Protokół z sesji nr I

Protokół Nr I/02

 

Z pierwszej – inauguracyjnej sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego II Kadencji, która odbyła się w dniu 19 listopada 2002r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach i trwała od godz. 1215 do godz. 1500.

 

W sesji uczestniczyło 17 radnych według załączonej listy  obecności.

 

W sesji uczestniczyli również zaproszeni goście oraz administracja starostwa według załączonej listy obecności a także przedstawiciele  prasy i mieszkańcy powiatu.

 

 

P – kt 1.

             Obrady otworzył radny Senior – Tadeusz Wołosiński, który powitał zebranych radnych, administrację starostwa, zaproszonych gości prasę oraz mieszkańców powiatu.  Radny Senior na podstawie listy obecności stwierdził, że w sesji uczestniczy 17 radnych co stanowi quorum przy którym Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

            

P – kt 2.

              Radny senior Tadeusz Wołosiński do stołu prezydialnego zaprosił Przewodniczącą Powiatowej Komisji Wyborczej – sędziego Elżbietę Smoktunowicz i poprosił o wręczenie radnym zaświadczeń o wyborze do Rady Powiatu.

              Sędzia Elżbieta Smoktunowicz  w imieniu Powiatowej Komisji Wyborczej w Siemiatyczach pogratulowała radnym uzyskania mandatu i życzyła owocnej pracy, następnie wręczyła radnym zaświadczenia o wyborze do Rady Powiatu.

 

              Radny Senior Tadeusz Wołosiński poinformował, że stosownie do postanowień art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca  1998r. o samorządzie powiatowym radny przed objęciem mandatu składa ślubowanie w ten sposób, że po odczytaniu roty ślubowania wywołani kolejno przez radnego Juniora radni powstają i wypowiadają słowo „ślubuję”. Radny Senior poinformował, że najmłodszym radnym jest  radny Janusz Żoch, następnie poprosił najmłodszego radnego o zajęcie miejsca przy stole prezydialnym.

 

              Radny Junior Janusz Żoch odczytał rotę ślubowania. Następnie radni Powiatu Siemiatyckiego  według kolejności złożyli ślubowanie.

 

P – kt 3.

             

              Radny Senior Tadeusz Wołosiński przypomniał, że radni otrzymali porządek obrad i zapytał, czy w tej sprawie ktoś chciałby zabrać głos?

             Radny Sergiusz Szczygoł odnosząc się do punktu 4 b porządku obrad sesji poinformował, że chciałby zwrócić uwagę na pewien element proceduralny. Punkt ten dotyczy wyboru wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Siemiatyckiego, radny wyraził opinię, że osoby przygotowujące materiały na dzisiejszą sesję przeoczyły prawo Starostwa Powiatowego ponieważ w Statucie Powiatu jest mowa o tym, że w naszym powiecie obowiązuje wybór dwóch wiceprzewodniczących Rady – jest o tym mowa w par 11 ust. 1 Statutu Powiatu. Jeżeli ktoś chciałby cytować zapisy ustawy o samorządzie powiatowym to również jest tam mowa iż Rady Powiatu mogą wybierać jednego lub dwóch wiceprzewodniczących. Radny Sergiusz Szczygoł poinformował, że w  jego interpretacji zapis Statutu Powiatu Siemiatyckiego nie narusza ustawy o samorządzie powiatowym i jest na dzień dzisiejszy obowiązujący. Radny Sergiusz Szczygoł postawił wniosek aby Rada trzymała się prawa ustanowionego przez Radę Powiatu Siemiatyckiego - czyli Statutu Powiatu.

             Radny Jerzy Woźniak stwierdził, że zgadza się z opinią radnego Sergiusza Szczygoła – w Statucie Powiatu jest zapis, że Rada wybiera przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących  natomiast nie jest określone w jakim czasie wybiera drugiego wiceprzewodniczącego. Radny Jerzy Woźniak wyraził opinię, że dzisiejszy porządek obrad, który mówi o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady nie narusza ustawy  o samorządzie powiatowym i Statutu Powiatu.

             Radny Sergiusz Szczygoł poinformował, że mówił o czasie najlepszym do załatwiania tego typu spraw – o pierwszej sesji  Rady Powiatu po to, aby dokonać w dniu dzisiejszym wszystkich organizacyjnych spraw i w najbliższym czasie przystąpić do pracy merytorycznej a czeka radnych debata budżetowa i wiele innych spraw. Tymczasem radni w dalszym ciągu będą uprawiali igrzyska personalne. Radny podkreślił, że dlatego jego zdaniem jego sugestia jest właściwa i  poinformował, że jest to wniosek formalny.

           Radny Senior Tadeusz Wołosiński poddał pod głosowanie wniosek radnego Sergiusza Szczygoła. W głosowaniu propozycję wyboru dwóch wiceprzewodniczących Rady Powiatu poparło 7 radnych, 10 było przeciw. Radny Senior poinformował, że wniosek radnego Sergiusza Szczygoła został odrzucony.

   

              Radny Senior – Tadeusz Wołosiński poddał pod głosowanie porządek obrad I sesji Rady Powiatu.

             Radny Piotr Wysocki poinformował, że w przepisach prawnych dotyczących samorządu powiatowego jest  następujący zapis w art. 15: „Rada Powiatu obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego Rady Powiatu w miarę potrzeby nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Do zawiadomienia o zwołaniu sesji dołącza się porządek obrad wraz z projektami uchwał.” Radny Piotr Wysocki poinformował, że jego wniosek dotyczy tego, iż Rada Powiatu nie powinna porządku tego przyjmować bowiem jest to porządek obrad a nie projekt porządku.

             Radny Jerzy Woźniak stwierdził, że niewątpliwie radny Piotr Wysocki ma rację – jest to porządek obrad natomiast Rada może wprowadzić zmiany do porządku bezwzględną większością głosów wobec tego nowy porządek należy poddać pod głosowanie. Radny Jerzy Woźniak podkreślił, że nie ma sprzeczności czy radni zagłosują nad porządkiem czy nie i  zaproponował, aby porządek ten poddać pod głosowanie, w żaden istotny sposób nie naruszy to ustawy.

             Radny Piotr Wysocki poinformował, że rozumie interpretację radnego Jerzego Woźniaka w ten sposób  iż jeśli  proponowana byłaby zmiana do porządku obrad wówczas wymagałoby to akceptacji bezwzględnej większości składu Rady a w związku z tym mielibyśmy do czynienia z nowym porządkiem obrad – innym niż przesłany w zawiadomieniach do radnych. Radny Piotr Wysocki poinformował, że raz jeszcze chciałby wyrazić swój pogląd i chciałby aby tak traktowano te kwestie na wszystkich sesjach: jeśli dochodzi do zmiany porządku obrad wówczas wymagane jest  przegłosowanie natomiast jeśli nie ma zmiany porządku obrad  - głosowanie w tej sprawie jest zbędne.

              Radny Senior – Tadeusz Wołosiński poddał porządek obrad sesji pod głosowanie. Za przyjęciem porządku obrad głosowało 10 radnych, 7 radnych nie wzięło udziału w głosowaniu. Radny Senior stwierdził, że porządek obrad został przyjęty.

 

Porządek obrad I sesji II Kadencji Rady Powiatu Siemiatyckiego przedstawia się następująco:

1.       Otwarcie obrad

2.       Złożenie ślubowania przez radnych

3.       Przyjęcie porządku obrad

4.       Podjęcie uchwał w sprawach:

a/ wyboru przewodniczącego Rady Powiatu Siemiatyckiego

b/ wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Siemiatyckiego

c/ określenia liczby członków Zarządu Powiatu Siemiatyckiego

d/ wyboru Starosty Siemiatyckiego

e/ wyboru Wicestarosty oraz pozostałych członków Zarządu Powiatu

    Siemiatyckiego

5.       Sprawy różne, wolne wnioski i oświadczenia radnych

6.       Zamknięcie obrad

 

P – kt 4.

             Radny Senior – Tadeusz Wołosiński poinformował o przystąpieniu do realizacji pkt 4a, który przewiduje wybór Przewodniczącego Rady Powiatu. Radny senior przypomniał, że Rada dokonuje wyboru przewodniczącego Rady Powiatu  bezwzględna większością głosów  w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu tajnym. Radny Senior poprosił o zgłaszanie kandydatów na stanowisko przewodniczącego Rady Powiatu.

             Radny Franciszek Czarkowski na Przewodniczącego Rady Powiatu zgłosił kandydaturę radnego Krzysztofa Moczulskiego. Radny Czarkowski przedstawił charakterystykę kandydata: lat 47, żonaty, dwoje dzieci, od 1995r. pracuje w administracji gminnej, przez okres czterech kadencji był radnym Rady Gminy w Grodzisku, jedną  kadencje był delegatem do Sejmiku Wojewódzkiego, był również wiceprzewodniczącym Rady Gminy w Grodzisku. Od 1989r. pełni funkcję prezesa Gminnej Spółdzielni w Grodzisku. Radny podkreślił, że Gminna Spółdzielnia w Grodzisku to jedna z lepiej działających spółdzielni w województwie podlaskim i wyraził opinię, że radny Krzysztof Moczulski posiada predyspozycje do  pełnienia funkcji Przewodniczącego Rady Powiatu Siemiatyckiego.

             Radny Piotr Wysocki na Przewodniczącego Rady Powiatu zgłosił kandydaturę radnego Sergiusza Putko.

             Radny Senior poprosił kandydata o zaprezentowanie się.

             Radny Sergiusz Putko  przedstawił krótką charakterystykę:  lat 57,  wykształcenie średnie w zakresie administracji samorządowej, w poprzedniej kadencji Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego.

             Ponieważ nie zgłoszono innych kandydatur radny Senior zapytał radnych Krzysztofa Moczulskiego i Sergiusza Putko czy wyrażają zgodę na kandydowanie. Radny Krzysztof Moczulski i radny Sergiusz Putko wyrazili zgodę na kandydowanie na stanowisko Przewodniczącego Rady Powiatu Siemiatyckiego.

 

             Radny Senior – Tadeusz Wołosiński poprosił o zgłaszanie kandydatów do pracy w Komisji Skrutacyjnej.

             Radna Bożena Krzyżanowska zgłosiła kandydaturę radnej Józefy Stankiewicz.

             Radny Sergiusz Szczygoł zgłosił kandydaturę radnego Piotra Wysockiego

             Radny Jerzy Woźniak zgłosił kandydaturę radnego Franciszka Czarkowskiego.

             Ponieważ radni nie zgłaszali innych kandydatur radny Senior Tadeusz Wołosiński zapytał, czy zgłoszeni radni  wyrażają zgodę na kandydowanie do Komisji Skrutacyjnej? Radni: Józefa Stankiewicz, Piotr Wysocki i Franciszek Czarkowski wyrazili zgodę na kandydowanie do Komisji Skrutacyjnej. 

             Radny Senior – Tadeusz Wołosiński zarządził głosowanie. Za powołaniem Komisji Skrutacyjnej w składzie: radna Józefa Stankiewicz, radny Piotr Wysocki, radny Franciszek Czarkowski głosowało 16 radnych, 1 wstrzymał się od głosu.

             Radny Senior – Tadeusz Wołosiński stwierdził iż Rada powołała Komisję Skrutacyjną w składzie: Józefa Stankiewicz, Piotr Wysocki, Franciszek Czarkowski.   Radny Senior poprosił Komisję Skrutacyjną o przystąpienie do pracy i zarządził przerwę.

 

              Po przerwie radny Senior – Tadeusz Wołosiński poprosił Przewodniczącego Komisji Skrutacyjnej o zapoznanie radnych ze sposobem głosowania.

             Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej – radna Józefa Stankiewicz przedstawiła sposób głosowania. Na karcie do głosowania znajdują się dwa nazwiska według kolejności zgłoszeń, oraz trzy sformułowania: „za”, „przeciw”, „wstrzymuję się”. Radny głosując  na danego kandydata zaznacza znak X w kratce „za”, znajdującej się przy jego nazwisku, automatycznie zaznaczając x w kratce „przeciw”  znajdującej się przy nazwisku drugiego kandydata. 

             Członek Komisji Skrutacyjnej – radny Piotr Wysocki poinformował, że ma pytanie zmierzające do zinterpretowania   przepisu art. 21 ust. 7 ustawy o samorządzie powiatowym, który mówi, że radny nie bierze udziału w głosowaniu jeżeli dotyczy to jego interesu prawnego. Radny Wysocki przypomniał, że w poprzedniej kadencji Rady taki precedens miał miejsce kiedy to Komisja Skrutacyjna nie wydała karty do głosowania dla odwoływanego Przewodniczącego Rady. Radny Piotr Wysocki poinformował, że chciałby aby na dzisiejszej sesji ustalono normę, która będzie obowiązywać przez całą kadencję: czy w głosowaniach personalnych radny zainteresowany powinien brać udział czy też nie.

             Radny Jerzy Woźniak  podkreślił, że nie można radnemu odebrać prawa do głosowania. Radny został wybrany przez społeczeństwo po to, aby brać udział w pracach organów powiatu – jest to zapisane w art. 21 ust 2 ustawy o samorządzie powiatowym. Inną sprawą jest to, jak radny zachowa się przy urnie do głosowania – jest to jego wewnętrzna sprawa, nie można natomiast odebrać mu prawa do głosowania. 

             Radny Senior poprosił Komisję Skrutacyjną o przeprowadzenie głosowania.

             Radny Jerzy Woźniak odnosząc się do zasad głosowania przedstawionych przez radną Józefę Stankiewicz zaproponował aby radny stawiając znak x przy jednym nazwisku nie był zobowiązany stawiać znaku x przy drugim nazwisku.

             Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej – radna Józefa Stankiewicz poinformowała, że radny głosując stawia znak x w pozycji  „za” przy jednym nazwisku.

             Radny Jerzy Woźniak stwierdził, że radny stawia na karcie do głosowania jeden znak, w przypadku gdy postawi więcej znaków głos będzie nieważny – są to czytelne zasady.

              W tym miejscu przeprowadzone zostało głosowanie. Radni według kolejności otrzymywali karty do głosowania i oddawali swój glos.

              Po przeprowadzeniu głosowania radny Senior zarządził przerwę w  celu ustalenia wyników głosowania.

 

             Po przerwie Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej – rada Józefa Stankiewicz odczytała protokół Komisji Skrutacyjnej powołanej na I sesji II Kadencji Rady Powiatu Siemiatyckiego dla przeprowadzenia wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu Siemiatyckiego. Komisja Skrutacyjna ustaliła, że w wyniku tajnego głosowania Przewodniczącym Rady Powiatu Siemiatyckiego został Krzysztof Moczulski.  Uchwała Nr I/1/02  w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu Siemiatyckiego – w załączeniu do protokołu.

 

             Radny Senior Tadeusz Wołosiński poprosił Przewodniczącego Rady – Krzysztofa Moczulskiego o dalsze prowadzenie obrad jednocześnie pogratulował Przewodniczącemu wyboru i życzył, aby był on przewodniczącym wszystkich radnych.

             Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski podziękował za oddanie  głosów i wybór na Przewodniczącego Rady, jednocześnie podkreślił, że postara się być Przewodniczącym całej Rady, wszystkich radnych, zarówno tych, którzy na niego głosowali jak i tych, którzy  nie oddali na niego głosu ponieważ uważa, że na tej sali nie powinno być podziałów, dyskusja powinna być merytoryczna i rzeczowa. Radni powinni szukać tego, co łączy a nie tego, co dzieli.  Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski w imieniu własnym oraz całej Rady serdecznie powitał obecnego na sali obrad Przewodniczącego Rady poprzedniej kadencji – Pana Mikołaja Mantura.

 

             Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski poinformował o przejściu do kolejnego punktu porządku obrad – wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. Przewodniczący Rady poprosił o zgłaszanie kandydatów do funkcji Wiceprzewodniczącego Rady.

             Radna Józefa Stankiewicz na zastępcę Przewodniczącego Rady zgłosiła kandydaturę radnej Bożeny Krzyżanowskiej. Jest to młoda osoba, ma  36 lat, wykształcenie wyższe pedagogiczno – ekonomiczne,  jest nauczycielem  w Zespole Szkół w Siemiatyczach, w poprzedniej kadencji Rady Miasta była aktywnym radnym. Jest osobą czynną, aktywna więc będzie pomocna w pracy Przewodniczącego Rady.

             Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski zapytał, czy są inne kandydatury? Ponieważ radni nie zgłaszali innych kandydatur Przewodniczący Rady zapytał radną Bożenę Krzyżanowską czy wyraża zgodę na kandydowanie na Przewodniczącego Rady?

             Radna Bożena Krzyżanowska wyraziła zgodę na kandydowanie. 

             Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski poprosił Komisję Skrutacyjną o przystąpienie do pracy i ogłosił przerwę.

 

             Po przerwie przeprowadzono głosowanie. Radni według kolejności otrzymywali karty  do głosowania i oddawali swój głos.

             Po zakończeniu głosowania Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski zarządził przerwę w celu ustalenia wyników głosowania.

 

             Po przerwie  Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej – radna Józefa Stankiewicz  odczytała protokół Komisji Skrutacyjnej powołanej na I sesji II kadencji Rady Powiatu w Siemiatyczach, w dniu 19 listopada 2002r. dla przeprowadzenia wyboru  Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Siemiatyckiego. Komisja Skrutacyjna ustaliła, że w wyniku tajnego głosowania Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu została Bożena Krzyżanowska.

             Uchwała Nr I/2/02 w sprawie wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Siemiatyckiego – w załączeniu do protokołu.

            

             Kolejny punkt porządku obrad dotyczył podjęcia uchwały w sprawie określenia liczby członków Zarządu Powiatu Siemiatyckiego.

             Radny Tadeusz Wołosiński zaproponował określenie liczby członków zarządu na 4 osoby. Powiat siemiatycki jest powiatem średniej wielkości więc powołanie liczniejszego zarządu nie jest wskazane.

             Radny Sergiusz Szczygoł stwierdził, że w dalszym ciągu pewne elementy wprowadza się „kuchennymi drzwiami” w stosunku do prawa Starostwa Powiatowego ponieważ Statut Powiatu mówi o czym innym – radny podkreślił, że zna treść zapisów znowelizowanej ustawy o samorządzie powiatowym, w której mówi się iż liczba członków Zarządu Powiatu  może liczyć  od 3 do 5. Radny podkreślił, że próbuje się robić drobny precedens, który będzie ciążył na całej kadencji, który polega na tym, że niektóre sprawy wprowadzamy „kuchennymi drzwiami”. Po wyborze Przewodniczącego Rady Rada mogła wybrać Komisję Nadzwyczajną  do opracowania zmian w statucie, które są niezbędne dlatego, że niedawno weszła w życie nowelizacja ustawy o samorządzie powiatowym, zmieniła się liczba radnych, liczba komisji, liczba członków Zarządu itd. , wówczas byłoby wszystko w normie na wszystko byłby czas. Radny Sergiusz Szczygoł stwierdził, iż rozumie, dlaczego jest pośpiech jednak nie byłby w porządku gdyby nie zasygnalizował dla Rady że drobne precedensy są popełniane już w chwili obecnej. Radny zaznaczył, że nie powiedział, że niezgodnie z prawem – powinna być jasność w tej kwestii. Gdy Rada będzie dyskutowała nad Statutem będzie podchodziła do tego bardzo lekko ponieważ jest to dokument nikomu do niczego niepotrzebny czemu wyraz daje dzisiejsza sesja i projekty uchwał przyjmowane przez Wysoką Radę. Radny Sergiusz Szczygoł  zaproponował aby pójść jeszcze dalej w oszczędnościach i postawił wniosek formalny aby Zarząd składał się z 3 członków.  Radny Sergiusz Szczygoł podkreślił, że bardzo dobrze zna realia budżetu powiatu siemiatyckiego gdyż brał udział w przygotowaniu materiałów budżetowych przed przesłaniem ich do Regionalnej Izby Obrachunkowej i zdaje sobie sprawę jak ciężko będzie uchwalić budżet i jak ciężko będzie przeżyć dla Starostwa Powiatowego i podległych jednostek organizacyjnych w przyszłym roku budżetowym – stąd wniosek formalny.

             Radny Jerzy Woźniak stwierdził, iż należy przegłosować wniosek formalny.

             Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski poinformował, że padły dwa wnioski, będą one poddane pod głosowanie według kolejności zgłoszeń. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek formalny zgłoszony przez radnego Tadeusza Wołosińskiego. Za ustaleniem składu Zarządu Powiatu Siemiatyckiego w liczbie 4 członków głosowało 10 radnych, 6 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

             Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski poinformował że nie zachodzi potrzeba poddawania pod głosowanie drugiego wniosku ponieważ  wniosek radnego Tadeusza Wołosińskiego był wnioskiem dalej idącym.

           

             Przewodniczący Rady – Krzysztof  Moczulski  odczytał projekt uchwały w sprawie określenia liczby członków Zarządu Powiatu Siemiatyckiego i poddał go pod głosowanie . Za podjęciem uchwały  głosowało 10 radnych, 6 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.  Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została większością głosów.  Uchwała Nr I/3/02 – w załączeniu do protokołu. 

 

             Kolejny punkt porządku obrad dotyczył wyboru Starosty Siemiatyckiego

             Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski poprosił o zgłaszanie kandydatów na stanowisko Starosty.

             Radny Tadeusz Wołosiński zgłosił kandydaturę radnego Jana Zalewskiego.  Radny Wołosiński przedstawił charakterystykę kandydata. Jan Zalewski ur. 22 maja 1957r. w Żalach, zamieszkały w Ostrożanach, żonaty, dwoje dzieci, wykształcenie wyższe. Radny Wolosiński przedstawił również przebieg edukacji  oraz doświadczenie zawodowe kandydata. Radny Jan Zalewski legitymuje się dużą znajomością problematyki unii europejskiej, problemów województwa podlaskiego, doskonałą znajomością problematyki administracji rządowej i samorządowej , posiada zdolności dyplomatyczne, które są niezbędne w rozwiązywaniu problemów międzyludzkich oraz w zarządzaniu jednostką samorządu terytorialnego. Radny Tadeusz Wołosiński podkreślił, iż posiadane wykształcenie oraz dotychczasowej doświadczenie zawodowe w pełni predysponuje radnego Jana Zalewskiego do zajmowania stanowiska Starosty.

             Radny Piotr Wysocki zgłosił kandydata na starostę w osobie radnego Sergiusza Szczygoła. Radny poprosił aby radny Sergiusz Szczygoł przedstawił swój życiorys.

              Przewodniczący Rady zapytał radnego Jana Zalewskiego czy wyraża zgodę na kandydowanie na stanowisko starosty.

              Radny Jan Zalewski wyraził zgodę na kandydowanie.

              Radny  Sergiusz Szczygoł poinformował, że z zawodu jest nauczycielem, ukończył Wydział Pedagogiczny na Politechnice Rzeszowskiej od 1985r. dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Siemiatyczach  obecnie dyrektor Gimnazjum nr 1 w Siemiatyczach,  legitymuje się  ponad 25 – letnim stażem  pracy w samorządach różnego szczebla. Radny Sergiusz Szczygoł wyraził zgodę na kandydowanie na stanowisko Starosty.

             Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski poinformował, że wybór  starosty odbywa się w głosowaniu tajnym i poprosił Komisję Skrutacyjną o przystąpienie do pracy.

 

              Po przerwie Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej – radna Józefa Stankiewicz przedstawiła zasady głosowania. Każdy radny stawia na karcie do głosowania jeden znak x przy dowolnym nazwisku.

             Radni w kolejności otrzymywali karty go głosowania i oddawali swój glos. Po zakończeniu głosowania Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski ogłosił przerwę w celu ustalenia wyników głosowania.

 

             Po przerwie Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej – radna Józefa Stankiewicz odczytała protokół Komisji Skrutacyjnej powołanej na I sesji II kadencji Rady Powiatu Siemiatyckiego w dniu 19 listopada 2002r. dla przeprowadzenia głosowania w sprawie wyboru Starosty Siemiatyckiego. Komisja Skrutacyjna ustaliła, że w wyniku tajnego głosowania Starostą Siemiatyckim został Jan Zalewski.  Uchwała Nr I/4/02  w sprawie wyboru Starosty Siemiatyckiego – w załączeniu do protokołu.

             Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski w imieniu własnym oraz całej Rady złożył Staroście serdeczne gratulacje,  życzył owocnej współpracy dla dobra powiatu.

             Starosta Jan Zalewski poinformował, że wybór  na starostę traktuje jako wielkie wyróżnienie, zaszczyt i honor ale jest również świadomy tego, że podejmuje się wielkich obowiązków. Starosta podkreślił, iż cieszy się że miał godnego kontrkandydata – radnego Sergiusza Szczygoła i wyraził nadzieję, że współpraca będzie układać się dobrze. Starosta Jan Zalewski podkreślił, że powiat siemiatycki zna bardzo dobrze, przez 4 lata poznał jego problemy, możliwości i trudności. Starosta zapewnił iż podejmie wszelkie działania i wszelkie wysiłki aby powiat  funkcjonował dobrze w tym celu będzie starał się współpracować z całą Radą aby jej nie dzielić i aby nie dzielić powiatu na  miasto, wieś, na część wschodnią i część zachodnią – będzie pracował dla dobra całego powiatu. Starosta Jan Zalewski poinformował, że będzie starał się dobrze ułożyć współpracę z jednostkami samorządu podstawowego – wójtami i burmistrzami jak również z władzami wojewódzkimi.

 

             Kolejny punkt porządku obrad dotyczył wyboru Wicestarosty oraz pozostałych członków Zarządu Powiatu Siemiatyckiego.

             Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski przypomniał, że wyboru Wicestarosty oraz  pozostałych członków Zarządu Rada dokonuje na wniosek starosty.

             Starosta Jan Zalewski na stanowisko Wicestarosty Powiatu Siemiatyckiego zgłosił kandydaturę radnego Leona Strębskiego. Starosta przedstawił charakterystykę kandydata i wyraził opinię, że kandydat spełnia wszelkie kwalifikacje aby zajmować stanowisko Wicestarosty.

             Na członka Zarządu Starosta zgłosił kandydaturę radnego Jerzego Woźniaka.  Starosta przedstawił charakterystykę  kandydata. Radny Jerzy Woźniak jest osobą przygotowana merytorycznie, znającą problematykę samorządową i gospodarczą powiatu a także pracę w administracji. Na kolejnego członka Zarządu Starosta zgłosił kandydaturę radnego Tadeusza Wołosińskiego – Starosta przedstawił charakterystykę kandydata i podkreślił, że jego doświadczenie oraz waga wieku wskazuje na to, że będzie dobrym członkiem Zarządu.

              Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski poprosił Komisję Skrutacyjną o przystąpienie do pracy i ogłosił przerwę.

 

             Po przerwie głos zabrała Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej – radna Józefa Stankiewicz, która przedstawiła zasady głosowania. Na karcie do głosowania na pierwszym miejscu znajduje się nazwisko kandydata na Wicestarostę Siemiatyckiego, w dalszej kolejności znajdują się kandydaci na członków Zarządu Powiatu Siemiatyckiego -  należy postawić znak x w dowolnej  kratce przy każdym z nazwisk znajdujących się na karcie do głosowania.

             W tym miejscu przeprowadzone zostało głosowanie. Radni w kolejności otrzymywali karty do głosowania i oddawali swój glos. Po zakończeniu głosowania Przewodniczący Rady ogłosił przerwę w celu  ustalenia wyników głosowania.

 

             Po przerwie Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej – radna Józefa Stankiewicz odczytała protokół Komisji Skrutacyjnej powołanej na I sesji II Kadencji Rady  Powiatu w Siemiatyczach, w dniu 19 listopada 2002r. dla przeprowadzenia głosowania w sprawie wyboru Wicestarosty oraz pozostałych członków Zarządu Powiatu Siemiatyckiego.  Komisja Skrutacyjna ustaliła, że w wyniku tajnego głosowania Wicestarostą Siemiatyckim został Leon Strębski. Członkami Zarządu Powiatu Siemiatyckiego zostali Jerzy Woźniak i Tadeusz Wołosiński.  

Uchwała Nr I/5/02  w sprawie wyboru Wicestarosty oraz pozostałych członków Zarządu Powiatu Siemiatyckiego – w załączeniu do protokołu.

             Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski złożył wybranym serdeczne gratulacje  życząc owocnej pracy dla dobra powiatu oraz dobrej współpracy z Radą.   

 

 

 P – kt 5.

             Starosta – Jan Zalewski serdecznie podziękował wszystkim za oddane glosy i w imieniu nowowybranego Zarządu zapewnił, że będą czynione wszelkie starania aby powiat funkcjonował dobrze. Zarząd będzie starał się ułożyć współpracę z całą Radą dla dobra powiatu.

             Starosta poinformował o propozycji redaktora Gazety Współczesnej, który proponuje aby na łamach Gazety przedstawić radnych powiatu siemiatyckiego – byłoby to zdjęcie z krótką charakterystyką.  Zainteresowani wyrażą ewentualną zgodę na następnej sesji Rady wówczas w jednym z kolejnych numerów Gazety prezentacja ta będzie miała miejsce.

             Starosta Jan Zalewski w imieniu własnym oraz Zarządu zaprosił całą Radę do małej sali konferencyjnej  na poczęstunek.

             Wicestarosta – Leon Strębski podziękował za wybór na  tak zaszczytne stanowisko Wicestarosty. Jest to bardzo duże wyróżnienie ponieważ przez ostatnich 20 lat nie miał styczności w szerszym zakresie z administracją samorządową. Wicestarosta poinformował, że przed 27 laty opuścił ten budynek z racji rozwiązania powiatu teraz ma okazję powrócić i wspólnie pracować dla dobra wszystkich.

             Radny Sergiusz Putko stwierdził, że wiadomo jest, że w skład Rady Powiatu weszli nowi radni dlatego uważa, że wskazane byłoby aby Starosta w porozumieniu z wydziałem prawnym Urzędu Wojewódzkiego zorganizował szkolenie. Wiadomo, że weszła w życie nowelizacja ustawy o samorządzie terytorialnym więc w  porozumieniu z samorządami gminnymi gdzie również weszli nowi radni takowe szkolenie warto byłoby w starostwie  przeprowadzić. Radny Sergiusz Putko wyraził przekonanie iż administracja powiatu potrafi spotkanie takie zorganizować.

             Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski wyraził przekonanie iż Starosta i Zarząd weźmie sugestię tę pod uwagę.

 

P – kt 6.

             W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady -  Krzysztof Moczulski zamknął obrady I sesji Rady Powiatu życząc jednocześnie wszystkim radnym oraz zebranym na  sali wytrwałości w pracy  dla dobra powiatu.

 

              Na tym protokół zakończono i podpisano.

 

                 PRZEWODNICZĄCY  OBRAD                      PRZEWODNICZĄCY  RADY

                           RADNY SENIOR

                                                                                           inż. Krzysztof Moczulski

                      Tadeusz Wołosiński

 

 

Protokółowała:  Elżbieta  Malinowska

            

 

            

Metryka strony

Udostępniający: Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach

Wytwarzający/odpowiadający: Tomasz Laszuk

Wprowadzający: Tomasz Laszuk

Data wprowadzenia: 2004-01-19

Data modyfikacji: 2004-01-19

Opublikował: Tomasz Laszuk

Data publikacji: 2004-01-19