestniczyli również kierownicy podległych jednostek organizacyjnych oraz administracja starostwa według załączonej listy obecności a także przedstawiciele prasy, związków zawodowych  i mieszkańcy powiatu.

 

W sesji uczestniczyli również:

1.       Walentyna Kwiatkowska – Skarbnik Powiatu

 

Porządek obrad:

1.       Otwarcie obrad

2.       Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji

3.       Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz pracy Zarządu Powiatu między sesjami

4.       Interpelacje i zapytania radnych

5.       Sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach w 2003 roku

6.       Sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach w 2003 roku

7.       Sprawozdanie Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej oraz Przewodniczących stałych komisji Rady z prac komisji w 2003 roku

8.       Podjęcie uchwał w sprawach:

a/ budżetu powiatu na 2004 rok

b/ zmiany uchwały o zasadach wynagradzania nauczycieli, ustalenia regulaminu

    określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom

    dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych

    składników wynagrodzenia, a także wysokości, szczegółowych zasad

    przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego

c/ ustalenia miesięcznego wynagrodzenia Starosty Powiatu Siemiatyckiego

9.       Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych

10.   Sprawy różne, wolne wnioski i oświadczenia radnych

11.   Zamknięcie obrad

 

Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu – inż. Krzysztof Moczulski.

 

P – kt 1.

Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski otwierając XII sesję II kadencji Rady Powiatu powitał radnych, Starostę, członków Zarządu, kierowników jednostek organizacyjnych, kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży, pracowników Starostwa, przedstawicieli prasy, związków zawodowych oraz mieszkańców powiatu.

Przewodniczący Rady zapytał, czy ktoś chciałby zgłosić uwagi do porządku obrad?

Ponieważ nikt z radnych nie zgłosił uwag do porządku obrad Przewodniczący Rady stwierdził, że realizowany będzie porządek obrad w wersji przesłanej radnym.

 

P – kt 2.

           

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski zapytał, czy są uwagi do protokołu z poprzedniej sesji?

            Ponieważ nikt z radnych nie zgłosił uwag Przewodniczący Rady zarządził głosowanie.

            Za przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że protokół z poprzedniej sesji przyjęty został jednogłośnie.

           

Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski stwierdził, że w sesji uczestniczy 17 radnych, co stanowi pełne quorum, Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

 

P – kt 3.

            Głos zabrał Starosta – Jan Zalewski, który przedstawił  sprawozdanie  z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz pracy Zarządu Powiatu między sesjami. Sprawozdanie w załączeniu do protokołu.

 

 

 

P – kt 4.

            Radny Piotr Wysocki poinformował, że chciałby skierować do Zarządu interpelację dotyczącą bezpieczeństwa na drogach powiatowych. Warunki atmosferyczne spowodowały, że na odcinkach dróg przebiegających przez lasy nie ma możliwości normalnej jazdy Radny poprosił, aby Starosta polecił dla dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg zajęcie się tą sprawą. Na leśnych odcinkach dróg powiatowych  zalega gruba warstwa lodu a ani solarki ani piaskarki tam nie dochodziły – tak jest na terenie gminy Mielnik. Radny poprosił aby podjąć działania w tej kwestii aby można było poruszać się po tych drogach przynajmniej z prędkością 40 km/h.

            Radny Sergiusz Putko odnosząc się do informacji dotyczącej ustalania wysokości czynszu zapytał, jak to wygląda, czy czynsz wzrósł czy pozostał na dotychczasowym poziomie? Radny Sergiusz Putko poprosił o informację na ten temat.

 

P – kt 5.

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski przypomniał, że wszyscy radni otrzymali informację, była ona również przedmiotem dyskusji na posiedzeniu Komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego, czy istnieje więc potrzeba aby Komendant Powiatowy Policji przedstawił sprawozdanie w całości czy najważniejsze zagadnienia ze sprawozdania, względnie radni ograniczą się do zgłaszania uwag i zadawania pytań. Przewodniczący Krzysztof Moczulski zapytał, jaka jest opinia radnych na ten temat?

            Z sali padły głosy aby komendant w krótki sposób  przedstawił najważniejsze kwestie.

            Głos zabrał Komendant Powiatowy Policji - Bogusław Toczko, który poinformował, że statystycznie ubiegły rok był pomyślny, jednak na statystyce nie można opierać oceny działań komendy, istotniejsze jest poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a z tym bywało różnie. Były osiągnięcia  ale były również porażki. Okazuje się, że mieszkańcom miasta i nie tylko najbardziej dokuczają wybryki chuligańskie. Spektakularne przestępstwa dotyczą konkretnej osoby i nie mają tak dużego wpływu na ogólne poczucie bezpieczeństwa. Roczne sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji  w Siemiatyczach w 2003 roku oraz informacja o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego w powiecie – w załączeniu do protokołu.

            Starosta – Jan Zalewski poinformował, ze Zarząd Powiatu na bieżąco współpracuje z Policją, współpraca układa się bardzo dobrze, jej  efektem jest praca w Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz w ramach innych spotkań m.in. niedawno odbyło się spotkanie z udziałem Komendanta Wojewódzkiego Policji na którym szeroko omawiano problemy bezpieczeństwa na terenie powiatu. Komisja Bezpieczeństwa i Porządku niedawno przyjęła bardzo ważny dokument: Program Zapobiegania Przestępczości na Terenie Powiatu Siemiatyckiego, gdzie bardzo dużo mówi się na temat profilaktyki i bieżącego zwalczania przestępczości wśród młodzieży. Na ostatnim posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, która opiniowała budżet w zakresie bezpieczeństwa, w  dyskusji wypracowano pewne wnioski. Poparto pomoc finansową w ramach montażu finansowego w celu zakupu wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji  samochodu operacyjnego dla Policji – będzie miało to odzwierciedlenie w budżecie powiatu. Padł również wniosek aby czynić oddolne starania w celu zmiany ustawy dotyczącej finansowania Policji. W ocenie Policji i Zarządu Powiatu  poprzedni sposób finansowania był lepszy. 17 lutego odbędzie się Konwent Starostów Województwa Podlaskiego, na który zaproszony został również wojewoda.  Przedstawiciele powiatów będą dyskutowali na ten temat, w formie pisma przedłożą również swoje stanowisko aby wojewoda jako przedstawiciel rządu w terenie przekazał te wnioski do centrali i aby tam   utworzyć lobbing na rzecz zmiany ustawy dotyczącej finansowania Policji. Członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku doszli również do wniosku, że za mało jest etatów jeśli chodzi o obsadę Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach, będziemy więc występować o zwiększenie liczby etatów. Jeżeli chodzi o pomoc na działalność profilaktyczną realizowaną przez Komendę Powiatową Policji nie ma to odzwierciedlenia w budżecie jednak będzie to uwzględnione w ramach bieżących środków . W sprawozdaniu ważny jest zapis: „wyniki badań wskazują na rosnącą świadomość społeczną o potrzebie wspólnych z Policją działań na rzecz bezpieczeństwa”. Starosta wyraził opinię, że jest to bardzo ważne ponieważ udział społeczeństwa, odpowiednia reakcja, przekazanie informacji jest bardzo istotne i ma wpływ na efekty działalności Policji – są na to konkretne przykłady.

            Radna Józefa Stankiewicz poinformowała, że chciałaby zwrócić uwagę na nowy problem, który pojawia się wśród młodzieży – chodzi o gry komputerowe.  Rodzice zwracają uwagę na fakt, że młodzież gra na automatach, przegrywa duże sumy pieniędzy, przy tej okazji młodzież wynosi z domu przedmioty, które następnie spienięża w lombardzie lub w innych miejscach.  Radna przypomniała, że kiedy 10 lat temu mówiła o  przypadkach narkomanii rozkładano ręce ponieważ były to pojedyncze przypadki, teraz urosło to do rangi problemu. Radna Józefa Stankiewicz poinformowała, że chciałaby zwrócić uwagę na ten problem. Dobrze byłoby aby przymierzyć się do tego problemu ponieważ są to potencjalni hazardziści,  wiąże się to również z innym procederem. Radna  zapytała czy Policja odebrała sygnały w tej sprawie?

            Komendant Bogusław Toczko poinformował, że w niektórych lokalach na terenie powiatu są automaty do gier, jednak nie ma automatów z tzw. systemem hazardowym. Policja nie stwierdziła sytuacji aby było to zakamuflowane i aby barman wypłacał wygrane.  Automaty znajdujące się w lokalach na terenie powiatu są legalne, nie ma tu znamion hazardu, który byłby karalny. Jeśli chodzi o rozporządzanie mieniem przez młodych ludzi – jest odpowiednia droga prawna.  Był przypadek kiedy to rodzice zgłosili, że nieletni syn wynosi z domu wartościowe przedmioty. Jeżeli jest  wola ścigania  Policja wszczyna postępowanie jednak jest to sprawa wewnętrzna. Przegrywanie pieniędzy na automatach nie wyczerpuje znamion przestępstwa, jest to legalne. Tak wygląda to jeżeli chodzi o nasz powiat. Jeżeli chodzi o narkomanię problem ten w Siemiatyczach  był jest i będzie. W minionym roku przeprowadzonych zostało 6 postępowań, apogeum problemu minęło mimo to dystrybucja odbywa się nadal. Policja podejrzewa, że odbywa się to przy pomocy osób postronnych, które m.in. organizują transport.  Komendant Toczko podkreślił, że problem narkomanii nie ma tendencji wzrastającej ale problem nadal istnieje.

            Odnosząc się do problemu przestępczości nieletnich komendant Bogusław Toczko poinformował, że na terenie powiatu 3,6% ogólnej przestępczości stanowi przestępczość nieletnich. Przyjmuje się, że do  5%  udziału przestępstw nieletnich w ogólnej liczbie przestępstw jest to granica nie alarmująca.

            Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja została przyjęta.

 

 

P – kt 6.

            Głos zabrał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej – Edward Krasowski, który  w formie prezentacji przedstawił Sprawozdanie z funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej na szczeblu powiatu siemiatyckiego oraz z funkcjonowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach w roku 2003 Pisemne sprawozdanie -  w załączeniu do protokołu.

            Starosta Jan Zalewski podziękował Komendantowi za wyczerpujące i obrazowe przedstawienie sprawozdania z działalności jednocześnie podkreślił, że współpraca z Komendą Powiatową PSP kierowaną przez Komendanta Krasowskiego jest  ugruntowana. Współpraca odbywa się w różnych formach: przy  tworzeniu materiałów planistycznych, strategicznych oraz w formie spotkań w Zespole Reagowania Kryzysowego, współpracujemy przy tworzeniu Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz w dosprzętowieniu Komendy Powiatowej.  Z jednej strony PERN stanowi zagrożenie jednak z drugiej strony daje pewne możliwości. Można skorzystać z funkcjonowania PERN na terenie naszego powiatu trzeba z nimi rozmawiać, daje to pewne efekty. Działalność straży pożarnej jest wysoko oceniana zarówno przez Zarząd Powiatu jak i przez całe społeczeństwo. Notowania strażaków policjantów, wojska są wśród społeczeństwa najwyższe.

            Ponieważ radni nie zgłaszali pytań  Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja została przyjęta.

 

            W tym miejscu Przewodniczący Rady ogłosił 10-minutową przerwę.

 

P – kt 7.

            Głos zabrał Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – radny Franciszek Czarkowski, który przedstawił sprawozdanie z pracy Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu za 2003 rok – sprawozdanie w załączeniu do protokołu Przewodniczący Komisji poinformował, że sprawozdanie nie uwzględnia szczegółowych danych z kontroli przeprowadzonej w SP ZOZ ponieważ protokół z tej kontroli był przedstawiony radnym wcześniej.

           

            W dalszej części posiedzenia sprawozdania z prac stałych Komisji Rady przedstawili: Przewodnicząca Komisji Oświaty Kultury Zdrowia i Spraw Socjalnych – Bożena Krzyżanowska, Przewodnicząca Komisji Budżetowo – Finansowej – Józefa Stankiewicz, Przewodniczący komisji Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego – Janusz Żoch.  Sprawozdania z prac Komisji stałych Rady Powiatu – w załączeniu do protokołu.

 

            Ponieważ radni nie zgłaszali pytań i uwag Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdania zostały przyjęte.

 

P – kt 8.

            Pierwszy projekt uchwały dotyczył budżetu powiatu na 2004 rok.

            Głos zabrał Starosta Jan Zalewski – wystąpienie Starosty w załączeniu do protokołu.

 

W uzupełnieniu informacji dotyczącej autopoprawki Zarządu  dotyczącej działu leśnictwo Starosta poinformował, że stawka za zapewnienie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych w kwocie  poniżej 6 zł nie była możliwa do utrzymania w tym roku więc ostatecznie negocjacje zakończyły się ustaleniem stawki w wysokości 7 zł. Jest to stawka w miarę korzystna ponieważ inne powiaty podpisały porozumienia określające stawkę na poziomie 8 zł. i więcej. Zarząd doszedł do wniosku, że nadleśnictwa są tymi instytucjami, które są merytorycznie przygotowane do pełnienia funkcji nadzoru i należy im ten nadzór powierzyć.

          Odnosząc się do autopoprawki w dziale bezpieczeństwo publiczne i ochrona ppoż. Starosta poinformował, że rzecz dotyczy tworzenia CPR. Starosta przypomniał, że  nie podpisał porozumienia z powiatem bielskim i hajnowskim na tworzenie CPR w Bielsku Podlaskim. Wspólnie z Komendantem Powiatowym PSP rozważana była możliwość utworzenia CPR we własnym zakresie. Starosta poinformował, że  po pewnym rozpoznaniu z jego wiedzy wynika, że zadania te przejdą z resortu zdrowia do resortu MSWiA. Przewiduje się, że w 2005 roku CPR-y będą tworzone we wszystkich powiatach, doszliśmy więc do wniosku, że nie ma potrzeby wysiłku finansowego z własnych środków na tworzenie CPR w ramach działań własnych bo być może w 2005 roku będą środki rządowe na ten cel.

           Starosta Jan Zalewski poinformował, że rozbudowa Zespołu Szkół  będzie kontynuowana, źródłem finansowania będzie kontrakt wojewódzki. Zadanie to jako wieloletnie nadal zapisane jest w budżecie powiatu. Z pewnego rozpoznania wiadomo, że będą kontrakty, na województwo podlaskie przeznaczona będzie dość pokaźna kwota 1.200 mln zł.  Zarząd Powiatu  czyni starania o pozyskanie konkretnej kwoty na rozbudowę.  Starosta Jan Zalewski poinformował, że jest pewne uzgodnienie z marszałkiem, nie będzie jednak mówił o kwocie i o czasie ponieważ z pewnych względów jest to niewskazane.

              W 2004 roku będzie kontynuowana inwestycja budowy oczyszczalni przy Zespole Szkół w Czartajewie. Pewnym elementem rozpoczęcia inwestycji są środki na projekt sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Ostrożanach, będzie kontynuowana również informatyzacja Starostwa Powiatowego.

 Starosta  Jan Zalewski przedstawił uchwałę  Nr II/3/41/03 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 9.01.2004r. w sprawie wydania opinii o projekcie uchwały budżetowej na 2004 rok Powiatu Siemiatyckiego.

              Starosta Jan Zalewski wniósł o uchwalenie budżetu na rok 2004  przedłożonego na dzisiejszej sesji.    Na pewno nie jest on zadowalający z wielu względów ale takie są możliwości jakie stwarza państwo poprzez ustawy przyjmowane centralnie, oraz możliwości wynikające z pozyskania dochodów z mienia powiatu, od tego uzależnione są wydatki. O wydatkach mówić można bardzo długo, rozszerzać ich listę ale w układzie roku 2004 oraz w perspektywie skorzystania z funduszy strukturalnych po wejściu Polski do Unii Europejskiej, a więc w układzie lat 2004 – 2006 widzimy możliwość realizacji tych zadań, które były wymieniane podczas przygotowywania i omawiania projektu budżetu przedłożonego Wysokiej Radzie.

              Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski przedstawił opinię Rady Powiatowej OPZZ w Siemiatyczach dotyczącą projektu budżetu powiatu na 2004 rok – opinia w załączeniu do protokołu.

              Głos zabrał radny Sergiusz Szczygoł, który poinformował, że na wstępie chciałby się odnieść do bardzo znamiennego zdania wypowiedzianego przez Starostę: „twórcą projektu budżetu jest Skarbnik Powiatu”. Radny stwierdził, że jest to chyba błąd w zapisie bo znając zadania skarbnika powiatu jeżeli o budżet - dochody muszą bilansować się z wydatkami i radosna twórczość członków Zarządu musi być przez skarbnika sprowadzana  do zasad prawa budżetowego. Radny poinformował, że jego wypowiedź nie będzie skierowana do pani Skarbnik lecz do  Zarządu.

              Radny Sergiusz Szczygoł poinformował, że po przeanalizowaniu projektu budżetu powiatu na 2004 rok nasuwa się wiele niejasności, pytań i uwag. Radny stwierdził, że początkowo myślał, że zadziałała tu zasada „zmiana miejsca siedzenia zmieniła również punkt widzenia” ale byłoby to za proste. Radny Sergiusz Szczygoł poinformował, że w projekcie budżetu zauważył dużo chaosu kompetencyjnego a najgorszą rzeczą jest wyraźny i potwierdzony przez Starostę na Komisji Budżetowej lobbing środowiskowy w wydatkowaniu środków z budżetu powiatu, jak również lobbing koleżeński i jeszcze gorsza rzecz – dzielenie terytorium powiatu siemiatyckiego na część lepszą i gorszą. Ze sprawozdania Starosty z pracy Zarządu między sesjami wynika, że w tym gorącym okresie kiedy  Zarząd powinien pracować nad koncepcją projektu budżetu w jednej trzeciej zajmował się flagą i herbem powiatu – radny Sergiusz Szczygoł podkreślił, że nie neguje takiej potrzeby tylko nie jest to odpowiedni czas. 

               Jeśli chodzi o dochody zapisane w projekcie budżetu zatrzymując się na  dziale 700 – gospodarka mieszkaniowa radny Sergiusz Szczygoł stwierdził, że nie wie, dlaczego Zarząd planuje  dochody własne tylko na poziomie 400 tys. zł.  jeżeli już na dzień dzisiejszy wiadomo, że do sprzedaży przeznaczone są 52 ha gruntów w Ostrożanach. W poprawce Zarządu widać zwiększenie o 41.593 zł.  – radny zapytał  skąd tak dokładna kwota? Czy jest to prognoza czy coś zostało już sprzedane przed sesją? Przy takiej mizerii w dochodach Wysoka Rada powinna zwiększyć dochody własne w tym dziale. Należy dołączyć również działkę położoną przy Powiatowym Zarządzie Dróg, na której sprzedaż przetarg nie doszedł do skutku w roku 2003  – radny stwierdził, że nie wie czy  temat ten nie jest brany pod uwagę, nie znalazł informacji na ten temat w części opisowej projektu budżetu a jest to kwota około 50 tys. zł. .  Jeżeli prawdziwa jest informacja dotycząca zainteresowania mieszkaniami w Ostrożanach i Czartajewie to dlaczego również w pewnym zakresie nie wziąć tego pod uwagę? Na marginesie – całe szczęście że Zarząd zorientował się przed sesją Rady i wpisał w dziale Gospodarka mieszkaniowa 40 tys. zł. na operaty bo gdyby nie zostało to zapisane potrzebna byłaby szybka sesja ale lepiej późno niż wcale, dobrze że element ten został uwzględniony.

              Radny Sergiusz Szczygoł stwierdził, że niezrozumiałe jest dla niego dlaczego Zarząd „lekka ręką” we własnych dochodach wyzbywa się kwoty 500 tys. zł. jako dotacji celowej  z gminy Mielnik, a byłaby to dominująca  kwota w dochodach  własnych dlatego, że  projekcie budżetu jest wymieniona kwota 635 tys. zł. Czy tak można? Są to dochody. Byłby to znaczących udział w inwestycjach.

              Dział 750 – Administracja publiczna – radny Sergiusz Szczygoł przypomniał, że na posiedzeniach Komisji było sygnalizowane , że projektowany 1 mln. zł. w dochodach jest to stanowczo za dużo. W autopoprawce Zarząd proponuje obniżenie tej kwoty o 200 tys. zł. i jest to kierunek właściwy gdyż założenie wzrostu w stosunku do 2003 roku o prawie 30% w założeniach było absurdalne.

              Okazał się prawdziwym wniosek Komisji Budżetowej o zwiększenie w dziale 020 Leśnictwo,  aby podpisać z nadleśnictwami umowy w sprawie lasów prywatnych ale zadziwia  prosta operacja, która przy okazji została  wykonana przez Zarząd: oto lekką ręką skreśla on wykonanie opracowania projektów uproszczonych planów urządzania lasów i inwentaryzacji stanu lasów a na to miejsce w tym samym dziale przesuwa środki na podpisanie umów. Wysiłek intelektualny był tu bardzo mały.

              Projektowana przez Zarząd rezerwa ogólna w wysokości 50 tys. zł. i rezerwa celowa czyli oświatowa – 60 tys. zł. są bardzo małe na starcie nowego roku budżetowego.

              Refleksja jeśli chodzi  o dział inwestycje: 14,7% jest to udział inwestycji w budżecie powiatu na rok 2004 – jest to fakt z tym, że z dokładnej analizy wynika, że ze środków własnych na inwestycje przeznaczamy tylko 4,5%, reszta są to dotacje celowe, kredyty i inne. Trzeba o tym pamiętać. Na zewnątrz, m.in. do prasy trzeba podawać kwotę ponad 14% bo takie są obiektywne realia i zapis faktyczny.  W zderzeniu 4,5% wydatków budżetu powiatu na inwestycje nawet przy mizerii uposażenia  pracowników Starostwa Powiatowego 14,3% w stosunku do całości budżetu stanowią środki na utrzymanie administracji Starostwa Powiatowego – jest to również temat do przemyślenia, Zarząd powinien się nad tym zastanowić. Jest to wzrost o 10,9% więc z roku na rok kwota ta wzrasta.

              W dziale Oświata planowane wydatki na rok 2004 są w granicach  91% wykonania roku ubiegłego. W dziale Opieka wychowawcza jest to 93% czyli Zarząd proponuje zmniejszenie nakładów na oświatę o prawie 10%. Radny Sergiusz Szczygoł stwierdził, że o ile wie, nic nie zmieniło się jeśli chodzi o realizowane zadania oświatowe. Liczba oddziałów pozostaje na takim samym poziomie. Ratunkiem w tej sytuacji było zmniejszenie do 75% wydatków na prowadzenie placówek oświatowych Starostwa  ale czy to wystarczy – radny Sergiusz Szczygoł stwierdził, że ma co do tego wątpliwości. W II półroczu prawdopodobnie czeka nas nowelizacja budżetu powiatu w tym dziale. W sytuacji, jaka istnieje nie stać nas na wspomożenie przynajmniej symboliczne szkoły muzycznej jako jedynej tego typu placówki w powiecie.  Być może dyrekcja nie złożyła odpowiednich dokumentów ale dobrze byłoby aby od nas wyszła inicjatywa. Być może  młoda kadra kierownicza nie zna niuansów prawnych dlatego ktoś mógłby zasugerować taką możliwość.

              Radny Sergiusz Szczygoł zwracając się do Starosty poprosił, aby  o koncepcjach rozbudowy Zespołu Szkół podawać dla Rady informacje bez niedomówień. Bo i dziś Starosta coś chciał powiedzieć ale czegoś nie może bo Marszałek zakazał i jest to tajemnica. Radny Sergiusz Szczygoł wyraził opinię, że wpisanie do budżetu jako zadania rozbudowy Zespołu Szkół – bo jest to zadanie kontynuowane wpisane z zerowymi środkami – radny stwierdził, że jest to słuszne, Starosta powiedział, że jest nadzieja, że będzie ono kontynuowane, jest to pozytywne, tylko dobrze byłoby w dodatkowym materiale do budżetu zawrzeć przynajmniej określenie słowne co nas czeka, w jakim wymiarze i w jakim zakresie.

              Radny Sergiusz Szczygoł poinformował, że chciałby zasygnalizować „ku pamięci” : projektowana sala gimnastyczna w Ostrożanach – 45 tys. zł. Komisja Budżetowa generalnie nie zakwestionowała potrzeby , radny podkreślił, że również wypowiada taką myśl, że gdzie są dzieci tam powinna być odpowiednia infrastruktura tylko że sala ta będzie kosztowała około 2 mln zł. Abyśmy wszyscy tu obecni zdawali sobie sprawę z obciążeń budżetu w latach następnych w związku z wejściem do Unii Europejskiej. Gdy  dołączymy do tego jeszcze wykaz zadań  drogowych, który radni dziś otrzymali wiemy, jakie obciążenia czekają budżet Powiatu Siemiatyckiego w przyszłości.  Radny Sergiusz Szczygoł stwierdził, że nie może powstrzymać się od powtórzenia stwierdzenia z Komisji Budżetowej: jeśli trzeba budować salę w Ostrożanach -  będziemy za tym ale jeśli mamy budować tylko dlatego, że zostanie tam coś sprzedane i uzyskane środki mają być przeznaczone na halę sportową  - radny Sergiusz Szczygoł stwierdził, że jest przeciw. W Mielniku nie ma żadnej inwestycji a coś zostało sprzedane, w Siemiatyczach sprzedany został sąsiadujący budynek a   jest 0 propozycji inwestycji. Dobry gospodarz tak się nie zachowuje ponieważ nie doprowadzi to do niczego dobrego w planowaniu budżetu jak i zadań gospodarczych na terenie powiatu siemiatyckiego. Zarząd powinien wybierać a Wysoka Rada akceptować zadania najpotrzebniejsze dla całości powiatu.

              Radny Sergiusz Szczygoł stwierdził, że załącznik nr 6 – wykaz zadań inwestycyjnych, jest tu ewenement w historii funkcjonowania Starostwa Powiatowego. W zadaniach inwestycyjnych powiat terytorialnie został podzielony: Miasto Siemiatycze i część wschodnia – 0 środków na inwestycje, zachód – nie trzeba wymieniać  kwoty ponieważ wszyscy mają ją przed sobą.  Radny Sergiusz Szczygoł stwierdził, że nie wie, co się stało -  lobbing środowiskowy, lobbing polityczny, koleżeński – tak czynić nie można.

              Radny Sergiusz Szczygoł stwierdził, że chciałby być złym prorokiem jeżeli chodzi o budżet i planowanie inwestycji prowadzonych przez powiat a dobrym dla mieszkańców wsi Czartajew. Radny poinformował, że posiada oficjalne potwierdzenie że w tym roku budżetowym  Miasto będzie prowadziło kanalizację aż do skrzyżowania ulic Powstania Styczniowego  i Bartosza Głowackiego. Nie można  powstrzymać się od refleksji że zabrakło koordynacji  bieżącej współpracy miedzy Starostą, Burmistrzem i Wójtem Gminy Siemiatycze dlatego, że za kilka lat, po wejściu do Unii Europejskiej takie osiedle jak Czartajew będzie musiało posiadać kolektory sanitarne i zostaną one podłączone do kolektora miejskiego.  Wtedy kolektor będzie  przebiegał obok szkoły a oczyszczalnia będzie działała.  Gdyby oczyszczalnię można było zawrzeć w projektach miasta i gminy to można byłoby uciec od kar za zanieczyszczanie środowiska.

              Wracając do podziału powiatu na dwie strefy radny stwierdził, że popełnił błąd ponieważ w projekcie budżetu w Turnie Małej za 1.500 zł. będzie przeprowadzona renowacja znaku drogowego.

              Jak z tego wybrnąć? Radny Sergiusz Szczygoł poinformował, że chciałby zgłosić wnioski formalne aby budżet, który Wysoka Rada ewentualnie będzie dziś przyjmowała miał przynajmniej taki układ koncepcyjny, zadowalający na pewno nie do końca ale przynajmniej w pewnym stopniu.

1.       po stronie dochodów należy zmniejszyć z 650 tys. zł. do 450 tys. zł. w drogownictwie pozycję „bieżące utrzymanie dróg”

2.       zwiększyć dochody własne powiatu o 200 tys. zł.

3.       radny zaproponował przy istniejącej mizerii budżetowej zlikwidować w projekcie budżetu 5 tys. zł. funduszu reprezentacyjnego i przenieść je do rezerwy celowej

              Ewentualne przyjęcie wniosków przez Wysoką Radę może spowodować przyjęcie po stronie dochodów dotacji z gminy Mielnik w kwocie 500 tys. zł. i realizację wspólnego zadania, które gmina Mielnik przedstawiła dla Zarządu, jak również wpisanie po pozytywnym zaopiniowaniu przez Komisję Budżetową kontynuacji inwestycji drogowej Tymianka – Wólka Nurzecka.

              Radny Sergiusz Szczygoł postawił wniosek formalny aby Zarząd Powiatu uwzględnił zakończenie budowy chodnika na ulicy Słowiczyńskiej w Siemiatyczach

              Radny Sergiusz Szczygoł stwierdził, że ewentualne przyjęcie tych wniosków formalnych może spowodować, że budżet przyjęty przez Wysoką Radę będzie taki, którego nie tylko on jako radny nie będzie się wstydził. Jeżeli Wysoka Rada głosami Zarządu odrzuci wnioski  - radny Sergiusz Szczygoł poinformował, że będzie proponował odrzucenie projektu  uchwały budżetowej na rok 2004.

 

              Radny Piotr Wysocki poinformował, że chciałby rozwinąć temat kwoty 500 tys. zł. , które  dla Powiatu Siemiatyckiego pragnie zafundować samorząd Gminy Mielnik. Stosowny wniosek w tej sprawie wpłynął w stosownym czasie, odpowiedź Starosty jest już mniej satysfakcjonująca bowiem Starosta powiada, że kiedy zniknie śnieg dopiero wtedy  ewentualnie można oczekiwać racjonalnej odpowiedzi a tymczasem w sposób pospieszny uchwala się budżet powiatu na rok 2004 – jest to arogancja władzy, tak robić nie wolno. Radny Piotr Wysocki wyraził opinię, że z partnerem, jakim jest samorząd gminny należy współpracować nie tylko przy okazji konstruowania budżetu ale na co dzień. To, że gmina chce pomóc dla dróg powiatowych w tak dużym rozmiarze jest to jeszcze mało. Radny Piotr Wysocki poinformował, że wyjeżdżając dziś na sesję Rady Powiatu został zobowiązany do złożenia deklaracji iż gmina Mielnik dołoży jeszcze 200 tys. zł. ,  jeśli Zarząd Powiatu nie przyjmie takiej oferty – jest to niezrozumiałe, jest to arogancja władzy. Radny Piotr Wysocki zwracając się do Starosty wyraził opinię, że funduje on niepotrzebny konflikt sobie i  Zarządowi z samorządem gminy Mielnik. Jest to naprawdę nie potrzebne bowiem Starosta uważa samorząd Mielnika za „rekinów finansowych”, którzy poradzą sobie sami – poradzimy sobie sami ale w dłuższym okresie czasu. Radny wyraził opinię, że mieszkańcy Sutna zasługują już nie na 100 m. asfaltu co roku ale zróbmy 1400m a razem na pewno jesteśmy w stanie to zrobić,  ale Starosta nie chce się podjąć tego przedsięwzięcia tylko dlatego że „radny Wysocki skubie trochę Zarząd i trochę Starostwo”. Radny Piotr Wysocki podkreślił, że nie czepia się byle czego, po prostu upomina się o swoje, walczy o to w imieniu mieszkańców gminy Mielnik, nie czepia się nieracjonalnych tematów tylko podchodzi do sprawy po gospodarsku.  Radny poinformował, że nie będzie powtarzał tego, co powiedział radny Sergiusz Szczygoł ale tak jest.  Dokument, który radni otrzymali w dniu dzisiejszym, podpisany przez dyrektora Henryka Czmuta jest to koncert życzeń, który będzie w jakimś czasie zrealizowany, nie wiadomo jednak w jakim stopniu. Zintegrowany Program Rozwoju Regionalnego jest na etapie wdrażania, uruchomiony zostanie z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej a dzisiaj zadanie powiatu to wspólne z samorządami gminnymi budowanie programu drogowego i pod tym kątem należy podejmować działania. Radny Stwierdził, że dziwi się, że są to dopiero propozycje do skierowania bo projekty te powinny być już dawno skierowane do Urzędu Marszałkowskiego a  Starosta czyta radnym gazety. Wczoraj Kurier Poranny podał, że został powołany Komitet Sterujący o dziwo, z Powiatu Siemiatyckiego nikt nie wszedł w jego skład, nie było chyba lobby w tym temacie  i dlatego pewnie będzie trudno wprowadzić powiat do Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego. Radny zapytał, dlaczego mówi się tylko o zadaniach drogowych, jest przecież jeszcze służba zdrowia, sport i hala sportowa ale Zarząd Powiatu nie jest przygotowany aby dziś pokazać, ile wniosków zostało złożonych. Radny Piotr Wysocki zaapelował, aby brać to co dają samorządy gminne bowiem środki z funduszu SAPARD nie są pewne a pewne są pieniądze zza miedzy. Radny Piotr Wysocki postawił wniosek aby zwiększyć dochody budżetu powiatu ze sprzedaży mienia. W jaki sposób je zwiększyć? Trzeba po prostu przyłożyć się do pracy i uczynić wszystko aby sprawnie i w większym zakresie sprzedać majątek proponowany do zbycia. Dochody z tego majątku należy przeznaczyć na zadanie inwestycyjne w zakresie drogownictwa  na terenie gminy Mielnik.

 

              Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski poprosił Starostę o odniesienie się do zgłoszonych wniosków i uwag w stosunku do projektu budżetu.

              Głos zabrał Starosta Jan Zalewski który stwierdził, że  budżet powiatu  to bardzo złożona materia – wielokierunkowość zadań, spraw, bardzo różnych obszarów działań, życia i  funkcjonowania  Powiatu Siemiatyckiego. Starosta podkreślił, że zarówno on jak i cały Zarząd bardzo poważnie traktuje swoje obowiązki. Zadaniem Zarządu ustawowo jest przygotowanie projektu budżetu na dany rok, natomiast w wystąpieniu znalazła się informacja że konstruktorem projektu budżetu jest pani Skarbnik, która układa to w sensie układu liczb, w podziale na działy, rozdziały, paragrafy. Nad projektem budżetu pracuje Zarząd w porozumieniu z jednostkami organizacyjnymi, naczelnikami wydziałów, budżet jest to efekt wspólnej pracy. Pytań i wątpliwości padło bardzo wiele – Starosta poinformował, że postara się udzielić informacji i wyjaśnień przy pomocy członków Zarządu oraz pani Skarbnik.

              Jeżeli chodzi o dochody są one zaplanowane w określonej kwocie , Starosta wyraził opinię, że na rok 2004 jest to poziom odpowiedni i zadowalający. Wiadomo, że w związku z funduszami strukturalnymi i potrzebami montażu finansowego w latach następnych nadal będziemy oglądali się na środki z mienia powiatowego, nie sztuka pozbyć się wszystkiego w jednym roku  bo przecież może nie wszystkie zadania zostaną zakwalifikowane z różnych względów: formalnych, merytorycznych ale mamy złożone wnioski, zostały one złożone w odpowiednim czasie. Są to wnioski na rozbudowę Zespołu Szkół na budowę sali gimnastycznej, drogi. Wnioski te są nadal modelowane. Mówi się o różnych terminach. Najpierw mówiło się, że termin składania upływa z końcem marca, teraz mówi się o  1 maja ale jesteśmy przygotowani, cały czas monitorujemy ten temat. Starosta Jan Zalewski wyraził opinię, że część z nich przejdzie i w latach następnych trzeba będzie do montażu finansowego dołożyć   środki własne. 75% funduszy strukturalnych mają być na te inwestycje, które wejdą do funduszy w wysokości około 10% i tu potrzebny będzie wkład własny trzeba więc myśleć o tym, że część mienia trzeba  pozostawić aby można było  sprywatyzować je w latach następnych w aspekcie możliwości pozyskania środków zewnętrznych.  Jeżeli nie będzie środków z mienia trzeba będzie zaciągać kredyty i pożyczki.  Łatwiej więc część środków pozyskać z mienia a część z pożyczek. Skoro społeczeństwo zdecydowało, że Polska ma wejść do Unii Europejskiej, jeśli mamy płacić sowite składki na rzecz unii to powinniśmy dążyć do tego, aby środki pozyskiwać. Jak dotąd samorząd powiatu siemiatyckiego ma określone efekty jeśli chodzi o umiejętność składania wniosków i pozyskiwania środków. Starosta poinformował, że ma tu na myśli fundusz PAOW, ARiMR, SAPARD.

               Niewielki fragment jednego posiedzenia Zarządu był poświęcony sprawom herbu i flagi. Było to nawiązanie do tematu, który podjęty był przez poprzedni Zarząd. Starosta podkreślił, że czas proporcjonalnie poświęcony na sprawy herbu i flagi do czasu poświęconego na prace nad budżetem jest bardzo korzystny na rzecz budżetu.

              Starosta Jan Zalewski poinformował, że oferta gminy Mielnik jest poważnie rozważana. Starosta podkreślił, że ceni sobie współpracę z wójtem oraz Gminą Mielnik, sympatią darzy ten region, gminę i jej mieszkańców jednak możliwości projektu budżetu jeśli chodzi o drogi na ten rok są takie a nie inne. Przede wszystkim wiąże się to z zadaniami wprowadzonymi do programu PHARE, gdzie wnioski trzeba było złożyć wcześniej. Starosta poinformował, że nie będzie rozwijał tematu, dlaczego ujęte zostały akurat te a nie inne drogi, wynikało to z merytorycznej dyskusji z dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg, było to wielokrotnie analizowane. Być może  było tak, że w latach ubiegłych były realizowane zadania geograficznie rzecz biorąc również na innych terenach powiatu. SAPARD daje możliwości pozyskania środków z zewnątrz ale trzeba dołożyć środki własne. Część zadań inwestycyjnych została zrealizowana w układzie dwuletnim a więc w latach 2003 – 2004. Możliwości są bardzo niewielkie, jeśli chodzi o gminę Mielnik kwota jest bardzo nęcąca. Starosta poinformował, że chce powtórzyć rozważania z ostatniego posiedzenia Zarządu: będziemy chcieli wziąć przynajmniej część z tej kwoty wyasygnowując własne środki po zrealizowaniu przetargów na drogi, które weszły do funduszu SAPARD, nie wiadomo czy wszystkie drogi wejdą do funduszu, oraz po rozliczeniu zimowego utrzymania dróg. Starosta Jan Zalewski obiecał, że osobiście oraz cały Zarząd  dołoży wszelkich starań, będzie prowadzić rozmowy z panem wójtem aby podjąć działania na drogach gminy Mielnik, głównie chodzi o ul. Brzeską,  i skorzystać z zaoferowanej kwoty w jak najszerszym zakresie. Gmina Mielnik jest w pewnym sensie „rekinem finansowym” więc relacje jeśli chodzi o montaż finansowy mogą być korzystne dla powiatu.

              Jeżeli chodzi o wydatki na administrację Starosta Jan Zalewski poinformował, że zatrudnienie nie wzrasta chociaż wiemy, że zadań jest bardzo dużo ale staramy się realizować je tą obsada kadrową, która jest.  Zaplanowana podwyżka nie jest aż tak duża ponieważ jest na poziomie 3% a mogłaby być na poziomie 5%.

              Wydatki na oświatę wynikają z  pewnych zadań z prowadzenia poszczególnych jednostek.  Subwencja oświatowa pokrywa potrzeby, pozostaje jeszcze rezerwa.  Widzimy tu potrzebę sukcesywnego wprowadzania planów oszczędnościowych. W 2003 roku było zagrożenie, że szkoły mogą być zadłużone  jednak nie będzie zobowiązań. W toku bieżącej pracy w 2004 roku będziemy tak organizować pracę szkół, już przeprowadziliśmy rozmowy z dyrektorami placówek o pewnych formach oszczędnościowych, które trzeba zastosować w 2004 roku.

              Jeżeli chodzi o rozbudowę Zespołu Szkół Starosta Jan Zalewski poinformował, że nie chce mówić o kwocie dlatego, że w ubiegłej kadencji miała miejsce sytuacja że ktoś powiedział, że będzie tyle a później tyle nie było. W tym roku będzie określona kwota – Starosta zaznaczył, że nie zna jej wartości – ale jeżeli się ona pojawi wiadomo, że Rada Powiatu ma możliwość aby zmieniać budżet zarówno po stronie dochodów jak i wydatków nie będzie więc problemu z wprowadzeniem tej kwoty. Starosta Jan Zalewski poinformował, że czyni starania aby  pozyskana kwota była jak największa.  Pewne jest to, że kwota ta będzie.

              Jeżeli chodzi o salę gimnastyczną w Ostrożanach, w odniesieniu do pozyskania dochodów z tamtego środowiska poprzez sprzedaż lokali i ziemi do tej inwestycji. Starosta stwierdził, że nie będzie uzasadniał potrzeby budowy tej sali, jest ona potrzebna nie tylko dla niego, jest potrzebna dla tego środowiska, dla młodzieży Zespołu Szkół, Szkoły Podstawowej, klubu sportowego. Są tu pewne możliwości: jest 600 tys. zł. z gier liczbowych, złożony jest również projekt do funduszy strukturalnych. Nie będzie to hala sportowa lecz sala na potrzeby tego środowiska. Wkład powiatu byłby naprawdę niewielki, będziemy poszukiwać również innych źródeł dofinansowania tej inwestycji. Jeżeli majątek w Ostrożanach spienięży się w tym roku i w latach następnych to głównie skorzysta z tego powiat w różnej formie. Starosta Jan Zalewski podkreślił, że uważa powiat za wspólne dobro a budżet jest  to jedno wielkie przedsięwzięcie. 

              Z układu zadaniowego 2004 roku i perspektyw inwestycji może wyglądać, że powstał podział powiatu na część wschodnią i zachodnią ale nie są to animozje,  po prostu tak wyszło z układu zadaniowego, że drogi z tych gmin mają wejść do programu SAPARD czy będzie powstawała sala w Ostrożanach czyli w zachodniej części powiatu. Jeżeli wejdą zadania drogowe  w ramach ZPOOR więc z układu kilometrów wynika, że wschodnia część powiatu będzie doceniona. Wiadomo, że siedzibą powiatu jest Miasto Siemiatycze więc gro środków inwestycyjnych na takie cele jak rozbudowa Zespołu Szkół, budowa sądu czy wsparcie dla SP ZOZ są to środki, które zostały ulokowane tutaj, ale jest to jasne, że w każdej części powiatu nie będzie szkoły , szpitala. Trzeba myśleć globalnie o całości.

              Kiedy planowaliśmy oczyszczalnię ścieków  w Zespole Szkół w Czartajewie odbyło się wiele rozmów z burmistrzem Miasta Siemiatycze , wójtem Gminy Siemiatycze, jednak nie padały potwierdzenia, że będzie  budowany kanał przez Czartajew, nikt tego nie potwierdzał, natomiast wielkość  kar, które płacone są przez Zespół Szkół, nakładane przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska wyraźnie wskazywała potrzebę podjęcia działań w kierunku budowy oczyszczalni.  Również można mieć obawy, czy burmistrz uzyska środki z funduszy strukturalnych na 2004, czy wójt będzie budował kanał sanitarny? A może będzie to za 5 lat? Zarząd uznał, że nie można czekać, w dzisiejszych czasach wszystko jest niepewne: SAPARD, fundusze strukturalne, unia europejska ale trzeba planować i myśleć perspektywicznie chociaż w trakcie mogą mieć miejsce różne zdarzenia i różne zakręty, jednak czasem trzeba coś stracić aby coś zyskać. 

              Starosta Jan Zalewski stwierdził, że dokładnie zna ten budżet. Traktując go poważnie, znając ciąg zdarzeń, myśląc perspektywicznie Starosta zaapelował, aby Wysoka Rada przyjęła przedłożony projekt budżetu powiatu na 2004 rok. Rada Powiatu ma ustawową możliwość zmieniać go zarówno po stronie dochodów jak i wydatków, modelować w zależności od różnych czynników zewnętrznych. Starosta Jan Zalewski zachęcił do współpracy ze Starostą z Zarządem. Bez większych zawirowań i rozszerzania animozji między gminami i mieszkańcami możemy wiele osiągnąć.

 

              Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski wyraził opinię, że sprawa budżetu jest bardzo złożona i skomplikowana. Odnosząc się do propozycji zwiększenia dochodów własnych ze sprzedaży mienia Przewodniczący Rady  wyraził opinię, że  w tej kwestii należy zachować umiar. Majątek własny sprzedaje się tylko raz. Dobry gospodarz w pierwszej kolejności sprzedaje to mienie, które nie przynosi zysku lub w najbliższym czasie nie będzie planowany wzrost w tym zakresie. Przewodniczący Rady zaapelował o rozwagę i rozsądek w tym zakresie bo dochody własne ze sprzedaży mienia możemy zrealizować w ciągu jednego roku ale kadencja nie kończy się na roku 2004, w następnych latach również trzeba będzie realizować zadania i uzyskiwać dochody własne i co nam wtedy pozostanie?  Przewodniczący Rady podkreślił, że jest za sprzedażą mienia, które nie przynosi dochodu, w najbliższym czasie ewentualnie związane byłoby z poniesieniem nakładów czy kosztów.  Przewodniczący Rady poinformował, że  nie może się zgodzić na to, aby sprzedać w całości ziemię kiedy wiadomo, że uzyskiwana kwota z dzierżawy jest w granicach 400 czy 500 zł. z ha i przynosi to pewien dochód. W perspektywie czasu wartość ziemi nie będzie malała a będzie następował wzrost wartości tego majątku i w perspektywie istnieje możliwość pozyskania większego dochodu ze sprzedaży tego mienia.

 

              W tym miejscu Przewodniczący Rady ogłosił 10 – minutową przerwę.

 

              Po przerwie głos zabrał radny Sergiusz Szczygoł, który z ubolewaniem stwierdził, że od Starosty nie usłyszał konstruktywnego podejścia do wniosków, które próbował szeroko przedstawiać. Jedyne konstruktywne stwierdzenie  to to, że powiat jest to wspólne dobro. Ale w dalszym ciągu jedynym tchem wypowiada się,  .że proponowane inwestycyjne zapisy jest to „ciąg zdarzeń” – jakich zdarzeń?; „Jakoś tak wyszło” – jak wyszło? Radny  Sergiusz Szczygoł stwierdził, że myślał iż będzie to dyskusja merytoryczna czy pewne działania są zasadne czy niezasadne.

              Radny Sergiusz Szczygoł zapytał, czy Przewodniczący Rady przyłącza się do opozycji czy jeszcze jest w koalicji bo z  jego wypowiedzi wynikało, że dobry gospodarz nie sprzedaje tego, co przynosi dochody a z ustaleń wiadomo, że  Starostwo Powiatowe sprzedaje tylko to, co nie koniecznie przynosi dochody - jest to logiczne.  Dzierżawa, jest na czas określony, później obowiązuje prawo pierwokupu  są to więc wątpliwe dochody, jest to więc poprawny tok myślenia Zarządu, jest to właściwe.

              Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski stwierdził, .że z reguły nie lubi polemizować, stara się dyskutować w sposób odpowiedzialny. Przewodniczący Rady podkreślił, że od chwili objęcia funkcji nie deklarował, że jest w opozycji czy w koalicji, jest przewodniczącym wszystkich radnych , również jego wypowiedzi nie są związane z tym, że jest w koalicji czy w opozycji. Wypowiedź była jednoznaczna i rzeczowa. Można zgłaszać różne wnioski, można zaproponować zwiększenie dochodów własnych nawet o 500 tys. zł. i sprzedać wszystko. Kadencja nie kończy się na roku 2004 jak również istnienie powiatu być może nie kończy się na tej kadencji – nie leży to w gestii radnych, poza tym będzie to uzależnione od ustaw sejmowych. Przewodniczący Rady stwierdził, że niektóre wypowiedzi radnego Szczygoła odbiera jako złośliwe. Radny Szczygoł na początku swojej wypowiedzi zadeklarował, że nie chce aby była ona  odbierana jako wypowiedź radnego opozycyjnego ale treść wypowiedzi mówi sama za siebie. Przewodniczący Krzysztof Moczulski podkreślił, że jako Przewodniczący nie będzie oceniał nikogo, ocena radnych należy do kogo innego, jednak prosiłby o odpowiedzialne wypowiedzi.  Przewodniczący Rady podkreślił, że w pełni przyjmuje uwagi krytyczne, każdy, kto coś robi popełnia błędy, dotyczy to również radnego Szczygoła.  Dyskusja nie została zakończona, Przewodniczący  poinformował, że zakomunikował tylko, że radny Szczygoł zgłosił 7 wniosków formalnych i chciał przekazać głos przewodniczącemu Zarządu aby wypowiedział się na temat zgłoszonych uwag i wniosków, dopiero wówczas wszystkie wnioski formalne w sposób demokratyczny zostaną przegłosowane, Wysoka Rada zadecyduje, czy wnioski te zostaną przyjęte czy odrzucone.  Dyskusja nie jest zamknięta jeżeli takie jest oczekiwanie ze strony radnych, jeżeli nie, wówczas zabierze głos Przewodniczący Zarządu, który odniesie się do treści zgłoszonych wniosków.

              Starosta – Jan Zalewski poinformował, że po krótkiej naradzie w imieniu Zarządu, jako jego Przewodniczący wnioskuje o uchwalenie  budżetu powiatu w przedstawionej wersji z autopoprawkami przyjętymi na ostatnim posiedzeniu Zarządu przed dzisiejszą sesją. Jeśli chodzi o wnioski radnych Sergiusza Szczygoła i Piotra Wysockiego Starosta poinformował, że odniósł się do nich w swojej wcześniejszej wypowiedzi, niektóre uważa za niezasadne. Jeżeli chodzi o drogi zgłoszone wnioski są zasadne natomiast na dzisiejszej sesji jest za wcześnie aby  zapisać je do budżetu. Starosta zaproponował następujące rozwiązanie: jeżeli  ustalona zostanie  kwota do dyspozycji wypracowana po rozstrzygnięciu kwestii związanych z funduszem SAPARD, po rozliczeniu zimowego utrzymania dróg, po przejrzeniu jeszcze raz wydatków na letnie utrzymanie, jeżeli ze sprzedaży mienia wpłyną większe kwoty niż przewidywane to wszystko złoży się na określoną kwotę i wtedy Zarząd przedstawi konkretną propozycje dofinansowania zadań jeśli chodzi o Mielnik oraz kontynuację zadania Tymianka – Wólka oraz ul. Słowiczyńska w Siemiatyczach. Wspólnie z Komisją Budżetowo – Finansową i Komisją Rozwoju Gospodarczego wypracowana zostanie propozycja podziału środków, które będą do dyspozycji na następnej sesji, która odbędzie się pod koniec marca. Będzie już stosowny czas oraz wiedza co do kwoty, która będzie do dyspozycji.

              Radny Sergiusz Szczygoł stwierdził, że nie rozumie dlaczego jeżeli jest 650 tys. zł. na bieżące utrzymanie dróg  nie można na starcie, kiedy budżet skonstruowany jest tak, jak jest  przemyśleć, rozważyć aby uhonorować przynajmniej  „ochłapem” ten podział geograficzny. Dlaczego czekać jeśli środki te są w projekcie budżetu?

              Przewodniczący Rady stwierdził, że nasuwa się tu kolejna refleksja. Czy zachowujemy się w sposób odpowiedzialny? Projekt budżetu był dostarczony radnym w grudniu, był przedmiotem posiedzeń komisji i o dziwo – na poszczególnych komisjach nie padało aż tyle wniosków , nie było tak zaangażowanej dyskusji, staje się to dopiero na sesji. Przewodniczący Rady wyraził opinię, że sesja powinna być finałem dyskusji nad kształtem budżetu. Na posiedzeniach komisji wnioski nie były zgłaszane, nasunęły się one dopiero na dzisiejszej sesji. Można na dzisiejszej sesji nie uchwalać budżetu bo został on niedopracowany do końca ale chyba nie chodzi o to. Padły wnioski formalne, czy są one zasadne czy nie – Zarząd odniósł się do tej kwestii. Rada doszła do etapu w którym zasadne byłoby doprowadzenie wniosków do formy głosowania. Nie będziemy przerywać sesji i proponować Zarządowi aby ponownie obradował w tej chwili i aby ewentualnie uwzględniał wnioski  chyba, że ze strony Zarządu są inne propozycje – Przewodniczący Rady poprosił o wypowiedź.

              Radny Tadeusz Wołosiński przypomniał, że radny Sergiusz Szczygoł wniosek taki zgłosił na posiedzeniu Komisji  Budżetowo - Finansowej, na którą zaproszony został również dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg – Henryk Czmut. Jeśli chodzi  trzy pozycje: materiały do prac interwencyjnych, usługi remontowe i bieżące utrzymanie dróg, na kwotę 662.900 zł. – ze strony dyrektora Czmuta padło  wyjaśnienie na co środki te będą przeznaczone. Tak,  jak powiedział starosta  środki finansowe, które pozostaną  otrzyma i Mielnik , Milejczyce i Siemiatycze. Radny stwierdził, że nie ma co więcej wracać do tego tematu. Środki na bieżące utrzymanie są potrzebne bo wiadomo, jaki jest stan dróg powiatowych.

              Starosta Jan Zalewski obiecał, że Zarząd rozpatrzy konkretną kwotę  kiedy będzie to możliwe  i na pewno na te zadania, które zostały wcześniej wymienione środki finansowe w budżecie znajdą się, w jakich proporcjach – będzie to przedmiotem dyskusji. Starosta podkreślił, że w imieniu Zarządu nie chciałby dziś proponować dodatkowych zmian. Dyrektor Henryk Czmut jest dziś nieobecny.

              Starosta Jan Zalewski poprosił o przyjęcie budżetu, jednocześnie podkreślił, że może on ulegać modyfikacjom, zmianom.  Wnioski zgłoszone na posiedzeniach komisji były rozpatrywane przez Zarząd na ostatnim posiedzeniu. Starosta podkreślił, że są one traktowane poważnie i na pewno dojdzie do porozumienia co do proporcjonalnego podziału środków finansowych na te zadania.

              Jeżeli chodzi o wypowiedź radnego Piotra Wysockiego dotyczącą komitetu sterującego Starosta poinformował, że komitetów jest bardzo dużo. Starosta jest członkiem Komitetu Sterującego ds. PAOW, SAPARD oraz komitetu monitorującego przy wojewodzie.  W tym czasie powstaje nowy komitet w związku z funduszami strukturalnymi. Komitet powołuje Marszałek Województwa. Starosta poinformował, że zaskoczył go skład tego komitetu bo przedstawicieli wójtów, burmistrzów i powiatów desygnuje konwent powiatów, który odbędzie się dopiero 17 lutego a w prasie już pojawiło się nazwisko jego reprezentanta. Na konwencie powiatów powołanie to będzie podważone i prawdopodobnie skład  komitetu zmieni się. Skład na pewno nie jest ostateczny.

              Głos zabrał radny Eugeniusz Szyszko, który stwierdził, że Przewodniczący Rady sprowokował go do zabrania głosu. Mówi on, że trzeba zachowywać się odpowiedzialnie a gdyby Przewodniczący był łaskaw przeczytać protokoły z posiedzeń Komisji wiedziałby,  że Komisja Budżetowa jednogłośnie przyjęła wniosek i przekazała do rozważenia dla Zarządu, jednak Zarząd nie zareagował.  Gdzie jest tu odpowiedzialność?

              Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski podkreślił, że Zarząd rozpatrywał wnioski wszystkich Komisji a czy je uwzględnił czy nie – jest to decyzja Zarządu.  W porównaniu do posiedzeń Komisji dzisiaj padło o wiele więcej wniosków i są one dalej idące. Przewodniczący Rady zaproponował, aby przestać polemizować i przystąpić do konkretów czyli do realizacji porządku obrad. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą jeszcze głosy w dyskusji?

              Radny Piotr Wysocki stwierdził, że dobrze byłoby, aby Przewodniczący Rady był łaskaw czynić to, co do niego  należy, a do obowiązków Przewodniczącego należy wyłącznie prowadzenie sesji a nie ingerowanie w to, co kto ma mówić. Dobrze byłoby, aby pan Przewodniczący  nie był adwokatem Zarządu bo jeśli członek Zarządu radny Wołosiński mówi, że środki finansowe dostanie Miasto Siemiatycze, Mielnik i Tymianka a Starosta temu zaprzecza mówiąc, że Zarząd jeszcze to przeanalizuje – „dogadajcie się jak jest, bo my nie wiemy”.

              Odnosząc się do kwestii dotyczących komitetu sterującego radny Piotr Wysocki stwierdził, że Starosta chyba także jest w opozycji do tych, którzy zostali już powołani do komitetu sterującego. Prasa podaje, że w jego skład wszedł wojewoda Półjanowicz więc nie jest to chyba informacja wyssana z palca, członkiem komitetu jest również Starosta Wysokomazowiecki – Jacek Bogucki. Tam chyba również nie słuchają opozycji tak, jak wy nas.

              Radna Józefa Stankiewicz  poinformowała, że chciałaby wypowiedzieć się jako Przewodnicząca Komisji Finansowo – Budżetowej, na której jednogłośnie przeszedł wniosek  o wprowadzenie do budżety inwestycji na drodze Tymianka – Wólka. Radna Józefa Stankiewicz poinformowała, że Zarząd obiecał jej na spotkaniu, że w momencie, kiedy pieniądze te będą – radna podkreśliła, że wierzy w to, że będą ponieważ w tej chwili są zagwarantowane na potrzeby funduszy  - radna poinformowała, że jeżeli będzie miała na to wpływ poprzez głosowanie, będzie głosować za, dlatego, że droga ta znajduje się na terenie gminy biednej, którą należy wspierać.

              Starosta – Jan Zalewski zwracając się do radnego Eugeniusza Szyszko podkreślił, że Zarząd przeanalizował wnioski na ostatnim posiedzeniu przed dzisiejszą sesją i zaproponował  rozwiązanie, które zostało już dziś przedstawione.

              Odnosząc się do wypowiedzi radnego Piotra Wysockiego Starosta poinformował, że jego myśl dotyczyła rozważenia i ustalenia kwoty, jaka będzie do podziału bo nie wiadomo, jaka będzie to kwota. Jeżeli chodzi o komitet sterujący   zawsze było tak, że Konwent Powiatów Województwa Podlaskiego ustalał, który ze starostów  wejdzie w skład danego komitetu. Konwent odbędzie się dopiero 17 lutego a w komitecie znalazł się już Starosta Jacek Bogucki. Starosta zaznaczył, że jego zdaniem jest to dobra kandydatura.

              Ponieważ radni nie zgłaszali chęci do zabrania głosu w dyskusji Przewodniczący Rady poprosił radnego Sergiusza Szczygoła o sprecyzowanie zgłoszonych przez siebie  wniosków.

              Radny Sergiusz Szczygoł poinformował, że wnioskował o zwiększenie środków inwestycyjnych o 100 tys. zł. kosztem środków przeznaczonych na bieżące utrzymanie dróg – jest tam ponad 650 tys. zł.

              Za przyjęciem wniosku głosowało 6 radnych, za odrzuceniem wniosku głosowało  10 radnych, 1 wstrzymał się od głosu.  Przewodniczący Rady poinformował, ze wniosek odrzucony został większością głosów.

 

              Drugi wniosek dotyczył zwiększenia dochodów własnych powiatu o 200 tys. zł.

              Za przyjęciem wniosku głosowało 7 radnych, 10 było przeciw. Przewodniczący Rady stwierdził, że wniosek odrzucony został większością głosów.

 

              Trzeci wniosek dotyczy zlikwidowania  kwoty 5 tys. zł.  funduszu reprezentacyjnego i przeniesienia jej do rezerwy celowej.

              Za przyjęciem wniosku głosowało 6 radnych, 10 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że wniosek odrzucony został większością głosów. 

 

              Kolejny wniosek dotyczył przyjęcia do dochodów własnych powiatu kwoty 500 tys. zł. przekazanych przez gminę Mielnik.

              Za przyjęciem wniosku głosowało 8 radnych, 9 było przeciw. Przewodniczący Rady stwierdził, że wniosek odrzucony został większością głosów.

 

              Następny wniosek dotyczył inwestycji polegającej na budowie 500 m chodnika na ulicy Słowiczyńskiej w Siemiatyczach.

              Za przyjęciem wniosku głosowało 6 radnych, 10 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że wniosek odrzucony został większością głosów.

 

              Kolejny wniosek dotyczył kontynuacji inwestycji na drodze Tymianka – Wólka Nurzecka.

              Za przyjęciem wniosku głosowało 7 radnych, 10 było przeciw.

 

              Przewodniczący Rady poprosił radnego Piotra Wysockiego o sprecyzowanie zgłoszonego przez siebie wniosku.

              Radny Piotr Wysocki poinformował, że wnioskuje o zwiększenie dochodów własnych ze sprzedaży mienia komunalnego  i przeznaczenie kwoty 200 tys. zł. jako współudział na zadanie na drogach powiatowych na terenie Gminy Mielnik.

              Za przyjęciem wniosku głosowało 7 radnych, 10 było przeciw.  Przewodniczący Rady stwierdził, że wniosek odrzucony został większością głosów.

 

              Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie budżetu powiatu na 2004 rok. Za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych, 4 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została większością głosów. Uchwała Nr XII/72/04 – w załączeniu do protokołu.

             

              Starosta – Jan Zalewski poinformował, że jako Przewodniczący Zarządu chciałby podziękować za przyjęcie budżetu. Starosta obiecał, że osobiście oraz cały Zarząd dołoży starań aby był on dobrze realizowany i mądrze poprawiany. Starosta wyraził opinię, że co do finansowania zadań w drogownictwie osiągnięte zostanie porozumienie i na następnej sesji dokonane zostaną odpowiednie zmiany w budżecie.

              Na pewno nie wszyscy jesteśmy usatysfakcjonowani. Starosta zaznaczył, że jest zadowolony z tego, że budżet został przyjęty ale jako radny wolałby, aby wyglądał on lepiej zarówno po stronie dochodów jak i wydatków.

 

              Drugi projekt uchwały dotyczył zmiany uchwały o zasadach wynagradzania nauczycieli, ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia a także wysokości, szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego.

              Przewodniczący Rady odczytał opinię Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność – opinia w załączeniu do protokołu.

              Ponieważ radni nie zgłaszali uwag i zapytań Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie zmiany uchwały o zasadach wynagradzania nauczycieli, ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokości, szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego głosowało 16 radnych, 1 wstrzymał się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, ze uchwała podjęta została większością głosów. Uchwała Nr XII/73/04 – w załączeniu do protokołu.

 

              Kolejny projekt uchwały dotyczył ustalenia miesięcznego wynagrodzenia Starosty Powiatu Siemiatyckiego.

              Ponieważ  radni nie zgłaszali uwag Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie ustalenia miesięcznego wynagrodzenia Starosty Powiatu Siemiatyckiego głosowało 9  radnych, 5 wstrzymało się od głosu, radni: Piotr Wysocki, Sergiusz Szczygoł i Eugeniusz Szyszko byli nieobecni na sali obrad podczas głosowania. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała przyjęta została większością głosów. Uchwała Nr XII/74/04 – w załączeniu do protokołu.              

 

P – kt 9.

              Odpowiadając na interpelację zgłoszoną przez radnego Piotra Wysockiego Starosta poinformował, że faktycznie, odwilż oraz padające ostatnio deszcze mogły spowodować, że w lasach powstały warstwy lodu. Dobrze, że jest taki sygnał, Starosta stwierdził, że uważał, iż jest to pod kontrolą PZD. Starosta Jan Zalewski poinformował, że jutro będzie interweniował w tej sprawie i poleci dyrektorowi Zarządu Dróg aby podjął określone działania aby wyeliminować to zagrożenie.

              Jeśli chodzi o zapytanie zgłoszone przez radnego Sergiusza Putko, dotyczące wysokości czynszów,  Starosta poprosił o zabranie głosu naczelnika Wydziału Organizacyjno – Prawnego  - Stanisław Twarowskiego.

              Naczelnik Stanisław Twarowski  poinformował,  że proponuje się podniesienie czynszu za wynajem garażu z 3,10 zł. +VAT  do   4 zł. +VAT  za 1m2 oraz za wynajem pomieszczeń użytkowych do 15 zł. + VAT za 1 m2 z tym, że  stawka czynszu za 1 m2 dla jednostek organizacyjnych powiatu zmniejszona byłaby o około 50%. Naczelnik Stanisław Twarowski podkreślił, że stawki czynszu nie były podwyższane od wielu lat.

 

P – kt 10.

              Nikt z radnych nie zgłosił chęci zabrania głosu.

 

P – kt 11.

              W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski podziękował zebranym za przybycie i zamknął obrady XII zwyczajnej sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego.

 

              Na tym protokół zakończono i podpisano.

 

 

                                                                                              PRZEWODNICZĄCY  RADY

 

                                                                                                 inż. Krzysztof Moczulski

 

Protokółowała: Elżbieta Malinowska

             

Metryka strony

Udostępniający: Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach

Wytwarzający/odpowiadający: Tomasz Laszuk

Wprowadzający: Tomasz Laszuk

Data wprowadzenia: 2004-04-02

Data modyfikacji: 2004-04-02

Opublikował: Tomasz Laszuk

Data publikacji: 2004-04-02