Sesja Nr XXV

Protokół Nr XXV/05

z sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego, która odbyła się w dniu 28 października 2005r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach i trwała od godz. 900 do godz. 1035.

 

W sesji uczestniczyło 17 radnych według załączonej listy obecności.

 

W sesji uczestniczyli kierownicy podległych jednostek organizacyjnych i administracja Starostwa według załączonej listy obecności, przedstawiciele prasy, oraz związków zawodowych.

 

W sesji uczestniczyli również:

1.       Walentyna Kwiatkowska – Skarbnik Powiatu

 

 

Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu – inż. Krzysztof Moczulski.

 

P – kt 1.

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski otwierając obrady XXV sesji II kadencji Rady Powiatu Siemiatyckiego powitał radnych, Starostę, Wicestarostę oraz członków Zarządu, kierowników jednostek organizacyjnych, kierowników powiatowych służb inspekcji i straży, pracowników Starostwa oraz przedstawicieli prasy i związków zawodowych.

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski zwrócił się z pytaniem czy są propozycje zmian do porządku obrad dzisiejszej sesji?

            Nikt z radnych nie zgłosił propozycji zmian do porządku obrad.

            Przewodniczący Krzysztof Moczulski poinformował, że realizowany będzie porządek obrad w wersji przesłanej radnym.

 

Porządek obrad XXV sesji Rady Powiatu przedstawia się następująco:

1.       Otwarcie obrad

2.       Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji

3.       Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz pracy Zarządu Powiatu między sesjami

4.       Interpelacje i zapytania radnych

5.       Roczne sprawozdanie z działalności oraz wykaz potrzeb w zakresie pomocy społecznej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Siemiatyczach – 2004 rok

6.       Informacje podmiotów uprawnionych o analizie złożonych oświadczeń majątkowych

7.       Przyjęcie planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2006 rok

8.       Podjecie uchwał w sprawach

a/ zmian w budżecie powiatu na 2005 rok

b/ wyrażenia opinii dotyczącej budowy sieci teleradiologicznej, wykorzystywanej do przesyłania danych diagnostycznych drogą teleinformatyczną na terenie

    województwa podlaskiego, oraz ujęcia w planie finansowym Powiatu

    Siemiatyckiego na 2006 rok dotacji celowej dla SP ZOZ w Siemiatyczach

c/ likwidacji ponadgimnazjalnej Szkoły Policealnej dla młodzieży w Drohiczynie

d/ programu współpracy w 2006 roku Powiatu Siemiatyckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

e/ ustanowienia Herbu Powiatu Siemiatyckiego

f/ ustanowienia flagi Powiatu Siemiatyckiego

g/ ustanowienia pieczęci Starostwa Powiatowego i Starosty Siemiatyckiego 

9.       Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych

10.   Sprawy różne, wolne wnioski i oświadczenia radnych

11.   Zamknięcie obrad

 

P – kt 2.

Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski zapytał, czy ktoś z radnych ma uwagi do protokołu z poprzedniej sesji?

            Nikt z radnych nie zgłosił uwag do protokołu z XXIV sesji Rady Powiatu.

            Za przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji głosowało 17 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że protokół z poprzedniej sesji przyjęty został jednogłośnie.

 

P – kt 3.

            Głos zabrał Starosta – Jan Zalewski, który złożył sprawozdanie z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz pracy Zarządu Powiatu między sesjami – sprawozdanie w załączeniu do protokołu.

            Starosta Jan Zalewski poinformował, że dyrektor SP ZOZ podpisał już umowę ze ZPORR na wykonanie elewacji, windy, okien i dachu, realizacja rozpocznie się w kwietniu 2006 roku, przewidziane zakończenie – październik 2006r. SP ZOZ pozyskał z PFRON kwotę ponad 150 tys. zł. na zakup mikrobusu do przewożenia chorych.

Starosta Jan Zalewski poinformował również, że Zespół Szkół w Siemiatyczach i Zespół Szkół w Czartajewie otrzymały z EFES-u dofinansowanie na pracownie komputerowe.

 

P – kt 4.

            Radny Sergiusz Szczygoł poinformował, że jego zapytanie dotyczy informacji przekazanej w sprawozdaniu pana Starosty. Radny poprosił o komentarz do informacji dotyczącej ustalenia przez Zarząd nieruchomości, które zostaną przeznaczone do sprzedaży w roku 2006. Dobrze byłoby, aby na tym etapie zapis ten został rozszerzony choćby w formie komentarza.

 

P – kt 5.

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski przypomniał, że wszyscy radni otrzymali pisemną informację, było to również przedmiotem analizy na posiedzeniach poszczególnych komisji w związku z tym Przewodniczący Rady zapytał, czy zachodzi potrzeba, aby pani kierownik przedstawiła informację?

            Z sali padły głosy, że nie ma takiej potrzeby.

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski poinformował, że Rada przyjmuje roczne sprawozdanie z działalności oraz wykaz potrzeb w zakresie pomocy społecznej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Siemiatyczach za 2004 rok. Przewodniczący Rady życzył pani kierownik oraz pracownikom PCPR owocnej pracy.

 

 

 

P – kt 6.

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski przedstawił wewnętrzną analizę oświadczeń majątkowych złożonych przez radnych powiatu.

            Wiceprzewodnicząca Rady – Bożena Krzyżanowska odczytała analizę oświadczeń majątkowych radnych powiatu dokonaną przez Urząd Skarbowy w Siemiatyczach.

            Starosta Jan Zalewski przedstawił wewnętrzna analizę oświadczeń majątkowych.

            Przedstawione analizy oświadczeń majątkowych – w załączeniu do protokołu.

 

P – kt 7.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – radny Franciszek Czarkowski przedstawił projekt planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2006 rok.

Za przyjęciem planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu na 2006 rok w przedstawionej wersji głosowało 17 radnych. Plan pracy Komisji Rewizyjnej na 2006 rok – w załączeniu do protokołu.

 

W tym miejscu Przewodniczący Rady ogłosił przerwę.

 

P – kt 8.

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski stwierdził, że w sesji uczestniczy 16 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

 

            Pierwszy projekt uchwały dotyczył zmian w budżecie powiatu na 2005 rok. Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2005 rok głosowało 13 radnych, 3 wstrzymało się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została większością głosów. Uchwała Nr XXV/169/05 – w załączeniu do protokołu.

 

            Kolejny projekt uchwały dotyczył wyrażenia opinii dotyczącej budowy sieci teleradiologicznej, wykorzystywanej do przesyłania danych diagnostycznych drogą teleinformatyczną na terenie województwa podlaskiego, oraz ujęcia w planie finansowym Powiatu Siemiatyckiego na 2006 rok dotacji celowej dla SP ZOZ w Siemiatyczach. Ponieważ radni nie zgłaszali pytań Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały głosowało 16 radnych. Przewodniczący rady stwierdził, ze uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XXV/170/05 – w załączeniu do protokołu.

 

            Następny projekt uchwały dotyczył likwidacji ponadgimnazjalnej Szkoły Policealnej dla młodzieży w Drohiczynie. Ponieważ radni nie zgłaszali uwag Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie.

 

            Kolejny projekt uchwały dotyczył programu współpracy w 2006 roku Powiatu Siemiatyckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Ponieważ radni nie zgłaszali zapytań Przewodniczący Rady poddał projekt pod głosowanie. Za podjęciem uchwały głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XXV/172/05 – w załączeniu do protokołu.

 

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski poinformował o przejściu do podjęcia uchwał dotyczących ustanowienia herbu i flagi Powiatu Siemiatyckiego oraz pieczęci Starostwa Powiatowego i Starosty Siemiatyckiego.

            Starosta Jan Zalewski poinformował, że prace nad ustanowieniem herbu i flagi Powiatu Siemiatyckiego oraz pieczęci Starostwa Powiatowego i Starosty Siemiatyckiego dobiegły końca. Jest to bardzo ważne wydarzenie, wydarzenie historyczne dla Powiatu Siemiatyckiego, dlatego, że Rada podejmuje dziś stosowne uchwały. Ostateczna wersja została wypracowana, komisja heraldyczna zaopiniowała projekt pozytywnie z pewnymi uwagami, Zarząd i komisje zaakceptowały ostateczną wersję. Starosta zaapelował o podjęcie uchwał w sprawie ustanowienia herbu i flagi Powiatu Siemiatyckiego oraz pieczęci Starostwa Powiatowego i Starosty Siemiatyckiego. Wprawdzie prezentacja herbu odbyła się na posiedzeniach komisji, ale ze względu na fakt, że jest to bardzo ważna sprawa, herb i flaga nadawane są dla całej Ziemi Siemiatyckiej, dla całej społeczności, Starosta zaproponował, aby jeszcze raz w formie prezentacji multimedialnej przedstawić herb, flagę i pieczęcie.

            Pełnomocnik ds. Promocji Powiatu – Anna Bereza poinformowała, że herb Powiatu Siemiatyckiego w nowej wersji uwzględnia poprawki komisji heraldycznej, która zgłosiła je na swoim posiedzeniu w odniesieniu do pierwotnej wersji przekazanej do zaopiniowania. Herb ten różni się brakiem niebieskiej rzeki u dołu tarczy oraz koloru zielonego symbolizującego nasz region jako region „Zielonych Płuc Polski” . Poza tym na tarczy pogoni wprowadzony został oryginalny znak krzyża. Wszystkie uwagi zostały uwzględnione i ponownie przedstawione Komisji Heraldycznej, która na swoim posiedzeniu wydała pozytywną opinię pod względem historyczno – heraldycznym. Herb przedstawia dwa elementy: pierwszym jest Pogoń Litewska, która jest charakterystyczna dla Ziemi Powiatu Siemiatyckiego, która w XV i XVI wieku podzielona była na Ziemię Drohicką, Brzeską i Mielnicką. Nasz powiat obecnie ma inny kształt niż miał w latach 1952 – 1965 dlatego, że pomniejszony jest o terytorium Miasta i Gminy Ciechanowiec. W obecnym kształcie obejmuje wszystkie trzy historyczne ziemie. Jeżeli chodzi o Ziemię Drohicką  i Mielnicką wchodziły one w skład Województwa Podlaskiego, tak  samo jak Ziemia Brzeska początkowo należąca do Podlasia. Od 1566 została ona zaliczona do województwa brzesko – litewskiego. Po 1569 roku ziemie należały do Wielkiego Księstwa Litewskiego stąd Pogoń Litewska, która jest charakterystyczna dla naszego regionu. W pogoni litewskiej znajdujemy literę S, uwzględnia ona herb nadany dla Ziemi Drohickiej, która w większości obejmowała teren obecnego Powiatu Siemiatyckiego, jako znaku królewskiego od słowa Sigmuntus nadanego przez Zygmunta Starego w 1516 roku. Herb nasz został oparty na podstawie herbu charakterystycznego dla województwa podlaskiego, który otrzymał pozytywną opinię Komisji Heraldycznej, ale nie został przyjęty przez województwo podlaskie. W ostatecznej wersji na czerwonej tarczy z prawej strony znajduje się Orzeł Biały, z lewej strony znajduje się Pogoń Litewska z wplecioną literą S.

            Jeśli chodzi o flagę, ostateczna wersja, która otrzymała pozytywną opinię Komisji Heraldycznej jest to herb powiatu umieszczony na fladze województwa podlaskiego. Kolory: biały, czerwony, żółty i niebieski, które znajdują się na fladze są zgodne z kolorami występującymi na naszym herbie, ponieważ takie są zasady heraldyczne. Ostateczna wersja zawiera umieszczenie na fladze województwa podlaskiego herbu Powiatu Siemiatyckiego.

            Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach jest to jedna z pieczęci, wewnątrz tej pieczęci znajdują się elementy naszego herbu, średnica pieczęci wynosi 36 mm. Drugą pieczęcią jest pieczęć Starosty Siemiatyckiego, różni się ona jedynie zapisem w obwolucie pieczęci. Herb został opracowany przez pana Tadeusza Gaila oraz w części historycznej przez pana Tomasza Jaszczołta. Pan Tadeusz Gail na posiedzeniu Komisji Heraldycznej został uznany za autorytet w aspekcie tworzenia herbów i znajomości heraldyki polskiej.

            Radna Józefa Stankiewicz zapytała, na kiedy Zarząd planuje ustalić zasady używania flagi, herbu i pieczęci?

            Starosta Jan Zalewski poinformował, że od następnego roku, czyli od roku 2006. Teraz przyjmiemy uchwałę, która musi się uprawomocnić, następnie Zarząd podejmie uchwałę o zasadach użycia insygniów: herbu, flagi i pieczęci. Uchwała

Zarządu musi być zgodna z ustawą.

            Radny Sergiusz Szczygoł przypomniał, że po to, aby uzupełnić historię prawie wszyscy byliśmy zgodni, aby w herbie były elementy, które znajdowały się w pierwszej wersji, czyli rzeka Bug i kolor zielony. Radny wyraził ubolewanie, że heraldycy warszawscy wyrzucili te elementy.

            Radny Sergiusz Putko przypomniał, że w heraldyce funkcjonują dwa pojęcia: herb i godło. Godło dotyczy terytorium a powiat jest to terytorium, natomiast herb dotyczy rodu, miasta, grodu. Czy nie popełnimy gafy, jeśli zagłosujemy za herbem a okaże się, że powinno być to godło?

            Pełnomocnik Anna Bereza poinformowała, że na pewno dla powiatu powinien być nadany herb a nie godło, bo godło mamy państwowe. Insygnią nadawaną dla powiatu na pewno jest herb powiatu. Jest to zawarte m.in. w rozporządzeniu MSWiA, które powołuje Komisję Heraldyczną do oceny herbów gmin, miast, województw. Komisja ta składa się z autorytetów w dziedzinie heraldyki i historii, którzy opiniują przedstawione projekty. Gdyby było to niestosowne dla powiatu i niezgodne z rozporządzeniem na pewno nie otrzymałoby pozytywnej opinii.

            Odnosząc się do wypowiedzi radnego Sergiusza Szczygoła Pełnomocnik Anna Bereza podkreśliła, że rzeka Bug jest bardzo charakterystyczna dla naszego terenu. Było to podnoszone wielokrotnie jednak zasady heraldyki opierają się na historii XVI wieku. Nie jesteśmy stroną do przedstawiania takich uwag dla Komisji Heraldycznej, jednak miło jest, że uwagi te zostały wniesione, elementy te są symbolami naszego terenu,ale nie są uzasadnione heraldycznie.

            Starosta Jan Zalewski stwierdził, że elementy rzeki Bug i koloru zielonego na herbie powiatu były to jego pomysły i również ubolewa nad tym, że nie zostały one uwzględnione. Starosta zaznaczył, że nigdy nie słyszał o godle gminy, miasta lub powiatu, symbolem właściwym dla powiatu jest herb. Wizualnie herb ten był bardzo ładny, oddawał walory przyrodnicze, ale Komisja Heraldyczna widzi to inaczej – głównym aspektem jest jednak uzasadnienie historyczne.

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski stwierdził, że ponieważ wszystkie wątpliwości zostały wyjaśnione proponuje przegłosowanie projektów uchwał dotyczących tego tematu.

            Pierwszy projekt uchwały dotyczył ustanowienia herbu Powiatu Siemiatyckiego. Za podjęciem uchwały głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie. Uchwała Nr XXV/173/05 – w załączeniu do protokołu.

            Starosta – Jan Zalewski podziękował za poparcie tej uchwały i stwierdził, że jest bardzo usatysfakcjonowany, zależało mu na tym, pracował nad tym. Starosta podziękował pani Annie Berezie oraz wszystkim tym, którzy włączali się w pracę nad herbem. Pomysł ten rodził się już w Zarządzie I kadencji, Starosta stwierdził, że cieszy się, iż udało mu się doprowadzić tę sprawę do końca.

           

            Kolejny projekt uchwały dotyczył ustanowienia flagi Powiatu Siemiatyckiego. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, 1 wstrzymał się od głosu. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została większością głosów. Uchwała Nr XXV/174/05 – w załączeniu do protokołu.

            Następny projekt uchwały dotyczył ustanowienia pieczęci Starostwa Powiatowego i Starosty Siemiatyckiego. Za podjęciem uchwały głosowało 16 radnych. Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała podjęta została jednogłośnie Uchwała Nr XXV/175/05 – w załączeniu do protokołu.

 

P – kt 9.

            Starosta Jan Zalewski przypomniał, że zapytanie radnego Sergiusza Szczygoła dotyczyło tego, co z mienia komunalnego przewidujemy do sprywatyzowania w 2006 roku. Starosta poinformował, że zakres prywatyzacji mienia będzie o wiele mniejszy niż w latach 2004 - 2005 ale przewidujemy kontynuację sprzedaży mieszkań Zespołu Szkół Rolniczych w Czartajewie, w Ostrożanach oraz mieszkań przy ul. Szpitalnej w Siemiatyczach. Planowana jest również sprzedaż części C rozbudowy Zespołu Szkół, która była przewidziana do sprzedaży w tym roku, ale nie doszło do tego z różnych względów, więc finał będzie miał miejsce w przyszłym roku. Do sprzedaży przeznaczone będą również działki położone w Wólce Nadbużnej o powierzchni około 1 ha, są to nasze działki, które wymagają podziału geodezyjnego oraz część zasobu komunalnego w Ostrożanach, jest to część zespołu parkowego, część nieużytków i część gruntu, którą to częścią zainteresowany jest potomek rodu Ciecierskich.

 

P – kt 10.

            Starosta – Jan Zalewski poinformował, że Powiat Siemiatycki zajął VI miejsce w rankingu inwestycyjnym samorządów za lata 2002 – 2004 w grupie powiatów. Starosta poinformował, że w ubiegłym tygodniu odebrał w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie już trzeci dyplom. W tym roku zajęliśmy VI miejsce, w ubiegłym roku zajęliśmy V miejsce, rok wcześniej zajęliśmy również VI miejsce, więc powiat już trzeci raz znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu w odniesieniu do powiatów. VI miejsce na ponad 300 powiatów, które brały udział w tym rankingu jest to wysoka lokata. Ranking polega na tym, że ujmuje się z trzech budżetów wstecz nakłady inwestycyjne i przelicza je na jednego mieszkańca. Brane są pod uwagę tzw. inwestycje techniczne a więc inwestycje drogowe, inwestycje w ochronę środowiska, infrastrukturę, nie brane są pod uwagę nakłady inwestycyjne na sprawy społeczne np. na oświatę, na szpital, na kulturę, bo gdyby te nakłady również zostały uwzględnione to zajęlibyśmy jeszcze wyższe miejsce. Świadczy to o tym, że potrzeb inwestycyjnych jest bardzo dużo, Zarząd, Rada Powiatu myśli o tych inwestycjach. Starosta podkreślił, że Zarząd nie chce tylko administrować czy ustalać herby, ale też inwestować. W inwestycjach tych są też środki pozyskane z zewnątrz a więc środki z funduszu SAPARD, z PAOW, ze ZPORR, z rezerw, z PHARE, jak też środki gmin. Obok tego rankingu przeprowadzony był ranking bez uwzględnienia środków zewnętrznych, licząc tylko nakłady własne – tu zajęliśmy V miejsce. W ostatnich latach środki własne pochodziły z subwencji, dotacji, ale też z tzw. prywatyzacji mienia komunalnego. Starosta Jan Zalewski podkreślił, że to cieszy, mobilizuje do pracy, należą się tu podziękowania władzom wojewódzkim, dla Zarządu Województwa Podlaskiego, gminom, wójtom, dyrekcji Powiatowego Zarządu Dróg – panu dyrektorowi Henrykowi Czmutowi, pani Skarbnik, Biuru Rozwoju oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu, a także radnym, którzy akceptują pomysły Zarządu, jest to nasz wspólny sukces.

           

            Głos zabrał dyrektor Jan Choiński który przypomniał, że zostało ustalone, że dzisiejsza sesja będzie kończyć się wizytą w Zespole Szkół w Siemiatyczach. Dyrektor Jan Choiński serdecznie zaprosił na spotkanie w Zespole Szkół.

 

            Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski poinformował, że radnym rozdane zostały ankiety, przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą, aby wypełnić je jak najszybciej i przekazać do Biura Rady Powiatu.

            Przewodniczący Rady poinformował, że radni wyjeżdżają do Zespołu Szkól własnymi środkami transportu. Spotkanie w Zespole Szkól rozpocznie się o godz. 1100.

 

P – kt 11.

            W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady – Krzysztof Moczulski podziękował zebranym za przybycie i zamknął obrady XXV zwyczajnej sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego.

           

            Na tym protokół zakończono i podpisano.

 

 

 

PRZEWODNICZĄCY RADY

 

inż. Krzysztof Moczulski

 

Protokółowała: mgr Elżbieta Malinowska

Metryka strony

Udostępniający: Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach

Wytwarzający/odpowiadający: Radosław Jaszczołt

Wprowadzający: Radosław Jaszczołt

Data wprowadzenia: 2006-02-20

Data modyfikacji: 2006-02-20

Opublikował: Radosław Jaszczołt

Data publikacji: 2006-02-20